şükela:  tümü | bugün
 • normal uygarlık seyrine göre bu bölgenin şu an atlantis ayarında olmasa da en kötü bir iskandinavya haline gelmesini beklemek abartı olmaz. binlerce yıl medeniyet tarihine yön vermiş, bilimsel, teknolojik, felsefi, kültürel, sosyolojik, dini pek çok gelişimin çıkış noktası olmuş, her açıdan inanılmaz zengin bir mirasa sahip bir bölgeden bahsediyoruz neticede lakin 21. yüzyılda ortaçağ avrupasından beter bir haldedir. işin kötüsü medeniyete kattığı tüm güzelliklerin yanında tarihi boyunca hep bir çalkantılar, istilalar, savaşlar, dramlar diyarı da olmuş. sanki tüm dünyadaki günahların sorumlusu bu bölgeymiş gibi cezalandırılıyor asırlardır. ne bitmez çilen varmış mezopotamya.
 • gariban topraklar.

  hani çok güzel bir çocuk vardır ya ama yüzü gözü pislik içinde hah! burası da böyle bir yer.

  geçmişinin getirdiği zenginliklerle yüzlerde farklı kültürün bir arada yaşayabileceği, über gelişmiş bir yer olabilirdi.

  olamadı.
 • cilalı taş devrinden hemen sonra sümerler döneminde altın çağını yaşayan bereketli topraklar. öylesine muazzam, büyüleyici bir tarihi vardır ki her insanın okuması unutmaması gerekir. dicle ve fırat. bugün boşu boşuna akıp giden iki ırmak. bundan 4500 yıl önce ise çevresindeki ekili arazilere hayat veren sümerleri dönemin en etkileyici teknolojisine ulaştıran akarsular. o yıllarda mezopotamya bilhassa fırat ve dicle çevresi havuzlar, ulaşım için yapılmış yan kanallar, besleyici su arkları ve ucu bucağı olmayan ekili tarlalar ile doluydu. tekerleğin icadı, tarım alanında hayvan gücünün kullanımı verimi %100 artırmıştır. dünya üzerinde bakırı keşfedip madeni, süs eşyalarında kullanan ilk uygarlık mısır olarak bilinir. mezopotamya üzerinde kurulan sümerler ise maden devri döneminde bakırdan daha dayanıklı olan tuncu kalay alışımıyla keşfedip şekil vermiş, savaş aletleri yapmış ve kılıcı icat eden millet olmuşlardır.

  monarşinin doğuşu da yine bu bölgede olmuştur. sebeplerine gelince, taşan ırmaklar için setler çekmek küçük barajlar ve havuzlar inşa etmek gerekiyordu. bu bireylerin tek başına yönetebileceği bir sorun değildi. toplu halde çalışarak çözüme ulaştırmaları gerekirdi. bu devirde sözü geçen kimseler hidrolik araçların yapım ve bakımını üstlenir yapılması gereken işleri planlar ve iş kolları olarak dağıtır işlerin ilerleyebilmesi adına ceza verici yetkileri olurdu. bu yetkiler zamanla kendiliğinden oluşmuştur. bu sorumlulukları üstlenen kişiler güçlü ve akıllı ise bölge bölge adları yayılır ve sözleri diğer bölgelerde de tutulur olurdu krallıklar bu güçlü kişilerin atılımlarıyla doğmuştur.
 • batı bilginleri kabul etmesede uygarlık eski yunanistan'da değil, eski mezopotamyada başlamıştır.pisagor teoreminin sahibi antik çağdan pisagor değildir. eski mezopotamyaya ait kazılarda pisagor teoremi yazılı olarak bulunmuştur. lakin batılı bilim adamları bu gerçeği her zaman görmezden gelmişlerdir.geometri ve matematik sümerlerde ve babillerde odukça gelişmiştir. babilin asma bahçeleri döneminin en büyük mimarlık eseridir.yazı ilk kez sümerler tarafından bulunmuştur.tarihin en eski tıp belgesi sümerlerden kalmıştır. suyun sağlık açısından önemine değinen de ilk sümerlerdir.
  ama uygarlık ve bilim(avrupa'ya göre) antik çağ'da eski yunanistan'la başlamıştır. resmen adam yiyorlar.kandırın dünyayı, her şeye sahip çıkın. bizde seyredelim...
 • mö. 2500lerde yazılmış bir tablette toprağın 1'e 86 kat ürün verdiği yazılı olan bölge.
 • kürtlerin ana yurdu olmayan yerdir.
 • "güneş mezopotamya'dan doğdu, mezopotamya'dan batacaktır" yazar, sümerler'den kalma bir kil tabletinde...
 • (bkz: mesopotamia)
  (bkz: mitoloji sözlüğü)
  aynı adı taşıyan ülkenin kadın olarak kişileştirilmiş şekli. mesopotamia'nın, bir aphrodite rahibinin kızı ve euphrates ile tigris'in kız kardeşi olduğu söyleniyordu. doğduğunda, aphrodite ona olağanüstü bir güzellik bahşetmişti.
  üç delikanlı, mesopotamia ile evlenmek istediler. mesopotamia, bunlardan birinde karar kılmak için, dürüstlüğü ve hakseverliğiyle ünlü bokhoros adında birinin hakemliğine başvurdu. mesopotamia, delikanlılara armağanlar sunmuş, birine kupa, ötekine başındaki tacı vermiş, üçüncüsünü de öpmüştü. bu, bokhoros'a en ciddi aşk kanıtı gibi gözüktü ve bokhoros, üçüncünün lehine karar verdi.
  ama genç rakipler onun kararını kabul etmediler; vuruştular ve üçü de öldü.
  mesopotamia, bakire kaldı.
 • yaklaşık 5000 yıl önce yerleşim başlamış, nil nehr gibi bir su kıyısında gelişmiş ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bölgedir. dicle ve fırat nehirlerinin güneyinde, basra körfezi'nde sümerler'e ait yerleşmeler varmış. bu yerleşmelerin çevreleri büyük sur duvarlarıyla kapatılmış; çünkü mısır gibi zor ulaşılan bir bölge değil. sürekli düşman saldırıları olmuş. bu yüzden düşman geldiğinde şehir içinde düşmanı şaşırtmak amacıyla dolanbaçlı yollar ve çıkmaz sokaklar şeklinde şehirler planlanmış. mekanlar dar ve uzun. yapıda toprak ve hurma ağacı kullanılmış. bu malzemeleri kullandıklarından dolayı geniş yerleri rahat geçememişler ve mekanlar dar ve uzun kalmış. mekanlara hep köşeden giriş verilmiş; çünkü köşede durulduğu zaman mekana daha hakim olunuyor. yağan yağmurlar su deposuna doluyor ve su buradan kullanılıyormuş. zigurat denilen ve tuğlaların üst üste konmasından oluşan yapay dağlar var.
 • mezopotamya tarihi boyunca yaşayan kavimler * * *, geometri problemlerini cebir yoluyla çözdüklerinden, analitik geometrinin öncüsü sayılırlar. ay ve güneş tutulmalarının yıllık bir periyodunun olduğunu söylemişlerdir. bir haftayı 7 gün kabul etmişlerdir ve bu düşünce önce roma'ya ardından da bütün avrupa'ya geçmiştir.
  alan ölçümleri ve su kanallarını açmak için geometriden yararlanmışlardır. dairenin alanı ve silindirin hacmini bulmada pi sayısı için 3.125* değerini belirlemişlerdir. çemberi 360 dereceye ayırma düşüncesini ortaya koymuşlardır. bütün bu gelişmelere mezopotamya ev sahipliği yapmıştır.