şükela:  tümü | bugün
  • mersin'in ilçesi olmasına rağmen suriye'nin bir kentine dönüşmüş ilçede bulunan anadolu imam hatip lisesinin 2017-2018 yılı eğitim öğretim yılı sonunda, idarecileri tarafından okulun duvarlarına astırılan gurur veren(!) tablodur.

bizim pırıl pırıl öğrencilerimiz düzgün bir üniversiteye girebilmek için gecesini gündüzüne katarken ne idüğü belirsiz insanlara verilsin bu kontenjanlar.

--- spoiler ---
    yazının içeriği
    --- spoiler ---

gurur tablosundaki isimleri görmek için tıklayabilirsiniz

linke tıklamayanlar gurur tablosuna giren isimleri şuradan okuyabilir.

mersin'in mezitli ilçesi'nde bulunan anadolu imam hatip lisesi'nde 670 öğrenciden yüzde 80'e yakını suriye uyruklu. mezitli kız anadolu imam hatip lisesi'nin 908 öğrencisinden 580'i suriyeli. yani, devletimize ait okullarda, türk öğrenciler azınlıkta kalmış.
    kız imam hatip lisesinden 136 öğrenci üniversite sınava katıldı, bunlardan 90'ı kazandı. kazananların yüzde 90'ını suriyeli öğrenciler oluşturuyor. mezitli anadolu imam hatip lisesi “2017-2018 öğretim yılı ösym yerleştirme onur tablosu” hazırlamış. okulun hiçbir türk öğrencisi tıp fakültesine, elektrik-elektronik, bilgisayar, inşaat, kimya mühendisliği gibi bölümlerine giremezken suriyeli öğrenciler özel sınavla bu fakültelere yerleşmiş. okulun hazırladığı ve övündüğü onur tablosunda kimlerin yer aldığını inceleyelim:

--- spoiler ---

gurur tablosu
    --- spoiler ---
    tıp fakültesi: mohamad maher, abdulaziz kutsi, abdurrahman el yeseki.
    elektrik- elektronik mühendisliği: hussam brijawi, mhd braa almojarkich, mervan atamaz alsibaiya.
    inşaat mühendisliği: jalal alsvadi, youssef rajab, amgad abdulhai.
    bilgisayar mühendisliği: omar abdulfattah, enas washah, saad nanaa.
    mekatronik mühendisliği: bahaa eddin ghazal, knan rajoub.
    kimya mühendisliği: abdoulazeem haffar.
    mekanik mühendisliği: mohmad alhamado alsihabi, mohamad yahia ramadan.
    makine mühendisliği: omar abo shaar. mimarlık: mohamad akil.
    onur tablosunda isimleri bulunan türk öğrenciler ve kazandıkları öğrenim kurumlarına inceleyelim.
    özel eğitim öğretmenliği: hayrettin akol.
    ilahiyat: enes akış.
    bankacılık: hasan can solak.
    eser koruma: ali baran çelikel.
    çağdaş türk lehçeleri: arif sarı.
    turizm işletmeciliği: hasan hüseyin merinç.
    türk dili ve edebiyatı: yunus bilici.
    bilgisayar programcılığı: bilal kal, muhammet ilbaş.
    laborant şefik eldek.

kaynak: sözcü gazetesi - saygı öztürk