şükela:  tümü | bugün
  • kime sorsanız enfes bir plaj, güzel kızları ve capcanlı barları barındıran yer diyor. acun’un da miami programı bütün bunları onaylar tarzda. bunu destekleyen ağzınızı sulandıracak, libidonuzu tavana vurduracak, fantastik bir yazı arıyorsanız miami ve south beach entrylerine de bakabilirsiniz, ancak bu entry ile zaman kaybetmeyin derim.

evet belki de mevsiminde gözlemleyemedim, ancak değerlendirirken insanla dolup taşması beklenmemelidir, mekanı mekan yapan başka öğeler de yok mudur mesela ?

insanlara, burada ne yapılır diye sorduğumuz vakit, oglen kalkılır, plaja gidilir, gece bara gidilir, zıbarılır diyorlar. iyi napalım, plajını ve barını yazmaktan başlayalım işe: upuzun bir plaj, ancak ege ve akdeniz gezmiş bir insan için ne kumu kum ne de okyanus bir halta benziyor, surf yapmıyor veya çok (ve bir hayli büyük) dalgalı bir denizde yüzmekten keyif almıyorsanız işiniz olmaz. pilajın uzunluğundan ziyade işlevi diyorum işlevi. ha bir de “manofwar” adında albatros misali ancak çok daha çirkin görünüşlü dev bir kuş var plajda. bunlar bazen plajı basıyor, bu durumlarda yüzmek yasak oluyor. buna rağmen yüzen arkadaşımın tepesinde bitiveren bu kuş (ki arkadaşımla aynı ebatlarda idi) hepimize yürek hoplatmıştır.

barların genel amerikan bar konseptinden ayrışan bir yanı yok. dımtıs müzik ve danslarda başgösteren bir cinsellik. hayatın anlamı budur diyen yaşasın burada ömür boyu, bunu bir tatil biçimi olarak nitelendiren de tatile gelsin. ancak bunun dışında birşeyler arayanı tatmin edecek bir yer olmadığı kanaatindeyim.

lincoln sokağının trafiğe kapalı olan kısmı canlı. pandomimciler ve sokak müzisyenleri avrupadaki örneklerini aratsa da hoş bir hava katmakta. buradaki cafe ve barların fahiş fiyatları huzurunuzu kaçırmıyorsa, alkolümü alır keyfime bakarım diyorsanız civarda çekilecek tek yerdir. özetle “miamiiiii akşamlarııııı bir başka olmuuuyoooor”.
  • burada gecirdigim uc gunun sonund bir ege, bir akdeniz etmez diyebilirim ama su anda bu satirlari yazarken, ki saat gecenin birine tekabul ediyor, koskoca north beach sahilinde kilometrelerce alanda okyanus kiyisindaki tek adamim. ilik okyanus suyu ayaklarimi kuma batirirken gokyuzunde yildizlar, kumlarda tek tuk planktonlar gozkirpiyor bana. ilik ve hafif de bir meltem var. hayat bazen cok guzel evet. ***
  • kadıköy sahiline kıyasla ultra lüx olan sahil. ara sokakları filmden çıkmış gibi. south beach'de ki villalardan söz etmiyorum bile ama venetian adalarındaki villalara göre biraz düşük kalmış. yolda lüx araçlara rastlamak mümkün.
  • miami polisinin plajda hirsiz kovalarken güneşlenen iki fransiz turist kadini ezip birini öldürüp digerini de komaya soktugu plaj
  • sonunda gittim gordum, beach degil sehirmiss ogrendim. rezillik diz boyu azizim. ama ne biliyim adi beach olunca, alakali goruntuler de hep beach uzerine olunca, insan herhangi bi kontrol etme ihtiyaci hissetmiyo. alakali beach icin (bkz: south beach)

uzerinize afiyet bizim erdek gibi bi yer burasi lan. yemin ederim bak. ya da ocaklar. marmaris bodrum falan bi gomlek fazla kalir. bildigin beach, berisi barli restoranli ocean drive, berisi oteller alisveris vs. yani. gerci erdek veya ocaklarda bi mojito'ya 35 dolar odemezsiniz tabi o var.

ic kisimda lincoln drive diye bi yer var, super olay. caddenin iki yani restoranlar ve magazalar, ortasi da tamamen restoranlara ait masa sandalyeler. her yerde muzik, guzel yemekler ve mutlu insanlar. negzel. insanin her gunu south beach'te, her geceyi de lincoln drive'da geciresi geliyor.

dream on diyor ve esefle gulumsuyorum.
  • abd'nin florida şehrinde, atlas okyanusu kıyısında kurulu turistik bir şehir.

miami beach'te, 1933-1945 meridian bulvarı adresinde, dünya üzerindeki en etkileyici holokost anıtlarından biri bulunur. anıt, 1990 yılında açılmıştır.

miami beach holokost anıtı fotoğraflarından oluşan bir galeri içn bkz.: http://www.flickr.com/…kaya/sets/72157630187667468/

diğer abd fotoğrafları için bkz.: http://www.serdarkaya.com/united-states.php
  • diğer adı south beach. miami'nin en güzel yeri, aslında tek yeri. miami ile ilgili fotoğraflar ve güzel bir türkçe blog için
    http://www.gumuspusula.com/?p=2963
  • miaminin turistik tarafı. aslında miami ve miami beach iki ayrı şehirdir. oteller ve plajlar miami beachtedir. sahile paralel caddelerden biri bi nevi barlar sokağı formatında olup, gloria estefanin da barı vardır burda. suç oranı yüksek, eski havasını kaybedip hüzünlü bi hale bürünmüş, latin amerikalılarla dolu, yazları floridanın yarı tropikal iklimi nedeniyle çok boğucu olan şehir.
  • abd'nin florida eyaletinde bulunan, miami ile köprüyle bağlanan şehir.

nereden başlasam ki anlatmaya, her aklıma geldiğinde kalbimi sızlatıyor. genel olarak düzenli, temiz ve mutluluk veren bir şehir. ben south beach'te kalıyordum, her sabah okyanus manzarasına uyanıyordum. okyanusu tertemiz, balık bile görmedim fakat ara sıra tatlı, sevimli köpekbalıkları hortlayabiliyormuş.

oda arkadaşlarım latin ve avrupalı kızlardı, bir an cinsel yönelimimi sorguladım. bunun dışında, lincoln road'da latin kızlarla gezip alışveriş yapıyorduk, giyinip süslenip downtown'da akşam yemeğine gidiyorduk, 4 temmuz kutlamalarında dans ediyorduk. insanlarda sinir stres düzeyi minimum. çoğunluk rahat ve mutlu.

otobüsle north beach'e gidip aventura mall'ı gezebilirsiniz, dolphin mall'da outlet mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz. lincoln road'daki küba restoranına gidip küba mutfağını tadabilirsiniz, mutlaka yuca yiyin. meksika restoranlarında guacamole sosunu isteyin yemeğin yanında, latinlerin ağırlıklı olduğu yerlerde bu sos çok daha lezzetli olur.

subwayler genelde 24/7 açıktır, walgreenslerde ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz. dünyaca ünlü markaların önceki sezon ürünlerini ross ve marshall mağazalarında çok ucuza bulabilirsiniz. şehrin her yerinde belediyenin sağladığı kiralık bisiklet durakları mevcut, dileğiniz kadar bisikletle gezin. espanola way'deki five guys'a uğrayıp güzel bir hamburger yiyin. kızlar zaten kendilerini sephora ve ulta'da kaybedeceklerdir.

little havana'ya gidip küba kafelerinde oturun, küba dondurması yiyin, küba purosu alın. bayside'daki hard rock'a gidin, liman kenarında alışveriş yapın. taksiler çok pahalı, sakın binmeyin. telefonunuza uber indirin orada tamamen yasal. miami beach'ten miami midtown'a 1.5 dolara gitmişliğim var.

wynwood walls'a mutlaka uğrayın. arka caddelerdeki grafitileri görün. duvarlarda sanat var. değişik tatlara açığım, sağlıklı şeyler içmeyi seviyorum derseniz wynwood'da sanat galerisini gezdikten sonra jugo fresh'ten değişik aromalı içecekleri tadabilirsiniz.
    aklımda şimdilik bunlar geliyor, anlata anlata bitiremem zaten. dönerken ağlamıştım diyebilirim. bir gün gezmek için değil yaşamak için yolumun düşmesi dileğiyle.
  • hurricane irma'nin vuracagi sahil sehri. vali, sehrin bosaltilmasi icin insanlari uyardi.
    sanirim yarin en gec yarina kadar 'mandatory evacuation' gelir.
    miami beach de haritadan silinirse sasirmamak gerekir.