şükela:  tümü | bugün
  • miaminin turistik tarafı. aslında miami ve miami beach iki ayrı şehirdir. oteller ve plajlar miami beachtedir. sahile paralel caddelerden biri bi nevi barlar sokağı formatında olup, gloria estefanin da barı vardır burda. suç oranı yüksek, eski havasını kaybedip hüzünlü bi hale bürünmüş, latin amerikalılarla dolu, yazları floridanın yarı tropikal iklimi nedeniyle çok boğucu olan şehir.
  • miami polisinin plajda hirsiz kovalarken güneşlenen iki fransiz turist kadini ezip birini öldürüp digerini de komaya soktugu plaj
  • (bkz: venice beach)
  • kime sorsanız enfes bir plaj, güzel kızları ve capcanlı barları barındıran yer diyor. acun’un da miami programı bütün bunları onaylar tarzda. bunu destekleyen ağzınızı sulandıracak, libidonuzu tavana vurduracak, fantastik bir yazı arıyorsanız miami ve south beach entrylerine de bakabilirsiniz, ancak bu entry ile zaman kaybetmeyin derim.

evet belki de mevsiminde gözlemleyemedim, ancak değerlendirirken insanla dolup taşması beklenmemelidir, mekanı mekan yapan başka öğeler de yok mudur mesela ?

insanlara, burada ne yapılır diye sorduğumuz vakit, oglen kalkılır, plaja gidilir, gece bara gidilir, zıbarılır diyorlar. iyi napalım, plajını ve barını yazmaktan başlayalım işe: upuzun bir plaj, ancak ege ve akdeniz gezmiş bir insan için ne kumu kum ne de okyanus bir halta benziyor, surf yapmıyor veya çok (ve bir hayli büyük) dalgalı bir denizde yüzmekten keyif almıyorsanız işiniz olmaz. pilajın uzunluğundan ziyade işlevi diyorum işlevi. ha bir de “manofwar” adında albatros misali ancak çok daha çirkin görünüşlü dev bir kuş var plajda. bunlar bazen plajı basıyor, bu durumlarda yüzmek yasak oluyor. buna rağmen yüzen arkadaşımın tepesinde bitiveren bu kuş (ki arkadaşımla aynı ebatlarda idi) hepimize yürek hoplatmıştır.

barların genel amerikan bar konseptinden ayrışan bir yanı yok. dımtıs müzik ve danslarda başgösteren bir cinsellik. hayatın anlamı budur diyen yaşasın burada ömür boyu, bunu bir tatil biçimi olarak nitelendiren de tatile gelsin. ancak bunun dışında birşeyler arayanı tatmin edecek bir yer olmadığı kanaatindeyim.

lincoln sokağının trafiğe kapalı olan kısmı canlı. pandomimciler ve sokak müzisyenleri avrupadaki örneklerini aratsa da hoş bir hava katmakta. buradaki cafe ve barların fahiş fiyatları huzurunuzu kaçırmıyorsa, alkolümü alır keyfime bakarım diyorsanız civarda çekilecek tek yerdir. özetle “miamiiiii akşamlarııııı bir başka olmuuuyoooor”.
  • bir pazarlama harikası.. çok kısaca özetlemek gerekirse, (bodrum + antalya)x(gökdelenler+altyapı) sen tut, yaz mevsimi hurricane tehdidi altında bulunan bir şehri, dünyanın turizm merkezi haline getir.. bunun sebebi de, tıpkı bir gazetede çıktığı gibi, miami'nin neredeyse 82. vilayetimiz olarak kabul edilecek olması gerçeğidir.. sokakta istiklal caddesine düşen türk miktarından daha fazla türk görmeniz olasıdır.. her daim, "sibel can miamideki yazlığına gitti", x sanatçısı, işadamı miamiden villa almış" gibi haberlerle popülaritesi iyice arttırılan florida eyaletindeki bu kent, sonuç itibariyle çok yaşanası bir yerdir (hortumlarla, fırtınalarla aranız iyiyse) fakat öyle delicesine bir turizm cenneti değildir.. hatta en yaşanası mevsimi yaz değil tam aksine kış aylarıdır.. gittiğiniz ilk haftalarda klima gribi'ne yakalnma olasılığınız hayli yüksektir. her iş dalında bir türke rastlarsınız, bindiğiniz taksiden, gittiğiniz gece klübünün kapısındaki bodyguard'a kadar..
  • diğer adı south beach. miami'nin en güzel yeri, aslında tek yeri. miami ile ilgili fotoğraflar ve güzel bir türkçe blog için
    http://www.gumuspusula.com/?p=2963
  • abd'nin florida şehrinde, atlas okyanusu kıyısında kurulu turistik bir şehir.

miami beach'te, 1933-1945 meridian bulvarı adresinde, dünya üzerindeki en etkileyici holokost anıtlarından biri bulunur. anıt, 1990 yılında açılmıştır.

miami beach holokost anıtı fotoğraflarından oluşan bir galeri içn bkz.: http://www.flickr.com/…kaya/sets/72157630187667468/

diğer abd fotoğrafları için bkz.: http://www.serdarkaya.com/united-states.php
  • sadece bi ogleden sonrada hayatimda hic gormedigim kadar ciplak insan gordugum ve neden zencilerden bahsedilirken boyutunun vurgulandigini bana aciklayan muthis guzel yer. (bkz: ben bugun bunu gordum)
  • sonunda gittim gordum, beach degil sehirmiss ogrendim. rezillik diz boyu azizim. ama ne biliyim adi beach olunca, alakali goruntuler de hep beach uzerine olunca, insan herhangi bi kontrol etme ihtiyaci hissetmiyo. alakali beach icin (bkz: south beach)

uzerinize afiyet bizim erdek gibi bi yer burasi lan. yemin ederim bak. ya da ocaklar. marmaris bodrum falan bi gomlek fazla kalir. bildigin beach, berisi barli restoranli ocean drive, berisi oteller alisveris vs. yani. gerci erdek veya ocaklarda bi mojito'ya 35 dolar odemezsiniz tabi o var.

ic kisimda lincoln drive diye bi yer var, super olay. caddenin iki yani restoranlar ve magazalar, ortasi da tamamen restoranlara ait masa sandalyeler. her yerde muzik, guzel yemekler ve mutlu insanlar. negzel. insanin her gunu south beach'te, her geceyi de lincoln drive'da geciresi geliyor.

dream on diyor ve esefle gulumsuyorum.
  • milyon dolarlık yapay kum deposu.