şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sınavdan çıkıldığı an ne kadar büyük bişeyin sonu olduğunun pek de idrak edilemediği finaldir. günlerdir yüzüne hasret kaldığınız yatağınıza koşarsınız sadece, mışıl bi uyku çekmeye.. ama asıl kötü olan ertesi ve daha ertesi günlerdir. 16 senedir başınızda olan ve size durmadan 'şimdi o ödevi yap, sonra da şu projeyi hazırla ardından da bu finalin var' diyen padişahların hükümdarlığı sona ermiştir. velhasıl şimdi de kaptansız gemi misali salınır durursunuz, kafanızda binbir düşünce ve elinizde yapacak hiç bi iş yokken..
 • insanın ortalama 16 senelik okul hayatındaki kasılmalarının son noktası olması sebebiyle, büyük bir coşkuyla beklenen sınav. çıkıldığında ise ıslatılması gereken, ıslatılmayacaksa, beyine gerekli formatın çekilmesi için acilen uykuya doğru yol alınması beklenen final.
 • öğrencilik hayatımda beni ilk kez bir cumartesi günü ders çalıştıran finaldir o. *
 • gerçek finaldir...
 • yillardir dort gozle beklenen sinav. mezuniyet oncesi son finale gireceklere tavsiyeler:
  - sinav baslarken, gozetmen telefonunuzu, elektronik sozluklerinizi kapatin diyosa, bu elektronik esyalar ipod'unuzu da icinde barindirir. sinav esnasinda gozetmen kulakliklari gorunce, ne o evladim dediginde, ipod'unuzu kapatin demediniz demeyin, adami uyuz etmeyin.

  - son cumlenizi yazdiktan sonra, yuksek sesle "bitti a.q. hobareyyy aha buda sonun sonu iste" demeyin. gozetmen caniniza okuyabilir.

  - sinavdan cikar cikmaz, eger varsa kampusunuzdeki, yok en yakinda ki bara kosun. barmen tanidiksa zaten size en son bi icki hazirlamistir.

  - bara kosarken arkadaslarinizi da pesinizden kosturun ki, butun aksaminizi son finalizi islatarak gecirebilesiniz.

  dipnot: son finali islatmaya bir hafta kadar bir sure ilen devam etmek caizdir.
 • sonrasında askerlik daha da sonrasında bitmeyen askerlik başlar
 • biraz parti havasında geçen bir finaldir. hocanız da kafaysa sınav sırasında fotoğraflar çekilir, bütün sınıf kopya çekiyor gibi poz verir, eğlenilir. sonrasında ise rahatlamayla karışık acayip bir hüzün hasıl olur. sınavdan çıkıp yanınıza gelen herkes teker teker "ohh be bitti" diye sevindikten sonra sessizleşiverir. "oha lan, hepsi bitti valla. lan mezun oluyoruz." cümleleri çıkar farklı kombinasyonlarla herkesin ağzından. aylar sonrasında ise "keşke gene sınava girebilsek, ders dinleyebilsek" denilecek kadar kafa çizilir zaten.