45 entry daha
  • bizim zamanımızda adı "üniversiteyi kazanamamak" olan durum.

şimdiki gençler bizden zeki oldukları için bizim jenerasyon gibi "üniversiteyi kazanamadım" gibi olumsuz bir ifade kullanmak yerine, "mezuna kaldım" şeklinde, işitenlerde daha olumlu bir intiba yaratan bir ifade kullanmayı akıl etmişler..

aklıma şu fıkrayı getirdi.

--- spoiler ---

uzun süredir görüşememiş iki hanım bir misafirlikte karşılaşınca sohbete başlamışlar.

“eee, sizin kızdan ne haber?”

“valla ne olsun, işte biliyorsunuz işe girdi geçen sene. başını kaşıyacak vakti yok. ilk başlarda geceleri fazla mesai yapıyordu, sonra hafta sonları da çalışmaya başladı. patronu onu çok sevmiş, her işi ona veriyormuş. derken ankara seyahatleri başladı. patron nereye, bizim kız yanında oraya. paris seyahatleri filan derken baktılar bu iş böyle olmayacak, patronu bir ev tuttu. deli gibi çalışıyor evladım. eee, peki sizinki ne âlemde?”

“valla `bizimki de orospu oldu ama ben senin kadar güzel anlatamıyorum`.”
    --- spoiler ---
  • bu yıl yapma ihtimalimin büyük olduğu, okula gitmeden -mezun olduğum için- evde veya dershanede ders çalışarak sınava hazırlanmanın bugünkü adı.
    yaptığım eylemin sonucunu ve şu anki şartlardaki psikolojik durumuma etkisini her şey bitince yazacağım
  • bir sonraki üniversite sınavlarına girecek kişilerin kurduğu cümledir.
    bazılarının dediği gibi üniversiteyi kazanamamak değildir olay.
    üniversiteyi kazanamamak, herhangi bir bölüme yerleşemeyip açıkta kalmaktır. sınava girensayısı 100, üniversite kontenjanı 50 olsun. 51. kişi üniversiteyi kazanamamıştır.
    mezuna kalmak ise şu durumda kullanılır: kişi 1800. olmuştur, boğaziçi makine istiyordur (ilk 1500 alıyor) bir daha deneyecektir, halbuki istese odtü makineye çok rahat yerleşebilmektedir. işte bu kişi mezuna kalmıştır.
  • üniversiteyi kazanamamaktan kasıt istediğin bölüme yerleşememektir zaten yoksa barajı geçtikten sonra herkesin puanı bi yere yetiyor .

boğaziçi makina istiyordum 10000000. cu oldum istesem erbil canlı bomba bölümüne gidebiliyordum fakat bu sene tercih yapmayıp mezuna kaldım demek saçmadır . sene başında kendine hedefler koyarsın (ister boğaziçi olur ister van 100. yıl )ve ben bu bu üniversitelerden daha düşük puanlı üniversiteye gitmem dersin istediğin üniversitelerden birine girecek puanı alırsan kazanırsın alamassan kazanamamışsındır
  • sınav sonuçları açıklandığı gün kardeşimden duyduğum tabir.

bunun duyarı da kasıldı ya başka bir şey demiyorum.

bu kafalar ile nasıl yaşıyorsunuz çok merak ediyorum.
  • (bkz: #92839154)
  • hep duyduğum ama bu yıl anlamlandırabildiğim durum!kendi kendime acaba 20 yıl önce biz de diyorduk da ben mi unuttum diyordum.demek ki yeni icat olmuş.
  • dil etkileşir / evrilir eyvallah ama nesilde kalite olmayınca maalesef zararlı mutasyon gibi bir şey olmuş.
  • bu deyimin neyi ifade ettiğini anladık da. "mezun" ve "kalmak" birleşince tercih yapmadık/kazanamadık anlamına geliyor onu anlamadım. mezun mu olamadın? mezun durumda mı kaldın? atanamadın mı? lise mezunu mu kaldın ki sanırım bunu kast ediyorlar da neden mezun kalmak denmiyor da mezuna kalmak deniyor?
1113 entry daha
hesabın var mı? giriş yap