şükela:  tümü | bugün soru sor
 • devlet bahçeli'nin cumhur ittifakına destek vermesinden sonra mhp seçmenlerinin ne kadarının bu durumu destekleyeceği sorunsalı

  ittifakın hangi parti olursa olsun savunulacak bir yanı olmadığı aşikar.
  bahçeli mhp tabanının belki de tamanının bu cumhur ittifakını destekleyeceğini düşünüyor ama bu şu an için imkansız görünmekte çünkü normal şartlarda son seçime göre yaklaşık istatistik yapıldığında hiçbir anket şirketi akp+mhp= 51+12=63 oranından söz etmemektedir.
  bekleyelim görelim hangi anket şirketi bilecek???

  referandumu bilen anket şirketinin bu seçimle ilgili anketi
 • taban maban kalmadı mhp'de. bir kısmı iyi partiye gitti, kalanı akp'ye.

  mhp'nin alacağı her oy akp'nni içindeki haksızlardan sıkılan ve ders vermek isteyen akp tabanından gelecek.
 • gelenekçiler, yenilikçiler ve tahsili yüksek kıyı milliyetçileri olmak üzere 3 büyük mhp öbeği vardır. gelenekçiler islamcıdır, her daim muhafazakar reflekslerini dinlerler. yani bu seçim cumhur ittifakına oy vereceklerdir. tabanın en yoğun nufüsu bu öbektedir. % 50'lik kısım. yenilikçilerin bir kısmı iyi partiye geçiş yaptı, sadece sinan oğan kaldı. gelenekçiler arasında farklı tavır alan sadece atila kaya vardır. tahsili yüksek kıyı milliyetçilerinin büyük oranı seçimde akşener, karamollaoğlu arasında kalabilir. bir kısım ise protesto edebilir. öğretim görevlisi, bürokrat olan bu kesimi temsil edebilecek bir parti yok. bu seçimde sn. engin alan eli titremeden kime oy atar? mustafa önsel oy verebilecek bir aday bulabilir mi? mhp temeli sözde muhafazakarlığa kaydı gitti .