şükela:  tümü | bugün
  • pek çok sanatçının söylediği bir urfa türküsü, acılı türkülerden. ilk kez karşılaşmayla ben mustafa baydağ'ın söylediğini önde gördüm, mutlaka daha iyisi vardır. türkü dostları sitesine göre sözleri:

mezarımın* taşı* urfa'ya karışı
    başucuma koyun yazılı taşı
    üstümdeki çimenler gözümün yaşı

[bağlantı]:
    ağlama sen garip anam bu işler olur
    beni yakan zalim allahtan bulur
    neneyle neneyle zekim nen eyle
    cenazen gidiyor kalk şivan eyle

meyhaneden çıktım yan basa basa
    ciğerim delindi kan kusa kusa
    bana sebep olan antep'li musa

[bağlantı]

cenazem üstüne güller ektiler
    yeni gelin gibi kefen biçtiler
    bütün ahbaplarım boyun büktüler

[bağlantı]

mezar arasında harman olur mu
    kama yarasına derman olur mu
    zeki'yi vuranda iman olur mu

[bağlantı]

sitede öyküsü de bulunuyor:
    zeki urfalı musa ise antepli iki samimi arkadaştır. sık sık birbirlerini memlekette ziyaret ederek hasret giderirler. günlerden bir gün zeki antep'e giderek musa'ya misafir olur. hal hatır sohbet ve akşam yemeğinden sonra musa arkadaşını ağırlamak için gece saza davet eder.

yer içer eğlenirken musa sazda çalışan bir kızı masalarına davet eder ve sohbet ederler. ancak aynı sazda bulunan kızın dostu çok sarhoş bir vaziyette masalarına gelerek, kendilerine hakaret etmeye başlar.

zeki hakaretlere dayanamaz, aralarında münakaşa başlar ve kavgaya dönüşür. zeki kavgada bıçakla ağır yaralanır ve arkadaşı musa tarafından hastahaneye götürülürken yolda ölür.

[kasap çırağı, hayvanın art ayaklarından birisini delerek şişirmişti. "mezarın taşı / urfa'ya karşı" diye yeni moda olan bir kötü türküyü tutturarak acele yüzdü, parçaladı. bacakları mafsallarından kırıp ayırdı.] kemal tahir - karılar koğuşu

(bkz: mezarımın taşı bozdağ'a karşı)
    (bkz: mezarımın taşı)