aynı isimdeki diğer başlıklar:
 • apollo 11'in uc gulunden biri.. lunar cihazin command module pilot'u..
 • michael collins evvelce de bahsedildigi uzere buruk, kuskun, yilgin bir adamdir. evet dogru, aya adim atmayacagini bir goz mekik icinde kontrol ve asayisi saglamak uzere arkada birakilacagini bilerek ve isteyerek cikmistir bu yolculuga. ama neil ve buzz ay yuzeyinde hop hop hoplarken michael'in anten irtibati, guc unitesi kontrolu gibi memurin islerle ugrasmasi hep canimi sikmistir. dusununuz gunler suren bir yolculuk, stres, risk, olum, kalim hepsi hepsi modulun icinde ibis gibi oturmak, buzz aldrin ve neil armstrong'un keyif cigliklarini dinleyerek gecmek icin imis. oyle talihsiz bir adamki apollo 11 de ismini sozlukte dahi toplam 2 kisi hatirlamis, buzz aldrin neil armstrong diyaloglarina dahi dahil edememisiz. oysa ki asil yikim, asil tassak konusu michael collins'indir. hatirlatmak istedim.
 • - (pihhh) michael cok terledik, bir soda limon yapsana sana zahmet?
  - hay hay.
  - mayk? (pihhh) bir de benim havlu olacak guc unitesinin altinda, onu da bir cikarabilecek misin?
  - tabi.
  - mayk? yuzey super. cambaz gibi zipliyip, hopluyoruz. yok boyle bir hadise. kac gundur modulde kemiklerimiz yapismis. soyle bir acik hava nasil da iyi geldi biliyon mu?
  - cok sevindim abi kostugunuza. hakettiniz siz. (pihh) havluyu bulamiyorum abi?
  - siktiret ben gelince cikaririm. ohhhaa hassiktir duydun mu?
  - neyi?
  - birisi bir sey okuyor? boyle arapca gibi, ninni gibi?
  - yok duymuyorum. senin sodayi yaptim ben?
  - sagol michael. burdan istedigin bir sey var mi?
  - yok abi. sag salim gelin yeter.
  - ya o tamam, senin yok mu hic istedigin bir sey?
  - ee.. yani.. tas mas toplarsaniz.
  - evet?
  - yani o zaman yuzeye dokunmus gibi olurum di mi?
  - tabi abi ne demek? irili ufakli toplayacam sana. alenikasini toplayacam maykim benim. uzme kendini.
  - yok ne uzmesi canim. iyiyim ben. soda da hazir. oh yerim de mis gibi. sizin hayatiniz da bana emanet. sorumlulugum da var. yani dunya halklari, tarih beni unutmayacaktir di mi abi?
  - (pihhhh)
  - abi?
  - ha efendim michael? biz havada takla atiyorduk da ne dedin?
  - yok bir sey.
 • abd'li astronot.ay'a yapılan ilk insanlı uçuş olan "apollo 11"'in komuta modülünün pilotluğunu yapmıştır.edwin aldrin ve neil armstrong bu uçuşta ay'a ayak basmışlar,ancak collins mekikte oturup onları seyretmiştir.

  michael'ın babası:saatin kaç olduğundan haberin var mı senin? bu saate kadar nerdeydin?akşamları benden sonra eve geleni, eve almam demiyor muyum ben?
  michael:pardon...!ay'a kadar gidip geldim.inanamıyorum baba sana ya...!dünya bizi konuşuyor, senin dünyadan haberin yok.
  michael'ın babası:var tabi.dünya'dan haberim olmaz mı? benim ay'dan haberim yok.
  michael:he he he...! çok komik. oğlunla gurur duyabilirsin baba.oğlun aya ilk giden insanlardan oldu.
  michael'ın babası:ay'a ilk gidip de,ayak basamayanlardan desek?
  michael:nasıl yani?
  michael'ın babası:herşeyden haberim var michael.kahvede arkadaşlarla,televizyonda izledik.senin yüzünden kahvedekiler benimle dalga geçti.ulan salak oğlum!insan ay'a gider de, ayak basmadan gelir mi lan?
  michael'ın annesi:küçükken de böyleydi."oğlum git bakkaldan ekmek al"dersin,"ben top oynuyorum kardeşim gitsin"der.üşengeç işte.topun peşinde koşmayı biliyo ama...!
  michael:ya baba...!neil ile edwin aya ayak bastı.ben de mekiği kontrol etmek için mekikte kaldım.
  michael'ın babası:ya sen ne salak bir adamsın!insan oraya kadar gidip de ay'a ayak basmaz mı? neil ya da edwin senin arkadaşın değil mi? rica edersin,"birader,siz şu kokpitte 5 dakika duruverin, ben de ayak basıp geleyim"dersin.bitti.gitti.
  michael:aslına bakarsan,haklısın baba.bu yemek hapı içiyoruz ya uzay yolculuklarında, insanın kafasını sersem gibi ediyo.orda aklımıza gelmedi.ben de pişman oldum şimdi.
  michael'ın babası:bak neil amstrong'a...!adam ay'a ayak basar basmaz karizmatik lafı patlattı.yok benim için küçük adım,yok ben böyle adımları elli kez götümden çıkarırım,yok insanlık için büyük adım gibi şımarıkça laflar.
  michael'ın annesi:ellerin çocukları böyle uyanık, böyle çalışkan.kime çekti ki bu çocuk?
 • aya kadar gidip ayak basamamasina fena icerlemis, is arkadaslarinin takilmalarina dayanamayip 5 aya kalmadan nasa'dan istifa etmistir.

  http://spaceflight.nasa.gov/…11/html/s69_31742.html
 • the wind that shakes the barley'le kiyaslaninca biraz sonuk kalmaktadir.
 • kendisinin guzel bir hikayesini cem yilmaz`dan dinleyelim...

  http://www.youtube.com/…v=jogtejtdl5y&feature=share
 • ay'a ayak basamayışını kendisinden daha çok kafaya takmış olabilirim. bu gece kendisi hakkındaki entry'leri de okuyunca iyice kedere boğuldum. birazdan yatarken, çoğu zaman yaptığım gibi cape canaveral'da fırlatmadan başlayıp astronot meslekdaşlarımla ay'a kadar gittiğimizi sonra ay'a inip birkaç saat, hatta belki gün geçirdikten sonra ay'dan ayrılıp dünya'ya ''biz dünya'ya dönmüyoruz, evrene açılıp hayat arayacağız. modülü de çalıyoruz kusura bakmayın.'' diye mesaj gönderip uzayın karanlık derinliklerine yolculuğa çıktığımızı hayal edeceğim galiba.

  ooo kafam güzel ben gideyim...
 • eğer türk olsaydı diğerleri ayda fink atarken değil güvertede beklemek neil armstrong ve buzz aldrin'e kaynananızı ayıklarım ilk ben ayak basıcam derdi. ve tabii dünya arka fonlu bir profil fotoğrafı çektirmeyi de unutmazdı.
hesabın var mı? giriş yap