şükela:  tümü | bugün
 • meyvelere dadanan bir sinek türü.
 • en nefret ettiğim böcek tipi. tam bir orospu evladı. nerede bir atık gıda maddesi varsa dadanır. küçüktür, yok edene kadar canınız çıkar.
 • --bir meyve sineğinin gelişimi--

  bir meyve sineğinin hayat döngüsü 10 gün kadar sürer. döngü 0. günde döllenmiş yumurtanın bırakılmasıyla başlar. embriyonik gelişim yaklaşık 1 gün sürer ve bundan sonra küçük bir larva yumurtadan çıkar. meyve sineği daha sonra çok miktarda besin alımı sayesinde hızlı büyüme ile karakterize olan üç larval evreden geçer. larval evreleri, metamorfozun gerçekleşip ergin sineğin oluştuğu pupal evde takipe der.
  embriyonik gelişimde ilk evre, berbaerinde hücre bölünmesi gerçekleşmeyen bir dizi çekirdek bölünmesinden (sinsiyal blastoderm) oluşur. nükleuslar, hücre duvarlarının oluşumu ile birbirinden ayrılmadan önce yumurta hücresinin kenarlarına hareket eder. bir sonraki evre daha sonra organizmanın çeşitli farklı dokularını oluşturacak olan birçok farklı hücre katmanının oluşumudur (gastrulasyon).

  imajinal gelişim pupal evre sırasında gerçekleşir. pupalarda larval dokular yıkıma uğramıştır ve ergin sineğin dokuları, örneğin antenler, gözler, kanatlar ve genital organlar imajinal disklerden gelişmeye başlar. imajinal diskler larvada inaktif olan, ancak pupal evrede 20-hidroksiekdizon ile aktif hale getirilen, çiftler halinde bulunan küçük embriyonik hücre gruplarıdır. hücre bölünmesi ve farklılaşma, imajinal disklerden imajinal dokunun oluşumu ile sonlanır.

  kaynak: jan koolman, klaus-heinrich röhm renkli biyokimya atlası
 • amerikan v2 roketiyle 1946'nın temmuz ayında uzaya çıkan ilk hayvan bir meyve sineği olmuştur.bilinen aksine maymun değil.
 • yaklasik 100 yil once bilim insanlari (bkz: thomas hunt morgan), bazi meyve sineklerinin** vucutlarinda renk farkliligina yol acan mutasyonlari kesfetmisler. bu rengi farkli, ki renkleri sari, olan sineklerde, bu mutasyon sadece bir gende varmis, fakat bu mutasyon sineklerin sadece farkli olarak gorunmesine sebep olmamakla birlikte, ayni zamanda da farkli davranislar gostermesine sebep oluyormus. ornek vermek gerekirse, bu mutasyona sahip sari erkek sinekler, ciftlesmede baya dusuk basari orani gosteriyormus: bu da su acidan onemli ki davranislarin genetik bir temeli oldugunu ilk gosteren calismaymis.

  genetikciler uzun bir sure, bu pigment genindeki mutasyonun sinegin beyninde degisimlere yol actigini dusunuyordu, cunku bu pigmentler dopaminden yapilmaydi ki dopamin denilen sey de beyinde calisan bir molekul. e demisler ki, bu sari sineklerde de farkli seviyede dopamin vardir, o yuzden ciftlesmede basarisiz oluyorlar.

  gelin gorun ki, 2019'daki bir makaleye gore ciftlesmedeki basarisizligin sebebi beyinde degil, sineklerin bacak kisminda bulunan sex comb adi verilen ozel yapilardaki degisimlermis. sari erkek sineklerin bu sex combs kisimlarinda melanin pigmenti eksik buluyormus, bu yuzden de disi sinege tutunup ciftlesemiyorlarmis.

  kaynak
 • yaz mevsiminden nefret etme sebeplerinden bir başkası.

  demin yanımda yaklaşık on dakika boyunca beklemiş karpuz kabuklarına anında üşüşmediler de dedim acaba sonunda soyları mı kurudu. sonra gittim baktım, mutfakta domates kestiğim bıçak daha çok ilgilerini çekmiş ona yumulmakla meşgullermiş.

  geçen bir tanesi şarap bardağımı yalamakta iken farketmeden bir yudum aldım (ki ağzıma arı kaçması gibi bir fobim olduğu için normalde bardağımı kontrol etmeden içki içmem, bu sefer boşluğuma geldi) ve kendisini mideme doğru uçurdum. yarım saat öksürdüm ama oh olsun beter olsun.

  kedi evladım bunların hepsini yakalayacağım diye mutfakta nöbet tutmaktan yorgun düştü pes etti, bu şerefsizler tükenmediler.
 • organik atıkları ayrıştırmaya başladığımdan beri başıma bela olan piç böcek. bunlar yüzünden dışarıda hiç bir yiyecek tutamıyorum. özellikle muzlara dadanıyorlar, adeta yuvalarına çeviriyorlar. bir de böyle uyuz uyuz, aheste aheste uçmuyorlar mı, acayip ifrit oluyorum. hayatımın hiç bir evresinde - böceklerden korktuğum için- bu kadar böcek öldürmedim ben, mutfakta adeta bir harp yaşanıyor.

  yalnız bakmayın yavaş hareket etmelerine, çöpün olduğu dolapla kapak arasındaki minik boşluğu keşfedebilecek kadar kafaları çalışıyor. birinin oradan girdiğini keşfetmemle, deliği kapatmam bir oldu. artık, onlar için hazırladığım sirkenin tadını çıkarıyorlar. *
 • mutfakta kafayı yemenize neden olabilecek turuncu renkli sevimsiz böcekler. kapan yaptım ama işe yaramıyor diyorsanız, yalnızca kapanla kurtulamayacağınız kesin. bu yavaş kanlı yaratıklar en keskin koku neredeyse onun üstüne üşüşüyorlar. bu nedenle kapana gelene kadar başka adımları yerine getirmeniz şart:

  1- dışarıda hiçbir şekilde meyve sebze tutmuyoruz. muzu bile buzdolabında saklıyorum artık.

  2- balkon varsa, çöpümüzü balkona çıkarıyoruz. çöp kutularında larva bırakabiliyorlar çünkü. ev hayvanı niyetine meyve sineği beslemek istemiyorsak, çöpü çok uzun süre balkon dahi olsa tutmuyoruz.

  3- ve maalesef meyve sineği katliamı yapıyoruz. bulduğunuz tüm sineklerden kurtulun. hali hazırda görmediğimiz bir yerlerde larvaları olabilir. bu kısmını da kapan halledecek. hepsinden kurtuldum sanırken kapanda onlarca böcek birikti...

  kapan çok basit: yarım litrelik bir şişeyi ortadan ikiye bölüyoruz. üst kısmını ters çevirip diğer kısma bantlayıp, şişenin içini sirke ile dolduruyoruz. evde sirke harici keskin bir koku olmayınca meyve sinekleri sirkeli kapana uçuyor, sonra da çıkamıyorlar: döne döne ölüyorlar. gazanız mübarek olsun.*
 • evde topyekün savaş açtığım sinek türü.

  o kadar çok yakalıyorum ki hala bitmiyorlar...
  evin her yeri sirkeli tuzak doldu...

  alternatif çözümlere açığım.