şükela:  tümü | bugün
  • bir tür ağır makinalı silah.

    cod serisinde bolca görürüz.
  • mg3'ün babası sayılabilecek silahtır. daha sonra soğuk savaş dönemi şartlarına uydurularak mg3 üretilmiştir.
  • mafia 2'de vito scaletta ve takım arkadaşlarının sidney pen'e pusu kurmak için kullandığı tam otomatik ağır makineli tüfek.
  • maschinengewehr-42 (makineli tüfek-42) alman yapımı ağır makineli tüfek. 1942 yılında mg-34 makineli tüfeğinin yerine geçmesi için tasarlandı.
    almanlar ne kadar çok mermi o kadar çok isabet teorisinin üzerine geliştirilen mg-42 yüksek atış hızına sahipti. sahip olduğu mekanizma sayesinde dakikada 1200 veya 1800 kadar şerit 7,92mm mermi atabilen bu ölüm makinesine müttefik askerler ''hitlerin testeresi'' adını vermişlerdi. tabi ki bu yüksek atış hızı karşısında silahın namlusu aşırı ısınıyordu. bu durumda silahın namlusu değiştiriliyor ve yenisi takılıyordu zaten bu işlem sırasında ve silaha mermi yüklenirken müttefik askerler mg-42 pozisyonuna saldırma imkanı bulabiliyordu onun dışında bu tüfek bir defa ateşlenip ''cırrrr'' sesini çıkarttığı zaman kafanızı çıkarmanız neredeyse mümkün değildi. mg-42 piyade silahı olarak kullanılmış, tankların taret silahı olarak mg-34 uygun görülmüştü. sebebi ise, mg-42'nin namlusu sağ yan tarafından çıkarılırken mg-34 silahının namlusu geriye doğru çıkarılmasından dolayıydı. tank içerisinde bu durum daha müsaitti. 400,000 adet kadar üretilen mg-42 sağlamlık, isabet oranı ve kullanım kolaylığıyla alman piyadelerin yüzünü güldüren muhteşem bir silahtır.
    bugünkü modeli mg-3'tür.