şükela:  tümü | bugün
76 entry daha
  • bütün boğaziçililerde karşılaştığım durum. en alakasız durumda, en alakasız yerde “boğaziçi mezunuyum” diyerek bunu sürekli vurguluyorlar. ne kadar komik duruma düştüklerinin farkında değiller. yapmayın arkadaşlar :)

koç’tan, odtü’den, itü’den de arkadaşlarımız var, yurtdışında boğaziçi’nin kat be kat daha iyisi okullardan mezun olmuş arkadaşlarımız da var. hiç birinde böyle tripler yokken siz neden böyle bir komplekse sahipsiniz?

edit: itü’dekiler de söylüyormuş, bize denk gelmemiş demek ki :)
  • bokunu çıkaranların eşekliği baki olabilir mi?
  • bana göre en boş işlerden birisidir. okuduğunuz okul kafanıza zorla bir şey sokmaz, zorla sizi bir yerlere getirmez. kendi çabanız önemlidir nerede olursanız olun. ancak bizim ülkemizde nitelikten ziyade markalar konuştuğu ve ilgi gördüğü için, doğal olarak insanlar da bu vurguyu yapmayı ihmal etmiyorlar.
    aynı zamanda bu kişiler hem eğitim sistemini, sınav sistemini kötüler ama o doğru düzgün bir şey ölçmeyen niteliksiz sınavda yaptıkları "başarı"yı da övmeden, bir başkasının başarısızlığını da yargılamadan yapamazlar.

genellemek çok doğru olmaz ancak genel gözlem bu şekilde.
  • mit, oxford, yale, harvard, standford vs gibi üniversitelerden mezun değilseniz öğünmeyin. keza üniversite bir gelenektir ve üniversitelerin bir geleneğe sahip olabilmeleri için uzun yıllar geçmesi lazım.

massachusetts ınstitute of technology 1861 yılında kuruldu.

oxford 1906 yılında kuruldu.

harvard 1636 yılında kuruldu.

standford 1885 yılında kuruldu.

yale 1701 yılında kuruldu.

dünyada ilk 10'a giren tüm üniversiteler, bizim osmanlı zamanı dediğimiz yıllarda kuruldu bizimkiler günah nedir? kahve içsem günah işler miyim? gibi gibi sorunlar ile boğuşurken, birileri dünyaca ünlü ve kaliteli üniversitelerin temelini atmış.

bizim topraklarda da bu yıllarda üniversiteler kurulmuş ama üniversite kurmakla iş bitmiyor. üniversitelerin belli bir kaliteye ulaşması için istikrar lazım. üniversiteler kendilerine ait bir gelenekleri olur ve bu gelenekler çerçevesinde gelişirler. her gelen yönetim bu yapılara müdahale edemez. ettiği zaman üniversitelerin kalitesi bozulur.
  • aidyet psikolojisi.
    hani bende oradaydım dersiniz ya öyle birşey.
  • övünürüm ben ya çapa çok güzeldi sonuçta.
  • hakkıdır. madem o üniversiteye girmek için sınavda iyi bir derece yaptıysa, üstelik o üniversiteden iyi bir ortalamayla mezun olduysa, o halde övünmek anasının ak sütü gibi helaldir.
  • bölümümü bile yarım yamalak söyleyen biri olarak asla yapamayacağım şeydir.

zaten üst düzey bir üniversiteden mezun olmadım ama olsam da insanlar kendini beğenmiş gözüyle bakar diye sorulmadıkça söylemek istemezdim muhtemelen.
  • iyi bir üniversiteden mezun olunmuşsa gayet haklı bir övünme, ama donanımlı olması gerekiyor. aksi halde içi boş bir övünme olur.
  • övünç gerektiren bir durum olmamasına karşın kendini “farklı hissettirme” arayışındaki insanın yanlışlığı.

doğduğunuz yer, yaşadığınız yer, okuduğunuz okul, çalıştığınız işyeri... sizi adam yapmaz. insan karakteriyle adam olur.
220 entry daha