şükela:  tümü | bugün
 • havacılıkta kullanımı itibarı ile "maximum gross takeoff weight" in kısaltması.
 • mgtow bir grup değildir, sadece amerikaya özgü değildir, bir hayat tarzıdır, sadece evliliğe karşı olmaktan ziyade, kadınlarla ilişki kurmaktan vazgeçen, bunun için çaba göstermeyi gereksiz bulan erkeklerin pratiğidir.
  protesosu sessizdir , ne kadınlardan ne de erkeklerden intikam alma amacı gütmez, sadece evliliklerin yasal orospuluktan farkı olmadığını görmüştür, ilişkilerde sevdiği kadını mutlu etmek için çırpınan yine de kaybeden erkekleri görmüştür. kapitalizmin insana tükettirdiği son şey olan sevmenin ve sevilmenin maddiyatla ilişkisini görmüştür.kırmızı hapı seçmiş ve kenara çekilmiştir.
  george clooney abisi kimsenin umrunda değildir, o sadece okyanusta bir damladır. idolü yoktur. illa idol mü arıyorsunuz? *
  http://en.wikipedia.org/wiki/herbivore_men
 • kadınların koruyucusu, para sağlayıcısı, bebek yapıcısı olduklarını düşünmeyen erkeklerden müteşekkil akım.

  tesir altında olan erkekler ve evlilik meraklısı kadınlar birbirini tamamlıyor, bu dünya koca aramaya programlanmış kadınlar ve onların ağzının içine düşen erkeklerle dolu. bazılarımız dünyaya çizginin dışında kalmaya gelmişiz, evliliği gereksiz bulan, günümüz ilişkilerine 180 derece ters hisseden tek insan değilmişim galiba.

  ekleme: mgtow sıklıkla götten anlaşılan bişeydir. gördüğüm kadarıyla sadece "evlenmek istemeyen erkekler" olarak değerlendiriliyor, yanlış. mgtow kadınları arzulamamak, kadın-erkek ilişkileri içinde debelenmeyi seçmemektir. gizliden gizliye kadınlarla birliktelik isteği taşıyıp da kendini "mgtow" olarak adlandıran sürüyle erkek görüyorum, siz mevzuyu daha baştan yanlış anlamışsınız.

  erkekler kullanılmayı kabullenmişler. günümüzde ilişkiler tamamen kadınların istekleri üzerine kurulmuş durumda, kendi durumunu bir saniye durup düşünmeyen, sadece daha fazla kadın isteyen gerzek erkekler sayesinde. mevcut düzeni reddedip uzaklaşan erkek ise doğrudan dışlanmış halde olur, kadınların oluşturdukları sınıfların dışındadır, neden? kendini hiç o sınıfların içinde görmemiştir çünkü, bunun için bir çaba göstermemiştir, mgtow budur işte.

  son ekleme: artık bokunun çıkmasından dolayı bazı düzenlemeler yapmak farz oldu. ben bu akımı türkiye'de ilk bilenlerdenim sanıyorum, bunu entry'nin yazıldığı tarihten ve başlığın ilk entry'lerinden biri olmasından da anlayabilirsiniz. ben oldum olası böyleydim, mgtow ortada yokken de böyle bir hayatım vardı, ne karşı cinsin peşinden koşmak gibi bir çabam oldu ne de sarhoş edip sikmeye çalışmak gibi bir amacım oldu.

  mgtow tek başına yaşamı benimsemiş, kendi yağıyla kavrulan, zamanını kadınlar için heba etmek yerine sadece kendisi için kullanan, ilişkilere dair gereksiz muhabbetlerden ve polemiklerden uzak duran erkek demektir. böyle yaşayan pek çok kişi mgtow diye bir akıma dahil olduğunu bilmez bile, bir yaşam biçimidir kısacası, zamanla akımlaşmıştır.

  ne olduğundan çok ne olmadığını anlatmak gerekiyor;
  mgtow kadınlarla ilgilenmiyorum deyip kadınlarla ilişki kurmak, her boku yemek değildir. kadınlardan uzak durup, cinsel ihtiyaçları eskortlardan vesaire karşılamak falan da değildir. en basit ifadeyle kadınlarla ilgilenmemek, onlar için çaba göstermemektir. bir öğreti değildir, yaşam tarzıdır. manifestosu yoktur, kadınlara karşı atak için oluşmuş değildir, red pill'ciler ve feministler hala burada ne arıyor? sizin olmanız gereken yer şu başlık; (bkz: the red pill)

  buraya yazanların rahat %95'inin "kendi yoluna giden erkek" olduğunu da düşünmüyorum, size ikiyüzlü yaşamınızda mutluluklar.
 • mgtowerlar badak değillerdir, sadece hayat öncelikleri farklıdır. amsalak olmak yerine kendilerine odaklanırlar ve uzun vadede istedikleri birçok şeyi elde edebileceklerini bilirler.
 • topluma hep kadın gözünden bakıyoruz, gündemde bir tartışma olduğunda hemen kadını savunacak şekilde reaksiyon veriyoruz. peki "bu düzende erkeğin durumu nedir?" diye sorsak ne çıkar?

  http://journo.com.tr/damizlik-sorunsali

  ancak bu duruma yine kadın açısından baktığınızda, bu makaledeki sonuca varıyorsunuz. erkekler kendilerini seçen kadına koşulsuz itaat etmek istemiyorlar, çünkü "ergenler" diye tanım geçmiş şair.

  dünya genelinde mgtow'laşma seyri görülüyor. acaba gerçekten yazıda belirttiği gibi sorumluluk almaktan korkmak mı var? yoo, aslında tam tersi. mgtow diye tanımlayabileceğimiz kişiler, sorumluluk almaya daha yatkın kişiler oluyor. ama, kadınların bu kadar "özelleştirilmesi" ve yazıdaki gibi "gururlanıp" kadının her istediğine boyun eğdirilmek zorunda kalmaya razı değiller.

  "ergen" diye tanımlayabileceğimiz kişiler zaten evliliğin sorumluluğunu alabilecek kişiler değiller. evlenmek istiyorlar, ama evlendikten sonra ne yapacağını bilemiyorlar. kendilerine mgtow diyen erkekler ise, kadın-erkek ilişkilerinden şikayetçi. sürekli tek taraflı biçimde kadına vermek zorunda kalması, karşılığında almaya çalışırken sürekli zorluk çıkması, bu ilişkiye emek harcamaya çalışırken ise kendi hayatını yaşayamıyor oluşudur.

  "damızlık sorunsalı" aslında uygun bir başlık. günümüzdeki ilişkilerde, kadının erkeğe "damızlık" gözüyle bakması şartlandırılıyor. yani erkek çalışsın, kadın parayı yesin, erkek spermi versin, kadın doğursun, evi erkek sağlasın ve kadın da çocuğun tek "sahibi" olsun.

  evlilik öncesindeki ilişkiler de çok sağlıklı denemez. sen kıza "canım cicim" diyorsun, o kız lokantada ona para ödettin diye kavga çıkartıyor. seni sevdiğini ve çok özlediğini söylüyor, ama bir bakmışsın çoktan seni aldatmış. her şeyi dört dörtlük yapan, sevgilisini her daim mutlu eden biri olsa bile, bu sefer de taciz ve tecavüz olayları hep ona yıkılmaya başlar. erkek her zaman cahildir, kadın her zaman entellektüeldir.

  ve bir bakmışsın o erkek bir gün patlamış. soruyorsun kendine "aa bu erkeğin sorunu ne, gururlanmak dururken niye mgtow olmuş?" diye. e iyi de o erkek gururlanmak istemiyor. sorun da bu ya işte. kadınlar "fazla özel". mgtow'ların canını sıkan da bu mevzu.

  elbette böyle olmayan kadınlar da var. bir ilişkinin eşit paylaşım olması gerektiğinin ve erkeğin de kendi arzularının olacağının farkında kendisi. böyle bir kadınla evlenen erkek zaten mutlu bir yuva sahibi oluyor. ama diyelim ki toplumun %10'unu oluşturuyor bu kişiler, ona gelene kadar %90'la bağlantı kurmak zorunda kalıyor ki, bu da o erkeğin psikolojisini bozuyor. kadınlarla ilişki kurabilecek durumda olsa da, o ilişkilere ve kadınlara olan güvensizliği, kendisini ilişkilerden uzak tuttuğu mgtow haline getiriyor.
 • kadınları etkilemekten başka idealleri olan ve kadınlarla sürekli bir ilişkinin bu ideallerle arasına mesafe koymasından çekinen erkeklerdir.

  linkteki yazı bence kadını aşırı yüceltip erkeği sorunlu bir insanmış gibi gösteren üslupla yazılmış olmasına rağmen, mgtow kavramının farkına varmayı başarmış görünüyor. okurken, kadın seni beğenmiş işte zavallı erkek, daha neyin tafrasını yapıyorsun da bu güzelim kadını reddediyorsun gerizekalı tandansı yakaladım şahsen.

  bu tercihte bulunan erkeklerin temelindeki sıkıntı gerçekten damızlık problemi olarak tanımlanmaya müsait bir mahiyette tezahür ediyor. yaklaşık 6 yıldır bir kadınla ilişkim olmadı. bu 6 yıl boyunca yaptıklarımı düşünüyorum, evlenip çocuk yapmış olsam bu 6 yılda yaptıklarımın ne kadarını gerçekleştirebilirdim, muhtemelen yarısını bile gerçekleştiremezdim.

  peki beni bunları düşünmeye iten şey nedir? elcevap toplumun beklentileri. evlenip baba olsam, bunun sorumluluğunu taşıyamayacak bir erkek olduğumu düşünmüyorum. çevremdeki insanlar da benimle bu konuda hemfikir. feminizm işine gelince kadın erkek arasında fark yoktur diyor, işine gelince kadın seçendir, çocuğun gelişiminden ilk başta sorumlu olan annedir diyor. onlara kalsa erkekler hiçbir şey seçemiyor zaten. bunda biraz türkiye için ayrı bir parantez açmak gerek sanki.

  dini nedenlerden ve muhafazakar baskılardan ötürü memlekette ciddi bir cinsel açlık var. görece eğitimli olan kadınlar bence bunu çok iyi sömürüyor-du, mtgow ortaya çıkana kadar. bir erkeği hayatı boyunca cinselliği arka plana attıracak kadar evlilikten ve kadınlardan soğutmak gerçekten modernist kadınların en büyük başarısı ve başarısızlığı aynı zamanda.

  idealleri için uğraşan, hayatını ortaya koyan ve emek harcayan erkek karşısındaki kadında bunu göremeyince kadının tercihleri üzerinden kendini değersizleştiriyor ve bu yüzden evlenmek de baba olmak da istemiyor. buna ek olarak, kadınların çok özel olmasının yarattığı başka sorunlar da var. bu erkeklerin hayatta mutlaka en iyi olmayı hedeflediği bir alan, bir konu var. ister akademik, ister profesyonel ister hobi olarak olsun, mutlaka yapmaktan hoşlandığı şeyler var. karşısındaki kadında bunu göremeyince, seksten sıkılınca ne yaşayacağını düşünüyor.

  en basitinden ben yaklaşık 10 senedir televizyon seyretmiyorum. evimde televizyon bile yok, internetten takip ettiğim birkaç dizi var hepsi bu. sabahtan akşama tek muhabbeti survivor ya da diziler olan bir kadınla ben ne konuşayım, hadi kendimi geçtim doğacak çocuğumu bu kadınla beraber nasıl yetiştireyim. erkeklerin hepsine öyle bir misyon yüklendi ki, en sonunda cinsellikten vazgeçen ya da parayla satın alıp, kadınlardan köşe bucak kaçan erkekler türedi. bu bireysel bir sorun olmaktan çıkıp, toplumsal boyuta taşınan çözümsüz bir girdap haline geldi, nasıl çözülür hiçbir fikrim yok.
 • reddit'in uzerine uzmanlastigi mgtow subreddit'i var. theredpill ile ayniymis gibi gorunur fakat aralarinda ciddi farklar var.

  trp daha cok kadinlari nasil domine ederiz, nasil sikeriz sokariz egilimindedir. bunun uzerine taktik ve stratejiler gelistirilmis. mesela bir erkegin fiziksel olarak kendine bakmasi, et marketinde degerini yukseltir. daha cok kadinlarin alfa erkek beklentileri uzerine kurgulanmistir. bir nevi kadin odakli bir erkekcilik yaparlar. bu durum garip bir ironi olusturuyor pek tabii. butun olay kadinlarin %80'ini tokmaklayan isteyen %20 olmaktir.

  mgtow ise kadini hayatindan cikarir. ben merkezli olmaya calisir. iliskilerde pasif kalmayi tercih eder. mgtow biraz daha ilimli bir erkekcilik izler. kadin odakli degil, insan odaklidir. eger cinsel durtuler bastirilamiyorsa, bir eskort kadin hizmetine basvurulabilir. fakat cinsellik sig olarak gorulur. benim kanim; bu grubu bir iki kadindan cok kotu tokat yiyip bunu butun kadinlara mal eden, ya da tipsiz oldugundan kiz arkadas yapamamis kisiler olusturur*.

  ikisinin ortak noktasi, kadinlarin bencil oldugu, erkekleri kisisel amaclari dogrultusunda*** kafesledikleri, yani kisaca kadinin bir sorun oldugu varsayimidir. awalt diye de bilinir bu kadin turu. yeni dalga feminizmin (ve bazi eski dalga soylemlerin) aile iliskilerine cok ciddi zarar verdigini dusunur.
  bu iki gruba gore, genel amerikan kadini goruntusu soyledir.
  hosuna gitmedigi biriyle alkolluyken sevisirse, bana tecavuz etti diyebilir.
  kendisine denk veya kendisinden altinda degil, kendisinden daha ustun bir erkekle beraber olmaya calisir (bkz: hypergamy).
  hep erkegin ilk adimi atmasini ister.
  kabiliyetlerini degil, kadiniligini kullanir.
  bosanma kanunlari kadinlardan yana oldugundan, evlilik kadin icin cok buyuk bir avantajdir.
  sorunlu alfa erkekten cocuk sahibi olup, bu cocugu parali ve can sikici beta erkege baktirmak ister.
  genelde body image sorunu vardir. feminizmin soylemlerini bu acigi gizlemek icin kullanir. "sen sisman birini tercih etmiyorsun o zaman kadinlardan nefret ediyorsun" savunma mekanizmasini gelistirir. ote yandan kadinin uzun boylu erkekle beraber olmak istemesi, bir tercihtir.
 • an itibariyle derinlemesine araştırmayı düşündüğüm akım.
 • 2020'lerde ortalığın amına koyacak olan akım...

  şuraya koyalım... tarihe not düşülsün... 41.5k subs