şükela:  tümü | bugün
 • mafya sektöründeki emeklilik kavramı.
 • emeklilik yaşının o kadar ileri yaşlara alınmasi ki insanın ancak öldükten sonra emeklilik yaşının gelmesi.
 • vatandaslarina ancak bunu sunabilecek kadar güclü oldugunu gösterir devletin. yani ne kadar gücsüz oldugunun ironik bir ifadesi.
 • bunu daha baska bir yerde de yazmistik, unuttum neresiydi, cogu zaman populist bir slogan bu. zira ortalama yasam suresi muhim degil. muhim olan, calisma hayatina atilmis insanlarin ortalama yasam suresi (cocuk olumleri cikarilinca o yasam suresi epey artiyor), bunlarin kacta kacinin emekliligi hakedebilecekleri ve ortalama kac yil emeklilik yasayabilecekleridir. ornegin 65 yasina gelmis insanlarin ortalama yasam sureleri 69 degildir, 80 kusurdur, yani emeklilikte gecirilen surenin calisma suresine oranidir bakilmasi gereken.

  istatistik dedigin atla deve degil, yazmadan evvel iki dakka kafada denklem kur, carp bol, vur kir parcala, kos pres yap, dunya daha guzel bir yer olacak.
 • devlet memurlarına reva görülendir.
 • - abi benim 5000 gun doldu veriyorum emeklilik dilekcesini bu hafta
  - bu islere girmek kolay cikmak zordur yigidim
  - tonguc abi, gun diyorum, 25 yil diyorum.
  - bu odadan cesedin cikar o dilekce cikmaz sebati. torun torba severim diyorsan hic bulasmayacaktin.
  - tarim bakanliginda memur olduk diye mi butun bunlar?
  - sikin ulan bu maymuna tarim ilacini
 • türkiye'de ortalama insan ömrü 75 ila 77 arasında imiş. buna göre ayrılan emeklilik süresi de 10 seneye tekabül etmekte. 63 yaşında emeklilik bekleyen çayocağı çalışanına * imkan tanıyan süper düzenlemedir.
 • ben şu 360 gün prim ödeme meselesini merak ediyorum.

  bir yıl 365 gün değil mi canlar... 25 yıl bilfiil çalışan bi' adamın, 1 yılda 5 günden yaklaşık 125 günü (yani 4 aylık çalışma süresi) güme mi gidiyor merak ediyorum...

  (burada fena gaza gelip gelişme bölümünü giriş bölümünden alakasız olarak şekillendiriyorum)

  % 40 bedensel özürü olan ve kesinlikle iş garantisi veremediği bir engelliden 19 yıl sigortalılık süresi ve yaklaşık 4500 gün prim ödemesini isteyen yüce sosyal devlet yıllık 5 gün 6 saati neresine monte diyor acaba diye taklalar atıyorum bi' süredir...

  engeli % 35 olan bir insanı sağlıklı insanlarla aynı kefeye koyan zihniyet, benim 65 yaşıma kadar yaşayacağımı varsayıp beni sigortalıyor ve kazandığım kuruş paradan da kesinti yapıyor... teşekkür ederim...

  ancak elime geçecek maaşın yaklaşık 4'te 1'i (yanılıyorsam düzeltin) belki de hiç erişemeyeceğim yıllarda bana geri ödenmek koşuluyla elimden alınıyor...

  acaba diyorum;

  devletin bile ücretli öğretmenlik adı altında çalışanlarına yarım sigorta ödeyerek devranını döndürdüğü şu dönemde, evet evet, 1 sene çalışıp 3 ay sigortası yatırılan milyonlarca emekçinin olduğu kimsenin hakkını tam olarak alamadığı şu nadide dönemde, daha ben elimi süremeden uçup giden o parayı bana faydası olmayan devlete ödeyeceğime, özel bi' bankaya ödesem beni ne kadar sürede emekli ederler? emekli olduğumda bana ne kadar para verirler? mezarıma çiçek de yollarlar mı?

  bir milletvekili kaç yıl görev yapınca emekli olurdu sahi?

  sizi mezar bile paklamasın inşallah... mezarda dahi emekli olamayasınız...

  mezarda emeklilik, beddua sebebi...
 • krizin faturasını işçi sınıfına ödetmek isteyenlerin tüm dünyada dolaşıma sokmak istedikleri insanlık düşmanı uygulama. avrupa birliği de bayağı yoğun çaba sarf ediyor bu iş için:
  http://www.marksist.org/…asinin-70-olmasini-istiyor
 • kurban olduğum akp'nin zamanında geçirdiği yasayla başardığı.

  (bkz: sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası yasası)

hesabın var mı? giriş yap