şükela:  tümü | bugün
 • ne istediğinin farkında olmayan mühendistir.
 • tanıdıkları olan mühendistir.
 • babasının yanında çalışıyordur.
 • mezun olur olmaz kamu kuruluşunda mühendis olarak atanmışsa istemesine gerek yoktur. ayın onbeşinde hesabına yatacaktır.
 • ayda 700 alacağından 5 ay sonunda 3500 liraya kavuşacak olan mühendistir. hayatı boyunca anlamsızca gazlandığını iş görüşmelerine gittiği zaman anlar. paraya para demeyen, büyük projelerden iyi para kaldıran mühendisler de vardır elbette, yok değildir. ancak ülke koşullarını düşünürsek, bir elin parmaklarını geçmeyen büyük şirket vardır. bunların kadroları da zaten yıllarca çalışacak adamlarla dolmuştur bile. bizim yüksekten uçan mühendis, eğer çok donanımlı değilse ve yabancı dil bilgisi yoksa; bir öğretmenden biraz daha fazla maaşa razı olmak zorundadır. mühendislerin binde biri ancak yurtdışında çalışıp yaşayacak kadar donanımlı ve sosyal becerisi yüksek olduğundan, geri kalanı memleketimin zor şartlarında boğuşur. bir de evet, kız isterken biraz caka yaparlar o kadar ama hepimiz bir kadınla evleneceğimizden bunun ne kadar işlevsel olduğu da aşikar.
 • ancak geçinebilecektir. aklı varsa daha fazla istesin. ağlamayana emzik yok, daha azına razı oldukça, daha azına çalışılacak insan heeep bulunur çünkü. yok mu odanız filan bi şeyiniz? bi konuşun bence konuyu. yarasın...
 • askerlikten yırtmak için trabzonda umumba ateşeliği yapan ibnelerden farkı olan adamdır. en azından geleceğe dair tek endişesi askerliği değil.
 • geçenlerde tanıştığım insan türü.

  m(müdür): x bey iş tecrübeniz var mı?
  x: hayır ama teknik üniversiteden mezun olduğum için her şeye hazırlıklıyım
  m: peki hangi alanda çalışmayı hedefliyorsunuz?
  x: ben proje üretmeyi tasarlıyorum şu an, belki şimdilik küçük işlere de bakabilirim.
  m: maaş beklentiniz?
  x: en 3500 zaten aşağısına çalışmam kesinlikle
  m: peki arazi ekibiyle sizi sahaya gönderelim biraz deneyim olsun
  x: ben yönetiyorum değil mi ekibi?

  sonuç: 1. gün sonunda anlaşıldı ki çocuk mezun olduğu okuldan sadece diploma almış. en ufak bir bilgi kırıntısı yada mesleki terminolojide geçen basit bir kelimeden bile haberi olmadan o diplomayı ona veren çok değerli teknik üniversite hocalarına da buradan selam eder, mezun ettikleri çocukların iş yaşamında seri şekilde göt edilmesine olan katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunarız.
 • bilkent universitesi bilgisayar muhendisliginden mezun olmus muhendistir. istedigini alip bir sene cyberparkta calistiktan sonra 2 ay once hong kongdaki bir sirketten teklif alarak 3 hafta once oraya yerlesimini gerceklestirmistir. bu muhendis tipi yalnizca bahsedilen kisiyle sinirli kalmayip, kendisini iyi yetistirmis, universitede zamanini sadece ders calisarak gecirmemis, projelere katilmis, iyi yerlerde staj yapmis cogu muhendiste gorulebilir. sen 4 sene yat, meslegin hakkinda birsey ogrenme sonra 3500tl iste o olmaz tabi. ama sanildiginin aksine az sayida olmayan muhendistir