şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muttefikler ise machine gun olarak cevirip kisaca mg42 demislerdir.
 • 1942'de mg34'ün geliştirilmesiyle ortaya çıktı. üretimi mg34'e oranla da ucuzdu ve daha çabuk üretilebiliyordu. mg34'e oranla cephe koşullarına daha dayanıklıydı ve ısınan namlusu soğuk namluyla 5 saniyede değiştirilebiliyordu. uzunluğu 123cm, ağırlığı ise 11 kg'dir. kesintisiz olarak dakikada 1200 mermi atabilir. bu yüzden müteffiıkler tarafından "hitler'in motorlu testeresi" adı verilmiştir. pratikte hafif makineli olarak 250, ağır makineli olarak 500 mermi atabilmektedir. etkin menzili hafif makineli olarak 800, ağır makineli olarak 2500m'dir.

  (bkz: fg42).
 • alman ordusunda halen hitler säge * ismiyle anilan, olum makinasi. araliksiz atis halinde bir insani boydan boya kesip atabilmesiyle unlenip bu sifati alan makinali tufekle ilgili, askerligini yapmis alman is arkadasimin rivayetine istinaden ; tufekte yapilacak bir kac ince ayar ile kesintisiz atis kapasitesini 3-4 kat artirmak mumkunmus lakin namlu darmadagin olmaktan kurtulamiyormus... mis mis da mus mus...
 • call of duty serilerinde yanınızdaki askerlerden biri mutlaka "it's an eemmciii fortiituuuuuu" diye çığırır. ilk önce onu öldürün sonra gidin makinalıyı etkisis hale getirin.
 • (bkz: m60)
 • hitlerin testeresi olarak nam salmış makineli tüfektir.müttefik kuvetler bu silahın önünde saklanacak delik ararlar,yer değiştirmek yada saldırmak için mg 42'nin namlu değiştirmesini beklerler.bu da çok bi avantaj sağlamaz 5 saniyede namlu değişimi gerçekleşir.tsk aynı silahın 7.62 çapını mg3 adıyla kullanmaktadır.
 • alman yapımı makineli tüfek. 1942 yılında üretilmiştir. çoğu savaş tarihçisine göre en iyi tüfek tasarımlarından biridir. 7,92mm'lik mermi kullanır. atış hızı bakımından hafif bir makinalı tüfeğin ulaşabileceği en yüksek (1200/dak veya 1800/dak) hıza ulaşmıştır. güvenilirlik, sağlamlık isabetlilik ve kulanım kolaylığının bir arada bulunduğu nadir silahlardandır. savaş sırasında 400.000'den fazla mg42 üretilmiştir. düşman askerleri ona hitler'in testeresi adını takmıştır. bugünkü m60'lar bu tüfek örnek alınarak yapılmıştır. tüfek paslanmaz çelikten yapılmıştır. su, çamur, topraktan etkilenmez.
 • zamanının en iyilerinden olan alman yapımı bir makinalı tüfek. diğer bir adı ise 'hitlerin testeresidir'
  tasarımında ise ele alınan ilke 'ne kadar çok mermi atarsa, o kadar çok düşmanı vurma şansı olur'dur. oldukça hafiftir, kullanımı kolaydır. paslanmaz demirdendirdir.
 • saving private ryan filmindeki meshur cikarma sahnesinde karaya cikan müttefik askerlerine tepedeki alman mevzilerden ölüm yağdiran silahlar işte bunlardir.

  (bkz: normandiya çıkarması)
  (bkz: omaha beach)