şükela:  tümü | bugün
 • prokaryot hucrelerdeki enerji uretim gorevini goren hucre zarina yakin bir yerde bulunan ayrica daginik olarak bulunan dna zincirini bir arada tutan onemli bir organel.sadece prokaryotlarda bulunur..
 • aerob prokaryot hucrelerde bir nevi mitokondri gibi calisan organel.
 • bakterilerde sitoplazmik zarin sitoplazma icerisine dogru girinti yapmasi sonucu olusan mitokondri görevi üstlenen zar cisimcigi de denilen organel.bakterinin bölünmesi sirasinda enine zar olusumunu saglama,hücre zarini sentezleme,spor meydana getirme gibi görevleri vardir.
 • üzerinde solunum enzimleri bulunur.ökaryot hücresindeki mitokondri ile aynı görevi yapan bi yapıya sahiptir.2 çeşit mezozom vardır.bunlar:
  -septal mezozom
  -lateral mezozom
 • organel filan değildir. ara bir formdur. kaldı ki enerji filan da üretmez. sadece hücre bölünmesinde bir fonksiyonu olduğu düşünülür bakteride enerji üreten yer hücre membranıdır.
 • mezozom organel değildir. ölü veya bazı antibiyotiklere ve defensinlere maruz kalarak hücre zarı hasar görmüş hücrelerde görülen anormal bir yapıdır. enerji ürettiği, bölünmeye yardımcı olduğu, vs. gibi teorilerin tamamı 70'li yıllarda terkedilmiştir ancak okullarda ve hatta üniversitelerde (biyoloji bölümlerinde, evet) hala bu saçmalıklar öğretilir. yukarıdaki entrilerden de bunu teyit edebilirsiniz zaten.
 • mezozom organel değildir. oksijenli ve fakültatif solunum yapan prokaryotik mikroorganizmalarda görülen, sitoplazmik membranın içe doğru girintiler yaparak oluşturduğu yapıdır. mitokondride bulunan iç zarın mitokondri matriksine girintiler yaparak oluşturduğu krista yapısına benzer. ikisinde de amaç zarın yüzey alanını arttırıp daha fazla solunum enzimi bulundurmasını sağlamaktır. enerji üretimi yapar demek yanlış bir tanım olur. tam olarak oksijenli solunumun; yani enerji üretiminin gerçekleştiği yer olarak tanımlanabilir.
 • septal mezozom'a bakteri dna'sı tutunur.ve bakteri buradan ikiye bölünür.

  lateral mezozom ise plasmidlerin tutunma yeri ve sporların oluşma yeridir.
 • cilali tas cagindan kalma kimyasal fiksasyon yontemleriyle elektron mikroskobu icin preparat hairlandigi donemler bu yapilar goruluyormus. hatta ilk kez buna isim veren adamlar (1953, chapman ve hillier) periferik body demeyi uygun gormus. 1959'da robertson ilk kez mezozom demis.

  kriyopreparasyon ortaya ciktigindan beridir elektron mikroskobunda boyle garabetler gorulmez olmus. ama turkiye bilimi 50 yil geriden takip ettigi icin hala mezozom organeldir deniliyor bizlere.