şükela:  tümü | bugün
 • la comunidad ve el día de la bestia gibi kült filmlere imzasını atmış ispanyol yönetmen álex de la ıglesia 'nın yönettiği 2015 yılı yapımı ispanyol filmi. açık ara son yıllarda seyrettiğim en kaliteli absürd komedi filmi diyebileceğim filmimiz, dur durak bilmeyen çılgın bir tempoyla devam ediyor. 2016 yılı yılbaşı programının çekildiği stüdyo ve stüdyo dışında grevci işçilerle polis çatışması sırasında yaşanan olaylar, birbirinden eksantrik tipler, sürekli çılgın müzik,enfes görüntüler. toronto film festivalinde görücüye çıkıp olumlu eleştiriler alan bu filmi şiddetle öneriyor ve iyi seyirler diliyorum.
  http://www.imdb.com/…e/tt4412362/?ref_=nm_flmg_dr_3
 • yönetmeni daha çok la comunidad ve el día de la bestia ile tanınıyor ama crimen ferpecto, las brujas de zugarramurdi, balada triste de trompeta gibi hepsi birbirinden güzel filmlerle mizah/suç/korku türlerinin karışımından oluşan ve seyredende hemen "aha bu bir alex filmi" hissiyatı oluşturan filmlerin ispanyol yönetmeni alex de la iglesia'nın 2015 yılı mamulü bu film

  yönetmen kontenjanından gelenler için zaten bütün filmlerinde oynayan billindik cast'ı ile bir pembe dizi hissiyatı ile beğenerek izleniyor diyebiliriz. diğer izleyici için de seyredenin asla pişman olmayacağı eğlenceli, komik, heyecanlı bir tek mekan filmi deyip bu faslı da geçelim.

  tek mekanda geçen filmde çok eğlenceli karakterler var:

  ispanyanın erol büyükburç'u raphael, kaprisli yaşlı osuruk alphonso rolünde yarım yarım yardırmış. onu öldürmeye çalışan bir üvey bir öz olan oğlu yuri oynadığı ikinci alex filmi ile kontenjana girmiş gibi. saplantılı fan, kiralık katil ve nihayetinde sanatçı olan oscar diğer alex filmlerindeki gibi en kritik rollerden birinde gene on numara. gençlerin idolü seksi popstar adanne rolu ile mario casas kendine hayran bırakıyor. (o nası danslar lan, sen bu rolu mü bekledin yıllardır?) gerçekte en ünlülerinden olan hugo silva'nın bu filmde sahnesi az ama karizmasıyla gene boşlukları dolduruyor. yönetmenimiz alex ilginçtir ki karısı ve resmi yengemiz olan carolina bang'e çok az rol vermiş. hatta sonraki filmi "el bar" da yengemiz oynamıyor bile?!? (gizemli bir soru işareti koyup dedikoduyu burada bırakalım.) popstar adanne'nin spermlerinin peşindeki kızlar, yan yatmış bir yayın arabasının içinde yer çekimine meydan okuyan lezbiyen reji, onunla yakınlaşan herkese anında kötü şans getiren güzeller güzeli figüran blanca suárez (ki sonraki film el bar'da başrolü kaptı alex'den) gibi şahane karakterlerle su gibi akıp gidiyor film.

  yılbaşı eğlencesi profesyonel olarak nasıl çekilir tüm detayları ile öğreniyoruz. özellikle komik olsun diye kasma sahneler yok filmde. karakterlerin doğal hikayeleri zaten yetiyor. aniden kahkahalarla değil, her bir karakterin hikayesini anımsayarak sürekli sırıtıyorsunuz.

  bu filmde maalesef yönetmenimizin karakteristiği korku/suç unsurları pek yok ancak o soğukkanlı alex de la iglesia mizahı ve kadrolu oyuncularla tekrar seyredilebilecek çok eğlenceli bir film. filmi yönetmeni takip etmeyenlere de hiç şiddet uygulamadan tavsiye ediyorum.