şükela:  tümü | bugün soru sor
  • başrollerini liam neeson, julia roberts ve aidan quinn*'in paylaştığı; ira'nın kuruluşunu ve irlanda'nın özgürlük mücadelesini çok etkileyici bir şekilde anlatan bir neil jordan filmi.
  • apollo 11'in uc gulunden biri.. lunar cihazin command module pilot'u..
  • şehir gerrillasının mucidi olan ira üyesidir.
  • liam neeson'ın, bazı diyaloglarda eğilmek zorunda kaldığı we sadece boy mewzusu ile değil oyunculuğu ile de tepelerden baktığı neil jordan filmi...karakterini bu kadar yaşayan bir adam zor bulunur...
  • insanda ira üyesi olma isteği uyandıran film
  • türkiye'de özgürlüğün bedeli adıyla lanse edilmiş siyasi gerilim filmi; ira konusundaki hassasiyeti çok etkileyici...
  • iki tarafta kan dökmüştür...ingiltere bi şekilde ira nın çözüleceğinden emindir. ama “son” commonwealth in istediği gibi olmaz. ve winston churchill sonunda irlandanın beklediği özerkliği verir. bu “kraliyet” rejiminden uzaklaşan irlanda’nın hayalindeki “cumhuriyet”e yaklaşması için ilk büyük adımdır. şimdi “özerkliğin” verildiği tören alanı içindeyiz. kraliyeti temsil eden vali alandadır, birazdan kraliyet bayrağı yerine “irlanda” bayrağı dalgalanacaktır. michael collins beklenmektedir, olaylar gelişir:

vali (saatine bakarak): tam yedi dakika geciktiniz bay collins.
    michael collins(gülerek): hayır..tam yedi yüz yıldır sizi bekliyorduk sayın vali.

tören biter, michael collins(tören havasından sıkılmış) valinin cafcaflı komik şapkasına bakar:

“şimdi ne olacak..sizin gibi bir şapka mı takmalıyım yoksa..”

etrafındakiler sanki bir irish pub içindeymişçesine kahkahalarla güler..
  • michael collins evvelce de bahsedildigi uzere buruk, kuskun, yilgin bir adamdir. evet dogru, aya adim atmayacagini bir goz mekik icinde kontrol ve asayisi saglamak uzere arkada birakilacagini bilerek ve isteyerek cikmistir bu yolculuga. ama neil ve buzz ay yuzeyinde hop hop hoplarken michael'in anten irtibati, guc unitesi kontrolu gibi memurin islerle ugrasmasi hep canimi sikmistir. dusununuz gunler suren bir yolculuk, stres, risk, olum, kalim hepsi hepsi modulun icinde ibis gibi oturmak, buzz aldrin ve neil armstrong'un keyif cigliklarini dinleyerek gecmek icin imis. oyle talihsiz bir adamki apollo 11 de ismini sozlukte dahi toplam 2 kisi hatirlamis, buzz aldrin neil armstrong diyaloglarina dahi dahil edememisiz. oysa ki asil yikim, asil tassak konusu michael collins'indir. hatirlatmak istedim.
  • - (pihhh) michael cok terledik, bir soda limon yapsana sana zahmet?
    - hay hay.
    - mayk? (pihhh) bir de benim havlu olacak guc unitesinin altinda, onu da bir cikarabilecek misin?
    - tabi.
    - mayk? yuzey super. cambaz gibi zipliyip, hopluyoruz. yok boyle bir hadise. kac gundur modulde kemiklerimiz yapismis. soyle bir acik hava nasil da iyi geldi biliyon mu?
    - cok sevindim abi kostugunuza. hakettiniz siz. (pihh) havluyu bulamiyorum abi?
    - siktiret ben gelince cikaririm. ohhhaa hassiktir duydun mu?
    - neyi?
    - birisi bir sey okuyor? boyle arapca gibi, ninni gibi?
    - yok duymuyorum. senin sodayi yaptim ben?
    - sagol michael. burdan istedigin bir sey var mi?
    - yok abi. sag salim gelin yeter.
    - ya o tamam, senin yok mu hic istedigin bir sey?
    - ee.. yani.. tas mas toplarsaniz.
    - evet?
    - yani o zaman yuzeye dokunmus gibi olurum di mi?
    - tabi abi ne demek? irili ufakli toplayacam sana. alenikasini toplayacam maykim benim. uzme kendini.
    - yok ne uzmesi canim. iyiyim ben. soda da hazir. oh yerim de mis gibi. sizin hayatiniz da bana emanet. sorumlulugum da var. yani dunya halklari, tarih beni unutmayacaktir di mi abi?
    - (pihhhh)
    - abi?
    - ha efendim michael? biz havada takla atiyorduk da ne dedin?
    - yok bir sey.
  • "they can jail us, they can shot us, they can even conscript us..." diyerek olaya nasıl baktığını gayet net anlatmıştır.