şükela:  tümü | bugün
 • sağlık sisteminde 1. basamağın doğru işletilmemesi nedeniyle yaşanan sıkıntıdır. başı ağrıyan nörolog, boğazı ağrıyan kbb'ci bulmaya çalışıyor. nüfus da çok fazla olunca sistem kilitleniyor.
 • çeşitli zamanlarda çeşitli poliklinikleri deneyerek alamadım. hani dönemsel sıkıntı veya bir iki polikliniğe özgü değil o anlamda söylüyorum. teknoloji sayesinde yapılan iyileştirme bile zamanındaki hastane kuyrukları seviyesinden kötü hale geldi. eskiyle kıyaslamak yanlış ama erken giden sıraya giren en azından muayene olurdu. şimdi 1 ay sonrasına randevu alamıyoruz.
 • randevu almak imkansız değil, mesele şu, önceden randevusuz hastaneye hurra koşuyordu insanlar, sen de mhrs’de boş randevu buluyordun. artık randevusuz hasta bakılmıyor, o yüzden hastaneye hurra koşanlar da mhrs’den randevu aldığı için randevular hemen doluyor.

  peki artık neden sadece randevulu bakılıyor?

  * pandemi devam ettiği için hastane koridorlarında ve doktor odalarında bayram zamanı esenler otogarı havası yaşanmasın diye

  * mesela gitmeye çalıştığın cildiye hekimi bile pandemi polikliniğinde çalışıp covid servisinde nöbet tutmak zorunda kaldığı için

  * yıllarca doktorlar çok maaş alıyor diyenler mutlu olsun diye artık döner sermaye bile alamayan, kuşa dönen doktor maaşından dolayı özel hastanelere geçen hekimlerden dolayı

  * hasta ve hasta yakınından şiddet ve hakaret gören hekimler, pandemi dönemindeki ağır çalışma şartlarından dolayı yıpranan hekimler ve bu çalışma şartlarına tahammülü kalmayan hekimlerin 1 temmuz’da kalkan istifa ve emeklilik yasağından sonra patır patır istifa etmesi, emekli olması veya yurtdışına gitmesinden dolayı

  * randevu alıp gitmeye tenezzül etmeyen, buna rağmen randevusunu iptal de etmeyen sorumsuzlardan dolayı

  * son olarak da küçük bir etki de olsa hala yıllık izinlerin kullanıldığı dönemlerde olmamızdan dolayı

  bu arada randevu sistemiyle de hasta bakma sıklığı sanarsın saatte 1 hasta falan da ondan yer yok. öyle de değil. gayet 10 dk’da bir randevu veriliyor. yani aslında insan gibi bakılabilmek, derdini anlatıp tedavini alabilmek için minimum gerekli süre kadar. aslında olması gereken bu. bu da demek oluyor ki sağlık sistemimiz bozuk.

  * yeteri kadar uzman doktorumuz yok (ve patır patır yurtdışına kaçırıyoruz, gidenlere sktrn gidin diyenler mhrs’yi yenilemeye devam edebilir)
  * yeteri kadar sağlık tesisimiz yok
  * basamak sistemi yok/çalışmıyor. en basit şikayette uzman hekimden randevu almaya çalışıyoruz.

  işin en garip kısmı da yukarıdaki maddelere de bakarsanız burada en masum kesim doktorlar, hatta şu an canla başla sistemin ayakta kalması için çalışıyorlar ama vatandaşın hedefinde buna sebep olanlar değil doktorlar oluyor hep. garip bir milletiz.

  yani bunlar daha iyi günlerimiz.

  edit: aradan bir ay geçmiş. bir çok hastanede randevular 5dk’da 1’e düşürüldü. yani artık doktor sizin derdinizi dinlemek için 1dk ayırabilir en fazla. odaya girmeniz, doktorun anemnezi yazması, sistem çökmezse sisteme tanı girip ilaçları ekleyip reçete oluşturması da 4dk sürse en iyi ihtimalle, 1 dakikalık muayeneye(!) itiraz etmeyeceksiniz artık yapacak bir şey yok.

  bir ay önce birisi burada randevular 5dk’ya düşürülsün sorun çözülür diyordu. evet şimdi 5dk ve sorun devam ediyor? hani çözülecekti? olmaz olmaz olmaz, ister 1 dk’ya düşür yine olmaz. doktorların işi bırakmasını, yurtdışına gitmesini ya da özele geçmesini hızlandırırsın sadece.
 • sağlık sistemi, her mitingde yaptıkları hastaneler ile övünenlerin içine sıçtığı sistemdir. akp'nin bir kanser gibi yerleşip de çürütmediği sistem kalmadı.

  ulan eskiden hastanelere erken gidip sıra alabiliyordunuz. örneğin sabah altıda kapıda sıraya girip gün içerisinde muayene olma imkanınız vardı. evet yine yoğunluk oluyordu, yine aldığın hizmet nitelikli değildi ancak en azından hastalığını birkaç gün içinde tedavi ettirebiliyordun. şimdi muayene olana kadar ya ağrı sızı çekip kendi kendine geçiyor hastalık ya da sakat kalıyor, ölüyorsun.

  son 20 gündür iki polikliniğe randevu almaya çalışıyorum. göbeğimdeki iltihap yüzünden bundan 15 gün önce genel cerrahiye randevu bulabildim ancak bu süreçte hastalık kendi kendine iyileşti neredeyse. muayene yarın, gidip doktara ne diyeceğim, neremi göstereceğim bilmiyorum. olan benim 15 günlük çileye oldu. keza cildiye polikliniğine 20 gündür hiç randevu bulamıyorum. olanlar da merkeze uzaklığı yaklaşık 100 km olan taşra hastaneleri. ne yapayım lan ben? tedavi olmak için şehir mi değiştireyim?

  hadi kendimi geçtim annemin rahminde hücre çoğalması var. bu teşhisin konulması için 15 gun randevu süresi beklendi, muayene olduğunda ise biyopsi için alınan parçanın sonucu 3 hafta sonra çıkıyor. yani bir insanda kanser vb. bir hastalığın farkedilmesi bile 40 gün sürüyor. nereden baksan rezillik, çıldırmak üzereyim.

  bir başka örnek de bir akrabamız. kadına 3. evre meme kanseri teşhisi konuluyor. çok acil bir şekilde kemoterapi alması lazım. peki tahmin edin bakalım güzide sağlık sistemimiz bunun için hangi tarihi uygun görüyor? 1 ay sonrası. sonrasında ailesi arabalarını satıp hemen kadını özel bir hastanede tedaviye sokuyor. yani bu ülkede ölmemek için servet harcaman gerekiyor.

  kendi ülkende 2. sınıf vatandaş kadar değerin yok en çok da bu kanıma dokunuyor. öyle bir tahribat ve işbilmezlik var ki tarifi zor. ölsek gömmek için 15 gün sonraya randevu aldıracaklar neredeyse. bu ülkenin her bir ferdine herhangi bir alanda yaşattıklarınızın hesabını vermeden size ölüm yok şerefsizler.
 • hastanelerde sıra beklemiyoruz ama onun yerine evde bekliyorsun. ellerini attıkları her şey gibi sağlık sistemi de çöktü.
 • sonra cıkıp hastane kuyruğunu kaldırdık derler.
  hastanede en azından kuyrukta bir sekilde sıra geliyordu....
  istanbulda dermatoloji randevu almaya calısıyorum bana adana devlet hastanesini veriyor. böyle de dalga geçiyorlar insanla.
 • devlet diyor ki; hastane kapısında bekleyeceğine evinde bekle. sonra da öl geber ya da geçer. poliklinik işlemleri nedeniyle alınacak randevular 15 gün sonrasına şansınız varsa alınabiliyor. çoğu şikayet de o süre zarfında kayboluyor. ciddi rahatsızlığı olanlar da allah'a emanet.
 • benimle muhatap olmak için randevu alıp gelmesi gereken kişiler burada rahatça küfür bile edebiliyorlar. sosyal medya enteresan bir mecra.
 • doğrudur ve gündemde tutulması gerekir. ayrıca görüntüleme (mr, doppler vb.) için aylarca sonraya gün verilmektedir.
 • maalesef var olan büyük bir sorun, bir gerçektir.

  bir aydan fazla süredir istanbul anadolu yakasında babam için göz randevusu alamıyorum.
  her gün her saat denedim. boşluk yok.

  evet koca istanbul'un dev hastanelerinde göz muayenesi için randevu anlamıyorsunuz.

  ben de merak ediyorum; hastaneler dolu. bunlar nasıl nereden ne zaman randevu alabiliyor?

  akp'nin ülkemize bela ettiği suri afgan vs. yabancıdan sıra mı gelmiyor kendi vatandaşımıza başka bir durum mu var gerçekten tam bir bilinmezlik var.

hesabın var mı? giriş yap