şükela:  tümü | bugün
  • çok çalışın, bol bol soru çözün(farklı kaynaklardan), gerekirse bir soruyla bir saat uğraşın, sınava doğru da denemelere asılın. bu işin başka taktiği falan yok.

not: sayısal için konuşuyorum.
  • iş bu entry mezuna kalıp nereden başlayacağını bilemeyenlerin aklında bir fikir oluşturabilmek için yazılmıştır.

uzun bir entry olacak ve her seviyeye ayri tavsiyeler yazacagim. isterseniz sizi soyle alalim;

1) 200bin+ uzerindeyim, bu sene gercekten calismak istiyorum.

-tyt turkceden her gun 1 paragraf testi cozecek ve 1-2 sayfa dil bilgisi konusu okuyacagiz. dil bilgisi sorusu cozmeyecegiz butun konulari okuyana kadar.

-oncelikle bu siralamayi yapmis birinin her dersten ayri ayri eksiginin oldugunu ve bu eksiklerinin derin oldugunu varsayabiliriz bu demek degil ki hayatim bitti , hicbir sey kazanamayacagim.

-ilk yapmaniz gereken sey geometri, matematik icin temel atici , sonuc yayinlari mesela, yayinlari alip bir an once , mumkunse fasikul seklindekileri tercih edin, calismaya baslamaniz. kaybedecek tek bir aniniz bile yok.

-asla bana 20 net yetiyor, ben ona kadar calissam bu is tamamdir mantigiyla bu ise girmeyin. bu is boyle yurumez. her ders icin elinizden gelen en fazlasini yapmak zor-un-da-siniz.

-matematik ve geometriden kendimize 1 ay icerisinde mini bir temel attiktan sonra tyt fizik, biyoloji, kimyaya basliyoruz. asla hemen ayt'ye calisayim ben, temel atmis olurum demeyin. bu is uzerine koya koya gidecek.

-tyt feni calistigimiz sure zarfinda kendimize kolay kulvarda birer matematik tyt ve tyt-ayt geometri soru bankasi aliyoruz. tyt-ayt ayrimi yapmamaniz gereken tek ders geometri. calisirken mutlaka tyt-ayt olarak calisin zaten ayt olan konularinin cogu kalkti son 2-3 senede.

-2. ayi geride biraktik. tyt fende guzel ilerledik (tabiki hepsi bitmedi, kimya bitmis olabilir zaten 5-6 konu var.)konular hakkinda bir fikrimiz var ve her konudan asagi yukari 3-4 testimizi cozduk. tyt mat ve ayt-tyt geometri kolay kulvar soru bankalarimizda da baya bir ilerledik artik temel sorulara oldukca hakimiz.

-3. ayi geride biraktik tyt feni bitirdik. kolay soru bankalarimizi bitirdik.

-matematik ve geometride soru bankasi tercihi yapmamiz gerekecek. hangi soru bankasini secmeliyiz? entry'nin sonuna yazacagim soru bankalarindan kendinize en uygunu siz bulacaksiniz.

-4. aya girdik kendimize uygun olan soru bankasini aldik ve geometri, matematikte soru cozuyor olacagiz. 1 er tane tyt fen soru bankasi alacagiz. yayin tavsiyeleri entry'nin sonunda toplu verilecek.

-5. aya girdik artık yapmamız gereken şey şimdiye kadar aldığımız soru bankalarında belli bir yere kadar gelmiş olmak. 6. ayda bu soru bankalarını bitirecek ve her hafta 2 tyt denemesi çözmeye başlayacağız.

-6. aya girdik artık aralık ayındayız. 2 ayda 1 er tane tyt fen soru bankası ve 1 er tane matematik-geometri soru bankası bitirdik. artık tyt konusunda az çok bilgimiz var. kendimize güvenimiz var. gençliğimiz var, başaracağız. her hafta 2 tyt denemesi yapacağız. tyt deneme yayın tavsiyeleri entry'in sonunda verilecek. eğer hala bitirmediyseniz kitapları endişelenmeyin, arkanızdan at koşturmuyor ayın yarısına kadar da esnetebilirsiniz. bu ay ayt'ye başlayacağımız ay olacak. öncelikle ayt matematik için temel atıcı bir kitap kullanmamıza gerek var olmayabilir de bu sınav kişisel bir serüven ve herkese aynı tavsiyeler verilemez. ben genelgeçer konuşuyorum sadece. bu ay ayt fen ve ayt matematik konusunda temel atıcı kitaplarımızı alıp işe başlayacağız. fasikül olması daha iyi iş görür. farkettiyseniz bu entry'de size hep hiçbir şey bilmiyorsunuz gibi davrandım eğer bir konuda iyi olduğunuzu düşünüyor iseniz; mesela tyt fenim iyi, temel atıcı bir kitaba ihtiyacım yok diyorsanız bahsi geçen adımı atlayıp tyt fenden bir soru bankası alıp ayt kimyaya temel atıcı bir kaynak edinebilirsiniz.

-7. aya girdik artık işler daha da ağırlaştı her gün daha da yoruluyoruz. ayt belasıyla başımız dertte ayrıca tyt denemesi çözüyoruz. 7.ayın sonuna kadar ayt'de temel atıcı kitaplarınızı bitirmenizi ve kolay birer soru bankası çözmeye 8. ayda başlayacak hale gelmenizi temenni ediyorum.

-8. aydayız artık temel ayt kitaplarımızı geçen 2 ay boyunca hallettik, artık konular hakkında az buz fikrimiz var ve kolay birer soru bankası edinebiliriz eğer ben daha iyi biliyorum diyorsanız kitap önereceğim kısımdan kendinize uygun kitabı seçin, tekrar ediyorum. 1'er ayt kolay seviye fen soru bankası ve ayt matematik soru bankası var elimizde bunları çözmeye başlayacağız.

lütfen ben daha iyi biliyorum deyip olmadığınız bir seviyenin soru kitaplarını çözmeyin veya zor çözemem ben deyip daha iyisini çözebilecekken kolayı çözmeyin. id'inizi doyurmak sizin en büyük düşmanınız, her zaman psikolojik olarak aç olmak zorundasınız.

-9. aydayız ve soru bankalarımızı çözüyor, 2'şer tyt denemesi çözüyor, muhtemelen çoktan dil bilgisini bitirmiş ve günde 1 paragraf-dil bilgisi testi çözüyoruz.

-10.aydayız artık ayt soru bankalarımızı bitirdik. 2 ayda bitiremedi iseniz üzülecek herhangi bir şey yok. listeye kaldığınız yerden devam edin ve bankaları bitirmeye devam edin. bir işi yarıda bırakmak sizin en büyük 2. düşmanınız. sadece ilk konuları görmek, son konulara gelince sıkılıp bırakacaksanız bu iş olmayacaktır. soru bankaları bittiyse artık 2'şer tyt denemesinin yanında 1'er ayt denemesi koymanızı tavsiye ediyorum haftalık.

-11. aydayız soru bankalarımız geçen ay bittiyse o ay içinde vermeniz gereken bir karar var. ben ayt'de daha çok soruya ihtiyaç duyuyor muyum? şimdiye kadar ayt'de 1 temel atıcı kaynak her dersten, 1'de kolay- orta seviye soru bankası çözdük. sınava 2 ay kaldı eğer daha çok soruya ihtiyaç duyuyorsanız matematik ve ayt fenden 1'er orta seviye soru bankası alıp sınava kadar gelebildiğiniz yere gelmenizi tavsiye ediyorum. son ay için tavsiyelerim aynen geçerlidir. kendinize göre devşirebileceğiniz tavsiyeler verdim. benimkisi yardım etmekten öteye değil. sınavla başbaşa olan sizsiniz. dediklerimi daha erken bitirip daha çok şey yapabilir veya geride kalabilirsiniz her iki durumda da lütfen id'inizi doyurmaktan kaçının ve asla karamsarlığa kapılmayın. düşmanınız çok. başarılar dilerim.

-12. ay. sınavda umarım her şey istediğiniz gibi olur :)

----------------------------------------------------------------

200 ila 30 binler arasındayım. gerçekten çalışmak istiyorum.

---türkçe her seviye için aynı tavsiye olacak, bir önceki tavsiyedeki türkçe için verilen tavsiyeyi aynen uygulayın.

-başlarken: bu sıralamada iseniz spesifik derslerden eksikleriniz vardır. atıyorum geometriyi yapamıyorsunuzdur. sınavdan çıktığınızda 1 ay ara vereyim demek sizin düşmanınız. mezuna kalınacaksa temmuz başında o masaya oturmak zor-un-da-sın-ız. bahsi geçen spesifik dersi bulup öncelikle ondan temel atıcı, bu spefisik ders 1'den fazla ise diğerinden de temel atıcı birer kitap alıyor ve çalışmaya hemen başlıyorsunuz. bu spesifik dersleri hemen bulmanın kolay yolu 1'er ayt ve tyt denemesi yapmaktır. bir kaç gün önce bir tane yaptınız :) oraya iyice göz atabilirsiniz.

-1.aydayız kötü olduğumuz derslerden temel atıcı (ayt veya tyt hangisiyse), diğer görece iyi olduğumuz derslerden orta seviye 1'er tyt soru bankası aldık . organik kimya, türev, integral, trigonometri, üçgenler, analitik geometri ve sistemlerden birer fasikül alıp (yayınları en aşağıya yazacağım.) işe koyulmak zorundayız.

-2.ay. fasiküller ve kitaplarımızı çözüyoruz. bu ay ve geçen ay çoğu şeyi en azından yarılamış olmak zorundayız ve 3. ayın sonunda elimizdeki her şeyi artık bitirmiş olmak zor-un-da-yız. 10 bin yapmak kolay değil, 5 bin yapmak da kolay değil. ne yazık ki size çok kolay olacak, çalışırsanız olacak diyemem. gün gelecek 70 net yaptığınız tyt'de olacak, 45 yaptığınız ayt'de olacak. sizin farkınız bilmediklerinizi, yanlışlarınızı halı altına süpürmeyip üzerlerine gitmek ve onları doğruya çevirmek olacak. bu serüvenin tek anahtarı bu: bilmediğinden kaçmamak. geçen sene organik kimya çok zordu ve çalışmadınız. bu sene de hala çalışmayacaksanız kusura bakmayın başaralı olamayacaksınız.

-3.ay. bu aya yazın başında aldıklarımızın çoğunu en azından %85 bitirmiş olarak girmeliyiz eğer her şeyi bitirdiysek artık baştan alma zamanı. bitirmediyseniz lütfen karamsar olmayın çünkü yaptıklarınız kolay şeyler değildi. 3.ayın ortalarına kadar en azından bitirdiğinizi var sayarsak;
    1'er orta-üst seviye tyt fen, matematik tyt, tyt-ayt geometri soru bankası ve karaağaç komple fizik fasiküllerini alacağız. haftalık 1'er tyt denemesi yapacağız.

-4,5,6. aylar içerisinde yazın başında aldıklarımız, 3. ay sonunda aldıklarımız, karaağaç fasikülleri hariç, bitmiş olmak zorunda ve haftalık 1 tyt denemesini hala yapıyor olmak zorundayız.

-7. aya girerken 1'er tane ayt fen orta-üst seviye soru bankası ve ayt matematik, geometri soru bankası edinip hala tyt denemesi çözüyor ve karaağaç fasiküllerini çözüyor olmamız lazım. karaağaç fasiküllerinde 15 tane test var her konudan zaten soru bankası gibi deyip de fizik soru bankası almayacağım ben tribine girmeyin, üzülürsünüz.

---şimdilik entry burada kalsın, kalan ayları da tamamlayacağım. yayın tavsiyelerine geçeyim:

entry'de bahsi geçen temel atma kitapları; içinde 3-4 test barındıran konu anlatımlı kitaplar olarak düşünülmüş ya da adım adım şeklinde ilerleyen kitaplar olarak düşünülmüştür.

türkçe konu anlatımlı tavsiyesi: evrensel iletişim konu anlatımlı.

kolay seviye soru bankaları ve fasikül tavsiyesi:
    -sonuç yayınları, birey a serisi, 40 seans okyanus yayınları.

orta-kolay seviye soru bankası ve fasikül tavsiyeleri:
    - gür yayınları, binot yayınları, birey b serisi.

orta seviye yayınlar:
    -fen bilimleri(yıldız serisi olmayacak) palme yayınları, çap yayınları, limit yayınları, yayın denizi(orta-üste de girebilirdi, çok kararsızım.) kültür yayınları.

orta-üst seviye yayınlar:
    -bçy(fen bilimlerinin yıldız serisi yerine çıktı) bilgi sarmal yayınları, karekök yayınları, endemik (çözmenizi tavsiye etmem, her sene bakıyorum belki integral soruları için çözülebilir bir yayın. onlar da cidden çok zorlama. zor bir yayın ama beğenmiyorum.) 3-4-5 yayınları.

üst seviye yayınlar:
    - fen lisesi starter pack; derece yayınları, apotemi yayınları, acil yayınları.

karaağaç yayınları fizik için başvuracağınız ana kaynak olduğu için, hız ve renk yayınları da her seviyeden soru barındırdığı için listeye girememiştir. iki yayını da çözmeniz şiddetle tavsiye olunur. geri kalan yayınlar beğenmediğim için listeye girememişlerdir. palme yayınları biyoloji konu anlatımı konusunda başvurulacak tek kaynaktır.

deneme olarak yayın tavsiyeleri:
    bahsi geçmiş olan yayınların denemeleri alınabilir. ekstra olarak aklıma gelirse zaten editlenecek olan entry'de yazarım.