• gym şarkısıdır.

gym şarkılarının kendine has bi apaçiliği var bilirsiniz. bunu olumsuz olarak yazmadım.
  • zaten asıl sürümü yeterince iyiyken beyoncé ile şaha kalkmış bence. bu arada justin bieber gibi ilk kez ispanyolca konuşmuyor beyoncé. b'day albüm döneminde irreemplazable isimli ep çıkardı. bu ep'de listen'ın (oye), irreplaceable'ın (irreemplazable) ve beautiful liar'in (bello embustero) ispanyolca sürümleriyle amor gitano gibi şarkılara da yer vermiştir. hatta i am... sasha fierce'ta yer alan if i were a boy'un ispanyolca sürümü olan si yo fuera un chico' yu da promo teklisi olarak yayınlamıştı. ilk kez yapmıyor bunu.
  • müzik listelerinde artık eskiye oranla çok daha güçlü hissedilen latin rüzgarının bir başka örneği. dinledikçe mutlu eden şarkılar arasında bu da. ama dinlerken sanki birden fazla şarkıdan esinlenilmiş gibi geliyor kulağa.
  • listeleri sallayan, despacito'nun yerini aldığı düşünülen yaz hiti. kolombialı reggae yıldızı j balvin ve fransız dj willy william'ın eseri. harbiden iyi parça.
    (bkz: my people)
  • despacito'nun ruhuna rahmet okutacak, keyifli j balvin ve willy william parçasıdır.
  • yıllar önce dilek budak, aşka yürek gerek şarkısı ile ortaya çıkmıştı, hatırlarsınız. sonrasında mustafa sandal da şarkıyı yorumlamış ve resmen dilek budak'ın daha henüz başında olduğu kariyerine büyük bir darbe indirmişti.

fatih ürek de "hadi hadi" ("haydi lililiili yar" olarak bildiğiniz) şarkısıyla ortalığı bir dönem sallamış, daha sonra ibrahim tatlıses de şarkıya el atmış, o da söylemişti.

bunların mi gente ile ne alakası var? çünkü şarkıya 1 değil, 2 kez remix yapılmış durumda!

willy william, ilk olarak 5 ay önce voodoo song şarkısını yayımlıyor. (https://www.youtube.com/watch?v=1cxryulrmgm)
    şarkının izlenme sayısı 10 milyon bile değil.
    apple music'e göre, şarkıyı willy william tek başına yazmış. başka bir yerde şarkının yazarları ile ilgili kaynak bulamadım.

bu şarkıyı duyan j balvin boş durur mu? tabii ki hayır, şarkının altyapısının üzerine ispanyolca sözler yazarak willy william ile birlikte yeniden piyasaya sürüyorlar.
    (https://www.youtube.com/watch?v=wnj6luufpmo)
    şarkı patlıyor, 1 milyar izlenme sayısını geçiyor, ortalık yıkılıyor.

sonra şarkıya beyonce ile bir remix daha yapılıyor. billboard hot 100'da 3 numaraya kadar yükseliyor.

şarkının altyapısı gerçekten olağanüstü. yani o kadar güzel ki, bu üç versiyonda da neredeyse hiçbir değişikliğe uğramamış. bir de "mais fais bouger la tête" dizesi var, ilk şarkıdan yadigar :)

ben 3 versiyonu da içeren küçük bir playlist yaptım kendime. döndürüp döndürüp dinliyorum. çünkü ritmi duyduğum an modum yükseliyor, dans etmek istiyorum. adeta doğal bir serotonin kaynağı. mükemmel.
    ve bana göre, en güzel versiyonu beyonce ile olanı (ingilizce bölümde tüm bitch'liğini konuşturuyor zira, ahah), ikinci sırada şarkının orijinali, üçüncü sırada da j balvin ile olan ikinci versiyonu geliyor.
    ama hepsi benim bebeklerim, peş peşe dinliyorum sürekli.

j balvin de tranquila'yı yapan çocukmuş. ki o şarkıyı da ne denli sevdiğimi söyleyeyim yeri gelmişken. içimde yaşayan bağcılar apaçisinin selamı var sizlere.
  • 2017 yazının hitlerinden.
  • billboard hot 100 listelerinde 3. sıraya yerleşecek şarkı. beyoncé'nin latin fanlarına yaptığı muhteşem jesti ve şarkıdan elde edilecek gelirin porto riko'ya bağışlanacak olması şarkıyı uçurdu resmen. orijinali de adım adım 1 milyara yürüyor.

beyoncé versiyonu da burada.
  • aberola ve mechi pieretti'nin yaptığı akustik coverı çok iyi olan şarkı. orjinalinin yüzüne bakmazsınız daha. aşırı apaçi.
hesabın var mı? giriş yap