şükela:  tümü | bugün
  • georges bizet'nin les pecheurs de perles operasındaki je crois entendre encore aryasının italyanca versiyondaki* karşılığı.
  • kanımca match point soundtrackinde yer alan en acıklı parçadır.
  • (bkz: enrico caruso)
  • mi par d'udire ancora,
    o scosa in mezzo ai fior,
    la voce sua talora,
    sospirare l'amor!
    o notte di carezze,
    gioir che non ha fin,
    o sovvenir divin!
    folli ebbrezze del sogno, sogno d'amor!
    dalle stelle del cielo,
    altro menar che da lei,
    la veggio d'ogni velo,
    prender li per le ser!
    o notte di carezze!
    gioir che non ha fin!
    o sovvenir divin!
    folli ebbrezze del sogno, sogno d'amor!
    divin sovvenir, divin sovvenir!
  • bizet'nin ünlü operası "inci avcıları"ndan nerdeyse operanın kendisi kadar ünlü olmuş eser. diğer adı nadir's aria'dır. zurga ve leila'nın seylan'daki sahilde yalnız bıraktığı nadir, güneşin batıp karanlığın gelmesiyle bu aryayı söyler. çok yavaş, hüzünlü bir ninni gibidir.
  • herhalde en güzel söyleyen alfredo kraus abimizdir.

http://www.youtube.com/watch?v=q1rtaw3o1wi
  • woody allen'ın match point'i ile tanıştığım ve aşık olduğum eser. opera okuyan arkadaşlar yeni kayıtlarını falan da dinlettiler ama en güzel kaydı bence o eski enrico caruso'ya ait olanı.
  • ilk olarak pek muhterem bir arkadaşımın bana dinletmesiyle tanıştığım, yanlış zamanda yaşadığımı düşündüren, enrico caruso'nun yüreklere ilmek ilmek işleyerek söylediği şahane bir opera eseridir.
    alfredo kraus'dan da dinledim ancak enrico caruso'dan aldığım keyif bambaşka.
  • an itibariyle dinledigim aryadır.. enrico caruso muazzam sesiyle çok uzaklara götürür, insanın geçmişini bir anda tablo tablo gözlerinin önünden geçirir. ben ne yapıyorum? nasıl bir hayat sürüyorum? yanimda olan kişilerle mutlu muyum? annemi bu sabah aramamıştım, acaba cok kırılmış mıdır? babannem sütlaç yapsa gene çocukluğumda ki gibi kokar mı? dizlerinin dibine çöksem ve dedem tok sesiyle masallar anlatsa yine.. offf sözlük çok geçmişe mi gittim ne?.. kederlendim gene..
  • en iyi söyleyeni pavarotti olan eser.