şükela:  tümü | bugün
  • 70'li yillarda iki kere massachusetts valiligi yapmis yunan asilli amerikali siyaset adami. 1988 senesinde baba george bush ile demokrat parti adayi olarak girdigi abd baskanligi yarisini kaybetmistir. o donemde bu adam sirf yunan asilli oldugu icin baskan secilmesinden cok korkulmustu turkiye'de. lakin bi bok degismemistir turkiye icin.

bu sahsiyetin abartilmis donnie darko filmindeki varligi da filmde olaganustu! gondermeler oldugunu sanan donnie darkocu loserci gencligin kavrayamadigi bir olaydir. dukakis ile donnie darko arasindaki hem kaybeden hem de isyankar bagi yakalamak, bu gondermeyi (bkz: vote dukakis) kendilerine yormak gayet kalin gelmistir, yaslari, caplari ve vizyonlari yetmemistir.
  • su sira northeastern universitesi siyaset bilimi bolumunde ders veren meshur amca.
  • massachussets valiliği yaptığı dönemde, 1977 yılında, o zamandan 50 yıl önce yapılan sacco vanzetti davasının adil görülmediği gerekçesiyle sacco ve vanzetti'ye iade-i itibarı kararını almıştır kendisi.

(bkz: sacco vanzetti)
  • 1988 abd baskanlik secimlerinde rakibi george h. w. bush'un %53,4'luk oyuna karsi %45,6 oy almis, secici delege oylarinda (bkz: electoral vote) ise 426'ya 111 kaybetmistir.

bunun oncesinde ise, demokratik partinin baskan adayligi icin yapilan secimlerde, siyahi aday jesse jackson'a karsi cok rahat bir onsecim sureci yasamistir. abd'nin en populer siyah lideri olarak gosterilen jesse jackson'a karsi 1988'de degil 2008'de yarisa girseydi ne olurdu, bu sorunun yanitini bilmek isterdim.

demokratik parti'nin soz konusu baskan adayligi secimlerinde 3. sirada ise al gore gelmistir. baba bush'a karsi yarisamayan al gore, 12 yil sonra 2000 abd baskanlik secimlerinde ogul bush'a karsi yarismis ve saibeli bir sekilde, kilpayi kaybetmistir.

demokratik parti delegeleri 1988 secimlerinde dukakis yerine jesse jackson'i aday olarak secselerdi ne olurdu acaba... obama fenomenini 20 yil onceden yasar miydik?

al gore'u baskan adayi yapmak icin 12 yil beklemeseler, acaba baba bush'tan da ogul bush'tan da kurtulabilir miydik?

bir gun tum bu retrospektif sorularin yanitini bulacak karmasiklikta bir simulasyon paketi gelistirilecek, inaniyorum. ben de o yazilimi calistirip, "dukakis'i 1987'de oldur" diyecegim ve seyreyleyecegim goruntuyu.
  • babasi edremitliymis. (wiki inandirici gelmemis olacakki, misli gecmis kullaniyorum. edremit. hala oyle.)
  • babası edremitlidir ve edremit'ten abd'ye göç etmişlerdir.
  • anadolulu olmasından mütevellit, seçim çalışmalarında bol bol baklava, musakka gibi yemekler ikram etmiştir.

kaynak: race for the whitehouse belgeseli, 3. bölüm, 27. dakika
  • "maykıl dukakas" şeklinde okunur.