şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bin ladin operasyonunun basindaki musluman cia ajaniymis, yeni gorevi iranmis.

  el kaide lideri usame bin ladin’in yakalanış öyküsünü anlatan zero dark thirty isimli filmde aktör fredric lehne’nin oynadığı ‘kurt’ (the wolf) isimli karakter, cıa’nın terörle mücadele biriminin başındaki ajan michael d’andrea’nın hollywood filmindeki yansımasıydı. filmde cıa’daki odasında namaz kılarken görülen amerikalı ajan, gerçek hayatta da bir ortadoğu ülkesinde görev yaparken müslüman bir kadına aşık olup onun uğruna islam dinini seçerek evlenen d’andrea’nın ta kendisiydi. istihbarat camiasında cıa’nın en gizemli ajanlarından biri olarak tanınan ve teşkilatta karanlık prens ve ayetullah mike isimleriyle anılan d’andrea, abd istihbaratının insansız uçaklarla pakistan, yemen ve afganistan’da düzenlediği saldırıların bir numaralı sorumlusu. aynı zamanda da cıa’nın gizli hücrelerinde işkence ile yapılan sorgulamalarda da başrol oynadığı belirtiliyor.

  ‘savaş masada’

  işte bu isim şimdi başkan trump’ın atadığı yeni cıa başkanı mike pompeo tarafından cıa’nın iran operasyonlarını yöneten birimin başına getirildi. new york times’ın haberine göre bu atama trump’ın iran’a karşı çok daha sert bir politika uygulamaya hazırlandığının en büyük göstergesi. çünkü ‘ayetullah mike’ sert uygulamaları ve ‘şahin’ görüşleriyle tanınan bir isim. cıa’nın iran’a yönelik istihbarat operasyonlarına hız vermesine kesin gözüyle bakılıyor. hatta bu atamayı yorumlayan emekli cıa ajanlarından robert baer’e göre bir abd-iran savaşı bile artık masadaki seçenekler arasında yer alıyor. trump, seçim kampanyası boyunca iran ile yapılan nükleer anlaşmanın ‘bir felaket’ oladuğunu savunmuş ve bu anlaşmayı çöpe atacakları sözünü vermişti.

  mugniye ve ladin’i öldürten isim

  new york times gazetesinin haberine göre ise d’andrea 2008 yılında suikastle öldürülen lübnan hizbullah lideri imad muğniye’nin şam’da öldürülmesini sağlayan kişi. israil istihbarat teşkilatı mossad ile organize edilen suikastte şii lider imad muğniye bomba yüklü bir araçla şam’da evine giderken öldürülmüştü. d’andrea 2003’te ırak savaşı sırasında bağdat’ta en kıdemli cıa ajanıydı. 2006’da terörle mücadele departmanının başına getirildi. 2011 yılında usame bin ladin pakistan’da saklandığı evde öldürülürken operasyonu o yönetiyordu.
 • cıa iran’a yönelik operasyonları yönetmesi için görevlendirilen isim.bugün iran da meydana gelen eylem haberleriyle işe hızlı başlamıştır.
 • (bkz: 29 aralık 2017 iran olayları)

  çok da uzakta aramaya gerek yok sebepleri, eskisi gibi gizli saklı yapmıyorlar açık açıl yapıyorlarki kahraman ilan edilsinler.

  medyada 1 saat gezinseniz bile anlayabileceğiniz büyük operasyonun mimarı. iranın neyle yönetildiği ve iran halkının ne yaşadığı sadece iranı ilgilendirir. dışardan gösterildiği gibi değildir belki de her şey.
 • trump'ın nükleer anlaşmayı bozamaması üzerine atadığı adam. amaç, iran'ı içerden yeniden dizayn etmek.

  29 aralık 2017 iran olayları da bu doğrultuda çıkarılmıştır. pkk'nın iran kolunun sahaya inmesi, insanların bir anda polisle çatışmalara girmesi, valilik ve karakol basması da bu doğrultada yapılan hareketlerdir. abd ve israil, nasıl arap baharı denilen bir zırva çıkarıp hiçbir güç harcamadan orta doğuyu dizayn edip istediği her şeyi elde ettiyse bunu iran'da da yapmaya başladı.

  iran'ın iç işlerine sadece iran halkı karar verecek. hiçbir ülke hiçbir emperyalist güç bir devletin bir milletin kaderini belirleyemez.
 • iran'a 900 tane cia ajanı göndermiş olan şahıs..
 • ülkesi abd'de ayetullah mike lakabıyla bilinen amerikan merkezi haberalma teşkilatı cia tarafından 6 ay önce iran masasının başına getirilen amerikalı efsane istihbaratçı. d'andrea, uzun yıllardır çalıştığı cia'de el kaide lideri usame bin ladin'i yakalayan adam olarak tanınıyordu. 1979'da tanzanya'nın başkenti darrüsselam'da başlayan kariyeri, mısır, ırak ve afganistan'da devam etmişti. cia'in "terörle mücadele merkezine" en az 10 yıl süreyle başkanlık eden andrea'nın o dönemdeki kod adı ise "roger" idi. michael d'andrea hakkındaki haberlerde, 90'lı yıllarda mauritiuslu müslüman bir kadınla evlendiği belirtiliyor. eşinden ötürü islamiyeti seçtiği ve ibadetini ihmal etmeyen bir müslüman olduğu da vurgulanıyor. abd istihbaratında son yılların en sert politikalarına imza atan isimlerin başında gelen michael d'andrea, hollywood'a da ilham oldu. nitekim usame bin ladin operasyonunu anlatan zero dark thirty filmindeki the wolf karakterine ilham veren kişinin d'andrea olduğu belirtiliyor

  https://www.ntv.com.tr/…mdir,snja5lrn80i1hwoezdweow

  https://odatv.com/…-michael-dandrea-0501181200.html