şükela:  tümü | bugün
  • kendi vicdan ve fikirleriyle çelişen bazı mhp'liler için dile getirilen bir goygoy. çoğu referandumda hayır veren ve saray yamağına dönüşen bahçelinin son zamanlardaki politikalarının hiç birisine katılmamalarına ve iyi parti gibi bir alternatif olmasına rağmen bazı eski mhp'lilerin sandığa gidince sırf oy pusulasında 3 hilal logosunu gördükleri için başka partiye oy veremeyeceklerine dair tuhaf tutarsız bir yaklaşım söz konusu. ki sayıları çok fazla değil ama ciddi ciddi böyle bir kaç tiple de karşılaştım.

hani normal şartlarda başka bir partiye yamalanarak var oluş gerekçesini bitirip, dükkanı kapatan bir parti olan ve hiç miting yapma zahmetinde bilen bulunmayan mhp'nin alacağı oyların bir kısmını bu şekilde alacak olması tam anlamıyla bir traji-komedi olabilir. bu kafadaki kişilere cidden sormak istiyorum. zamanında "ver bilali al hilali" gibi büyük anlamlar yüklenirken artık tamamen saraya hibe edilen o içi boşaltılmış kuru kuruya bir 3 hilal görseli, sizin kendi idrak ve mantık yetilerinizin önünde midir?

edit 1: başlığın mhp lehine algı yaratmak ya da ak troll sıçmığı olarak açıldığına dair bazı entry'ler olmuş. ne akp, ne de mhp ile işim olmaz. aksine sandıkta kendi iradelerini, bu tarz tüm fikirlerinin ve mantıklarının tersine yansıtan bir yaklaşımın her şeyden önce bunu yapanların kendi zekalarına ve değerlerine hakaret olduğuna inanıyorum. bunu yapan mhp'liler, ülkücü değerlerden ziyade partisini ve davasını saraya hibe eden bir balgat çetesini destekleyerek akp'nin mevcut düzenini besleyeceklerini anlamayacak kadar mı idrak yoksunu?

edit 2: bu durum tabi ki eskiden mhp'ye oy verenlerin çoğu için geçerli değil. hatta bunun tam tersine eskiden mhp'ye oy verip bahçeli yüzünden milliyetçi görüşten tamamen soğuyan örnekler bile mevcut. (bkz: bahçeli yüzünden milliyetçilikten soğuyan genç)
  • büyük ihtimalle olacak olan olay. genelde bu konularda yazmayan ancak her türden siyasi seçmen ile haşır neşir olan bir insan olarak söyleyebilirim ki, mhp seçmeni bu konuda gerçekten çok ilginç bir durumda. hatta bir adım ileriye gitmek gerekirse çoğu mhp seçmeni mhp kapatılsa bile seçim pusulasına üç hilal çizip üstüne evete basacak potansiyele sahip.
    edit: potansiyel yazım hatası düzeltildi
  • iyi partinin adı boşuna kayı boyu sembolü gibi seçilmedi.
  • 25 haziranda bu oranın sanılanın aksine gayet fazla oranda çıkacağını hep beraber göreceğiz. şişirdiğiniz iyi partinin oy oranını da göreceğiz. hala aşağılayıp oy alacağınızı sanıyorsunuz bu kafaya da bitiyorum.

keşke herkes devlet bahçeli gibi yapsa. izlemek isteyen katılacağı açık oturumda oturur izler. şehir şehir dolaşıp papağan olmanın bir lüzumu yok. gidilen şehirdeki trafik ve kirlilikten hiç bahsetmiyorum. şimdi bak şurdan siktir git.
  • mhp liler %1-%2 civarında kaldığı kadarıyla, üç hilali gördüğü zaman 3 kere mührü vurur vurur vurur.
  • muhafazakar seçmenin bir özelliği tepkisini sandığa gitmeyerek göstermesi. başka partiye eli gitmiyorsa kalkıp sandık başına da gitmiyor. mhp'nin oylarını azaltan asıl etken o. akp için de aynı etken geçerli.
  • seçimin son düzlüğünde ülkücünün yeri partisidir ile birlikte sıkça duyacağımız cümledir. şu ya da bu şekilde, gönülsüz veya değil mhp hızla kendini %10 üzerine atarak toparlayacaktır. biz bunları demiştik alay edenler üç hafta sonra gerçekle yüz yüze gelecek. bir de üstüne kandil operasyonu olursa bu, tabanda mhp'nin görüşlerini iktidara kabul ettirdiği gibi algılanır ki bu da olumlu etkiler.

(bkz: milliyetçi hareket partisi/#76766584)

(bkz: mhp seçmeninin iyi parti'ye kaydığı yanılgısı/#76304345)
  • muhtemelen üzüntüden dayanamayacaklardır.
  • zamanında mhp'ye oy vermiş biri olarak son olaylardan* sonra ya meral akşener ya da muharrem ince. büyük ihtimal ile muharrem abimize vereceğim oyumu.
  • benim annem var misal böyle. annem dediğim kişiyle ilgili şuradan bakabilirsiniz: (bkz: #70670285)
    kendisi ilginç bir mhplidir. misal arkadaşım ak parti ilçe belediye başkanlığına aday olduğunda eve geldi. rahmetlik pederle beraber muhabbet ettik vs. peder de mhplidir. hatta bir dönem de belediye meclis üyeliği yapmıştır. her neyse arkadaş, oy istedi. peder, hemşehrisi de olmasından mütevellit tamam dedi. bizim valde hanıma arkadaşım, "yenge sen de ver oyunu" dediğinde, valde hanım, "vermem" dedi. ben de devreye girip ısrarcı oldum. nuh dedi peygamber demedi. başkan bey de ben de bozulduk biraz haliyle.
    o gidince, sordum valdeye. "yahu hayırdır, kırdın bizi de adamı da?". aynen şunu dedi: "ya vereyim vermesine de yalan mı söyliyeyim. ben sandığa gidince, üç hilali görüyorum orda, boynu bükük duruyor. o zaman söz versem de ona basarım oyu. onun için veremem başkasına oyumu". durum bu. bu sözün 2014 yerel seçimlerinde canlı şahidiyim. ilginçtir, evet!