şükela:  tümü | bugün
 • genellikle bayramlardan once yapilir. aile buyuklerine hurmet ve her zaman hatirlandiklarini gostermek icin insanlarin eline gecen firsattir. ya$arlarken onlara gosteremedigiz sevgiyi, onlardan bulamadiniz ilgiyi bir nebze de olsa koreltme ihtiyacinizi giderir. sokaktaki saticidan alacaginiz 2 milyonluk cicekleri birakin yanlarina gitmeniz bile onlari mutlu etmeye yeter. hatirlandiklarini bilmek guzeldir onlar icin. sizi sevmi$ler ve hep seveceklerdir. mezarlarin ba$ina oturdugunuzda akliniza gelen hatiralar, size sarilmasi, seni seviyorum demesi, sacinizi ok$amasi sabahin korunde uyandirip hadi okula demesini duyarsiniz hissedersiniz o anda. birden kendinize gelir gozlerinizin doldugunu gorursunuz. yureginizde mermerin soguklugunu, manisa yoluna cikarken sag tarafta kalan tepenin esen sert ruzgarini cigerlerinizde hissedersiniz. tekrar gozleriniz dolar, uzerindeki yabani otlari temizlersiniz. surahiye ciceklerini koyar biraz sularsiniz. inanmasaniz bile dinlere bir dua okur onun icini rahat ettirirsiniz. bo$ bo$ bakarsiniz mezara. hayattayken o kadar buyuk olan anneniz bir kari$lik bir mezarin icinde ne kadar kucuk.. bir bebek gib masum gelir artik size. o yuce varlik, size varliginizi armagan eden, karakterinizi yaratan ve her $eyini size hediye eden insan yukardan size bakar. guclu olmani zgerekmektedir. tekrar gozleriniz dolar ve kocamna kocaman acarsiniz gozlerinizi. hava gelsin, ya$lar geri gitsin. oysa bilmezsiniz ki o sirada o sizin gozya$larinizdir. tek istedigi altinizda yatan topraga kari$maktir. bunu anlayip koyveririsiniz goz ya$larinizi topraga. aglamak degil bir yagmur gibi gelirler. gozlerinizden degil kalbinizden gelirler artik. ve mezarnii onlarla sularsiniz. son bir dua okuyup mezar ta$ini opersiniz. dudaklariniz donar mermerin soguklugundan. oysa o ya$arken o kadar sicaktirki. tekrar gelecegim dersiniz. arabaya bindiginizde aklinzidan tek $ey gecer.
  "seni seviyorum anne.. ke$ke buraad olsan"
 • bazi mezarliklarda kapidan girer girmez hemen hocalar yaninizda biter, oysa siz kendiniz dua okumak istemektesinizdir, fakat yine de vicdaniniz el vermez ve hocayla birlikte mezara gelirsiniz. kapidaki cicekci kadindan aldiginiz ciceklerin iplerini cozer ve mezarin her yerine dagilacak sekilde dagitirsiniz. yine yaniniza gelen, ellerindeki su dolu plastik siseleri ekmek parasina satan cocuklardan birkac sise su alip mezara dokersiniz. kuslarin gelip su ictigi mezar tasi yanindaki iki kucuk bolume su doldurursunuz. dualar okunduktan ve mezar tasi da opuldukten sonra son bir kez daha mezara huzunlu bir sekilde bakarak ordan ayrilirsiniz.
 • türkiye'de insanlardan kolay yoldan para düdüklemenin hesabındaki çetelerin mezarlıklara saldıkları bir eli keserli, bir eli orta boy damacanalı çiyanlar yüzünden artık malesef eziyete dönüşen ziyaretler. bu çiyanlar, çetelerin güya mezar temizleme işi karşılığında insanlardan para koparması için mezarlıklara saldıkları parazitler olup; cebinizden çıkacak 2 kuruş için dahi peşinize takılr, 2 metre geriden takip etmek suretiyle ziyaret ettiğiniz kabrin yerini öğrenip siz dua pozisyonu alırken sorgu-sualsiz mezarın tepesine çıkıp mermer üzerine su dökmeye ölü toprağına keser vurmaya kalkışırlar. birini bertaraf edersiniz, diğeri zıplar. topunu kovarsınız, bu defa ekseni olduğunuz 3 metrekarelik dairesel alanın sınırlarında tek sıra halinde dizilip tek bir kaş-göz işaretiniz için tetikte beklerler. fuzuli varlıkların çevrelediği alan içinde ailenizin öbür diyardaki ferdine "huzursuzca" fatiha okurken, sıkıntıdan türk filmlerindeki piçler gibi mapus türküleri çığırmaya başlarlar.akabinde şalterleriiniz atar.
  sırf bu yüzden dün bir tanesini kabristanın bir ucundan diğer ucuna kadar kovaladım.
 • karmakarışık eder insanı. gitmek istersiniz, ama ayaklarınız da geri geri gider bir yandan. hala ölü olduğunu, hala orada yattığını kabul edemezsiniz, aradan geçen onca zamana rağmen. karacahmet gibi kocaman bir mezarlıkta yatıyorsa o çok sevilen insan her gidişinizde kaybolursunuz. bulamazsınız o çocuk mezarından biraz daha hallice küçücük mezarı. bakımlı, kocaman, çicekler içindeki mezarları, üstünü yabani otların bürüdüğü çok zamandır kimsesiz mezarları, sevdiklere yazılmış mezartaşlarını, daha yeni defnedilmiş, mezarı yapılmamış kayıp ruhları izleye izleye arar durusunuz, o mezarın kenarından öbürüne basmak zorunda kalmanın verdiği rahatsızlık ve özel mülke girmiş bir yabancının tedirginliğiyle; bilinç altında orada olmamasını istediğiniz için.
 • yine bir bayramda olan geçmişe dalıştır... yine aynı uzun yol. kabristana hüzünlü bir yolculukla, yine aynı salona, aynı filme alınan bilettir kendisi.. ama bu defa farklı gibi bu ziyaret... eskisine nazaran aile hanesinden bir kisi daha eksilmis ve diğer haneye yazılmıştır. acılar, sevinçler, gülmeler, hatta kızmalar... akla gelen her kare insana ayrı film izletir ve olmayan oscarları verirsiniz her sahnesine; çekene, oynayana... her bireyine.
 • şimdilik benim için sadece bayramda yapılmayan, her cumartesi sabahı çok sevdğim birini gördüğüm, hayatımda değişenleri, yaptıklarımı anlattığım bir çeşit ziyaret. her ayrılış daha zor olur...onu orada yapayalnız bırakıp gitmek koyar insana ilk başlarda, sonra alışırsın.bilirsin topağında altında da olsa, seni canından bile daha çok seven birisi olmuştur hayatında.şükreder, deli gibi özlersin kaybettiğini.
 • hayatımda önemli kararlar****** almak için yalnız başımayken gerçekleştirmekten keyif aldığım etkinlik. diğeri için bakınız: otobüs yolculuğu
 • (bkz: dia de los muertos)
  kulturel/estetik amacli mezarlik ziyareti de olablir tabi: (bkz: pere lachaise) (bkz: recoleta) (bkz: highgate cemetery)
 • insanlara ya$arken, ölümün soğukluğunu ve elbet bir gün herkes'in öleceğini* hatırlatmak için adet haline geldiğini dü$ünüyorum.. hırs bürümü$ gözleri/kalpleri özele$tiri yapmaya davet etmek için güzel bir gelenek..

  ha mezar ta$ı kırık mı, kirlenmi$ mi, çiçekleri solmu$ mu diye bakmak için bayramı beklemeye gerek yok. herhangi bir haftasonu gidilebilir.

  ha dua etmek için gidiliyor ise de, mezar ta$ı'nın katalizör etkisini anlayamıyorum. evde dua edince yerine ula$mıyor da, mezarlığa gidince mi ula$ıyor.