şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ministry)
 • arapça'da mezamir olarak geçer. mezamir-i şerif denilerek daha bir yüceltilir.
 • kutsal kitap'in eski ahit kisminda bulunan, cogunlugu davut tarafindan yazilmis olmasina ragmen aralarinda diger musevi ileri gelenlerin de besteledigi ilahilerin derlenmis halde bir arada bulundugu kitaba verilen isim.
 • tevrat'ın mezmurlar (zebur) bölümü bir ilahi ve dua kitabıdır. bu ilahiler birkaç sınıfa ayrılabilir: övgü ve tapınma ilahileri, ağıtlar; yardım, korunma ve kurtuluş için edilen dualar; bağışlanmak için yalvarışlar; tanrı'nın kutsamalarına karşı şükran ilahileri; düşmanın cezalandırılması için dilekler. bu dualar kişi ve ulus adına edilirdi.
 • jean christophe grange'ın koloni isimli kitabında oldukça üzerinde durulan eser.
  mezmurlar kitabından daha çok üzerinde durulan eser ise gregorio allegri 'nin bestelediği mezmurlardır.
 • biraz daha uğraşılsa, bundan bir komünist manifesto özü çıkarılabilirmiş.

  - nedir uluslar arasındaki bu kargaşa, neden boş düzenler kurar bu halklar?

  elmalılı melori meali:
  ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı vardır ama netice itibarıyle, lenin (a.s)'nin 1917'de belirteceği üzere, devlet "uzlaşmaz sınıf çelişkilerinin ürünüdür" ve "bir sınıfın diğerine karşı,nüfusun bir bölümünün diğerine karşı sistematik zor uygulaması için bir örgüttür"
  ve yine lenin (a.s) aynı ilahi eserde "komünizm"i müjdelemiştir. ve de ki "komünist toplum ; ekonomik,ahlaki,düşünsel olarak hala bağrından çıktığı eski toplumun izlerini taşıyan bir toplumdur." sınıflar arası çatışma bittiğinde uluslar arasındaki kargaşa da ortadan kalkacaktır.

  - dünyanın kralları saf bağlıyor, hükümdarlar birleşiyor rab'be ve meshettiği krala karşı.
  aslen meale gerek yoksa da bugün kapitalizm, çokuluslu şirketler, tröstler ve küresel sermaye hareketleriyle krizlerini atlatmak için tam bir dayanışma içindedir.

  -göklerde oturan rab gülüyor, onlarla eğleniyor.
  sınıfsız toplumun er ya da geç oluşacağını bilmenin rahatlığıyla, marx (s.a), şu halin(m)ize çok gülüyor.

  -sonra öfkeyle uyarıyor onları, gazabıyla dehşete düşürüyor
  avrupa'da kol gezen komünizm hayaleti sadece papa ile metternich ile guizot, fransız radikalleri ile alman polis ajanları'nı değil tüm düşmanları dehşete düşürüyor.

  ....

  - ey krallar, akıllı olun! ey dünya önderleri, ders alın!
  mealsiz

  http://incil.info/kitap/mezmurlar/2
 • "behold, how good and how pleasant it is for brothers to dwell together in unity! (133:1)" gibi sairane ifadeler iceren ilham verici bir kutsal metin.
 • bir tapınak şövalyesi adayına uygulanan inisiyasyon töreninin sonunda okunan tevrat'ın bölümü.
 • bunun özellikle 23 nolu süresi baya baya bilinir. amerikan filmlerinde-dizilerinde sıkça söylenir;

  rab çobanımdır,
  eksiğim olmaz.
  beni yemyeşil çayırlarda yatırır,
  sakin suların kıyısına götürür.
  içimi tazeler,
  adı uğruna bana doğru yollarda öncülük eder.
  karanlık ölüm vadisinden geçsem bile,
  kötülükten korkmam.
  çünkü sen benimlesin.
  çomağın, değneğin güven verir bana.
  düşmanlarımın önünde bana sofra kurarsın,
  başıma yağ sürersin,
  kâsem taşıyor.
  ömrüm boyunca yalnız iyilik ve sevgi izleyecek beni,
  hep rab’bin evinde oturacağım.
 • 103. bölümü benim favorimdir.
  https://www.youtube.com/watch?v=im3wuv4ilay
  https://www.youtube.com/watch?v=icdpr4k7vao

  1. evlogi i psihi mu ton kirion, evlogitos i kirie / rab’be övgüler sun, ey gönlüm!
  evlogi i psihi mu ton kirion ke panta ta endos mu to onoma to agion aftu / o’nun kutsal adına övgüler sun, ey bütün varlığım!
  2. evlogi i psihi mu ton kirion ke mi epilanthanu pasas tas andapodosis aftu / rab’be övgüler sun, ey canım iyiliklerinin hiçbirini unutma!
  3. ton evilatevonda pasas tas anomias su ton iemenon pasas tas nosus su / bütün suçlarını bağışlayan, bütün hastalıklarını iyileştiren,
  4. ton litrumenon ek fthoras tin zoin su, ton stefanunda se en eleii ke iktirmis / canını ölüm çukurundan kurtaran, sana sevgi ve sevecenlik tacı giydiren,
  5. ton epiplonda en agathis tin epithimian su, anakenisthisete os aetu i neotis su / yaşam boyu seni iyiliklerle doyuran o’dur, bu nedenle gençliğin kartalınki gibi tazelenir.
  6. pion eleimosinas o kirios ke krima pasi tis adikumenis / rab bütün düşkünlere hak ve adalet sağlar.
  7. egnorise tas odus aftu to moisi, tis iis israil ta thelimata aftu / kendi yöntemlerini musa’ya, işlerini israilliler’e açıkladı.
  8. iktirmon ke eleimon o kirios, makrothimos ke polieleos uk is telos orgisthisete, ude is ton eona mini / rab sevecen ve lütfedendir, tez öfkelenmez, sevgisi engindir.
  9-10. u kata tas anomias imon episen imin, ude kata tas amartias imon andapedoken imin / sürekli suçlamaz, öfkesini sonsuza dek sürdürmez. bize günahlarımıza göre davranmaz, suçlarımızın karşılığını vermez.
  11. oti kata ta ipsos tu uranu apo tis yis ekrateose kirios to eleos aftu epi tus fovumenus afton / çünkü gökler yeryüzünden ne kadar yüksekse, kendisinden korkanlara karşı sevgisi de o kadar büyüktür.
  12. kathoson apehusin anatole apo dismon, emakrinen af' imon tas anomias imon / doğu batıdan ne kadar uzaksa, o kadar uzaklaştırdı bizden isyanlarımızı.
  13-14. kathos iktiri patir ius, oktirise kirios tus fovumenus afton, oti aftos egno to plasma imon, emnisthi oti hus esmen / bir baba çocuklarına nasıl sevecen davranırsa, rab de kendisinden korkanlara öyle sevecen davranır. çünkü mayamızı bilir, toprak olduğumuzu anımsar.
  15. anthropos, osi hortos e imere aftu osi anhtos tu agru, utos eksanthisi / insana gelince, ota benzer ömrü, kır çiçeği gibi serpilir,
  16. oti pnevma diilthen en afto, ke uh iparksi ke uk epignosete eti ton topon aftu / rüzgar üzerine esince yok olur gider, bulunduğu yer onu tanımaz.
  17. to de eleos tu kiriu apo tu eonos ke eos tu eonos epi tus fovumenus afton / ama rab kendisinden korkanları sonsuza dek sever,
  18. ke i dikeosiin aftu epi iis ion tis filassusi tin diathikin aftu ke memnimenis ton endolon aftu tu piise aftas / antlaşmasına uyan ve buyruklarına uymayı anımsayan soylarına adil davranır.
  19. kirios en to urano itimase ton thronon aftu, ke i vasilia aftu pandon despozi / rab tahtını göklere kurmuştur, o’nun egemenliği her yeri kapsar.
  20. evlogite ton kirion, pantes i angeli aftu, dinati ishii piundes ton logon aftu tu akuse tis fonis ton logon aftu / rab’be övgüler sunun, ey sizler, o’nun melekleri, o’nun sözünü dinleyen, söylediklerini yerine getiren güç sahipleri!
  21. evlogite ton kirion, pase e dinamis aftu, liturgi aftu piundes to thelima aftu / rab’be övgüler sunun, ey sizler,
  o’nun bütün göksel orduları, isteğini yerine getiren kulları!
  22. evlogite ton kirion, panda ta erga aftu, en pandi topo tis despotias aftu / rab’be övgüler sunun,
  ey o’nun egemen olduğu yerlerdeki bütün yaratıklar!
  evlogi, i psihi mu, ton kirion / rab’be övgüler sun, ey gönlüm!
  doksa patri ke io ke agion pnevmati ke nin ke ai ke is tus eonas ton eonon amin / ey peder, oğul ve kutsal ruh; şimdi,her zaman ve sonsuzluğa kadar
  evlogi, i psihi mu ton kirion ke, panda ta endos mu, to onoma to agion aftu / o’nun kutsal adına övgüler sun, ey bütün varlığım!
  evlogitos i kirie / rabbe övgüler sun!