şükela:  tümü | bugün
  • iyi okullarda okumuş, finans düyasının kralı olmuş ama central parkın yerine avm yapmayı düşünememiş belediye başkanı.
  • new york'un evsizlerini, baska bir eyalette gidebilecek bir yerleri varsa tek gidis bilet parasini odeyerek sehirden savan tosuncuk [*].

dunyanin 17. zengini ya hasmetmeab, ihracat islerinden belli ki iyi anliyor. bu defa evsizlik sorununu cozmek yerine, baska sehirlere ihrac etmeyi tercih etmis...

bu hareket 19. yuzyilda manchester'daki isci sinifinin icinde bulundugu kosullari anlatan engels'in burjuvaziye soktugu lafi hatirlara geri cagiriyor:

"the bourgeoisie only has one way to solve its housing problems, and that is to move everything around" [burjuvazinin ev sorununa sadece tek bir cozumu var, o da sorunu bir yerden digerine tasimak]

* http://www.nytimes.com/…7/29/nyregion/29oneway.html
  • ny belediyesinde son mesaisini tamamlayan bloomberg evine metroyla gitmis. darisi ankaralinin ve i gokcek'in basina..
  • en azili sigara dusmanlarindan. yeterli destegi toplarsa sokakta dahi sigara icirmeyecek bize, az kaldi. akici ispanyolcasi var. yaptigi her konusmanin ispanyolca ozeti mutlaka gecer ingilizce bilmeyen hispanikler icin. kanun degistirterek ucuncu kez belediye baskanligi ile tarihi gecti. herkes onun cumhuriyetcilerden baskan adayi olacagini bekliyordu obamaya karsi. kesinlikle karsi ciksa da acik kapi var fakat dsk'de oldugu gibi wasplarin amerikanin basina bi yahudiyi gecirteceklerini zannetmiyorum. senatorlerin, house'takilerin devletin en ust kademesinde sahislarin cogu yahudi. en onde olmayip geriden gucu ellerinde tuttuklarini soylemek icin komplo teorisine gerek yok, politikayla az biraz ilgili herkes bilir bunu. bu amca new yorkun en zengini de olsa hergun city hall'a metroyla gittigini gosterip bende sizdenim imaji verir. ara sira cikip butcemiz yetmiyor, bize para gonderin lan diye bagirir. bu kadar sevkle yonetirken iyi de bilader, cebinden uc bes milyar dolarcik ativer yani. tas attiginda kolun mu yoruldu amina koyim. velhasil kelam rudy ile birlikte gelen asiri guvenlik tedbirlerini devam ettirmis fakat 11 eylul sonrasi bu paranoyakliga kadar varmistir. ideal bir polis devletin izleri new yorker icin gayet hissedilmektedir.
  • ne demiş? new york city belediye başkanı;
    "using economics to influence behaviour is something this country is built on- it's called capitalism."
  • 2001'de new york belediye baskanligina aday olmadan hemen once girdigi cumhuriyetci partiden istifa etti. 2008'de baskanliga bagimsiz aday olacagi yolunda haberler yayip, sonra da "valla billa degilim" aciklamalari yapan bir eglence anlayisina sahip.
    wall street'in sesi olan bloomberg medya imparatorlugunun sahibi milyarder isadaminin bu sui generis stratejisi hakkinda en guzel yorum ise koyumuzun sesi gazetenin web sitesindeki su baslikta;

"bloomberg nears run for ceo of u.s."

bu onemli yorumun tamamini okumak isteyen neyin cikabilir:
    http://villagevoice.com/…007/06/bloomberg_may_r.php
  • koç üniversitesi 2014 mezuniyet töreni'nin en eğlenceli anlarını seyirciye yaşatan eski new york city belediye başkanı. kendisinin başarılı konuşması şu ana kadar dinlediğim en iyi inspirational speech idi, iyi bir politik figür olduğu belli kendisinin (evet benim bu tırt takdirime kalmıştı bloomberg de). linkteki konuşma metnine ek olarak lafa şöyle şeylerle başlayıp seyirciyi ilk 1 dakikada bağladı kendisine.
    "merakla süleyman the magnificent'ın finalini bekliyorduk, geçen hafta nihayet izledik. koç üniversitesi'ne gelmeden önce burası hakkında biraz araştırma yaptım, öncelikle sizleri tebrik ediyorum, şu ana kadar pek çok zorlukla karşılaştınız. sizleri anlayabilmek için pideban'da pide yemek için 1 saat sıra bekledim, cafe nero'da kahve içtim, vehbi koç heykelinin yanında fotoğraf çektirdim. arkadaşlarınızla buluşmak isterken ömer'de (öğrenci merkezi) yer bulamamak, kütüphanedeki hiç gülmeyen adam tarafından "sessiz olun" diye uyarılmak kolay değil."

vesaire vesaire, kelime kelime hatırlamıyorum ama kampüsteki tatlı hayata dair minik detayları dile getirdi, okulun bütün öğrencilerinin dikkatini üzerine çekti ve konuşmasının geri kalan daha eğitici kısmını da dikkati üzerinden kaybettirmeden dinletti.
  • birkac saat icinde kafasina onlarca eski ayakkabi firlatilacak olan belediye baskani. nypd ne kadar musaade edecek buna, orasini bilemem.
  • new york saatiyle saat 4'te belediye binasi onunde toplanacak ayakkabili kalabalik tarafindan israil gezisinden donusu vesilesiyle serefine hosgeldin partisi verilecek olan, new york'un israil'li belediye baskani.
  • ucuncu kez new york belediye baskani secilmek icin gozunu hirs burumus iki ayakli.

amerika'lilar calisma azmi ve hirsinin insani basariya goturen yolda engel tanimadigina inanir ya, bu beyefendi hirs ve azimden baska ufak tefek avantajlara sahip: hem dunyanin en zengin 17. insani, hem de --artik bu nasil bir karli koltuksa-- new york'lularin iyiligi icin servetini secim kampanyasina harcamaktan cekinmeyecek kadar da bonkor, halk adami, yardimsever.

secim kampanyasi icin sadece kendi cebinden harcadigi para her saat icin 35,000 dolar'i buluyormus. new york'lularin iyiligi icin kendi servetini heba ediyor iki gozum. toplamda cebinden harcadigi paranin 100 milyon dolar'i bulmasi bekleniyormus.

"the billionaire is spending $35,000 an hour out of his own pocket and could burn through more than $100 million on what is already the most expensive self-financed campaign in american history." [*]

[*] http://www.msnbc.msn.com/…s/politics-more_politics/