şükela:  tümü | bugün soru sor
  • epilepsi denen belaya nedenlerden olan bir fizyolojik durum. bu boktan bela ilaç tedavisine cevap vermez. yani epilepsiden kurtulamazsınız. beynin sol kısmındaysa, nöbet geçirirsiniz ama düşüp bayılmazsınız. boş boş bakmaya başlarsınız bilinciniz kapalı.. dışardan, etrafınızdaki yabancı insanlar sizin öyle mal gibi boş boş bakmanıza anlam veremezler. elinizde telefonunuz kaldırımda yürürken nöbet geçirince kendinize geldiğinizde telefonunuzun neden montunuzun cebinde olduğunu ilk başta anlayamazsınız.. öyle bir hastalık ki kendinize gelirken hissettiğiniz karmaşa, anlamsızlık, ne olduğunu bilememek insanı sarsıyor..

    bu hastağın tedavisi için ameliyat gereklidir. yalan yok, ameliyat başarı oranı yüksektir ama herkes bu ameliyata uygun değildir. bozukluk beynin konuşma bölgesine yakınsa doktorunuz ameliyatı önermez. kısacası ...
  • bu hastalarda temporal lob'da gliozis görülür. işte görüldüğü gibi glia hücreleri de impuls yaratıp epilepsi'ye sebep olabilir. ve bu insanlar temporal lob epilepsisi geçirirler.

    ve tanı için mr çekmeliyiz.