şükela:  tümü | bugün
 • iki kez buckingham sarayına girip sarayda şarap içmiş akıl hastası kişilik, 9 temmuz 1982 tarihinde kraliçe'nin odasına girip artan işsizlik kaynaklı sorunlardan dolayı başbakan margaret thatcher'ı kraliçeye şikayet etmiştir. the crown dizisi 4. sezon 5. bölüme konu olmuştur.
 • (bkz: carl sagan)*
 • adammmm gibi adammmdır.. taşaklarına beton yetmezdir
 • 9 temmuz 1982 sabahı saat 7'de buckingham sarayı'nın duvarından atlayıp bahçeye girmeyi başarıyor. bu sırada alarm sensörlerinden biri ötüyor elbette fakat güvenlik görevlisi tarafından pek ciddiye alınmıyor. sarayda bir çok değerli tablo, saat vb. olduğu için çoğu kapı kilitli bu yüzden sarayın içine girmeyi başaran michael fagan açık kapılardan ilerleye ilerleye gelişi güzel dolanmaya başlıyor en sonunda kraliçe'nin odasının bulunduğu koridora geliyor.bu sırada elizabeth henüz uyanmamış,kapısında bekleyen gece nöbetçisi vardiyasını tamamladığı için gitmiş. yardımcılar kraliçe'nin köpeklerini sabah yürüyüşüne çıkarmış, en yakındaki hizmetli de yan odada temizlik yapıyormuş fakat kraliçe sesten rahatsız olmasın diye kapıyı kapatmış. michael, kraliçe’nin odasına girmeyi başarıyor ve etrafı kurcalamaya başlıyor ve yatağının başında ki perdelerin seslerine uyanıyor. bu andan sonrası ise polis kayıtlarına şöyle ilerliyor: kraliçe yanına birisi gelene kadar sakin kalmaya çalışıyor ve michael’la sohbet ediyor ve kraliçe bu esnada yardım düğmesine gizlice basıyor 7 dakikalık konuşmalarından sonra kraliçe’nin yardımcısı yanında iki polisle odaya girerek kraliçe'yi durumdan kurtarıyorlar... michael’ın 2012 yılında verdiği röportaja göre ise durum çok farklı kraliçe kendisini gördüğünde çığlıklar atmaya başlamış,michael kendisinden bir öpücük istemiş ve kraliçe’nin çığlıklarını duyan polisler michael’ı yaka paça etkisiz hale getirmişler. michael sorguya alındıktan sonra bunun ilk seferi olmadığını 1 ay önce de saraya hizmetçinin odasındaki pencereden gizlice girdiğini taht odadında tahta oturduğunu biraz beyaz şarap içip kurabiyelerden yediğini tüm geceyi taht odasınsa geçirdiğini ve daha sonra sıkılıp saraydan çıktığını itiraf etmiş. onu gören hizmetli koşup yardım çağırmaya gitmiş fakat döndüklerinde kimseyi bulamamışlar polis kadının rüya gördüğünü söylemiş... tutuklanmasının ardından haneye tecavüzden değil şarap içip kurabiye yediği için hırsızlıktan 6 ay hapis yatmış. the crown dizisi, fagan saraya girdiğinde korkudan adama eşyalar fırlatıp odadan koşarak kaçan elizabeth’i, sabahın köründe ayak ucunda beliren adamla dakikalarca sohbet eden insan üstü bireymiş gibi göstermişlerdir .
  kaynak
 • netflix dizisi "crown" üzerinden anlaşılan şu ki; fagan denilen kaçık kraliçenin karşısında cesaretini toplamak için o şarabı kafaya dikmiştir.

  kraliçe elizabeth ise krizi iyi yönetip, yurttaşını karyolanın ucundan sohbet koltuğuna oturtmayı başarmıştır. kraliçe dahil bu ülkede herkesin sığındığı şey alkol...
 • tarihte ilk defa buckingham sarayına gizlice girebilme cesareti göstermiş ve başarmış kişidir. birçok kaynakta akıl hastası olduğu yazıyor bu olaydan sonra üç ay kadar da akıl hastanesinde yatmış. oysa, çok aklı başında, hayatın zorluklarını göğüslemekte güçlük çekmiş, dönemin şartlarının altında ezilmiş ve çaresiz bir kişilik var karşımızda…

  9 temmuz 1982 tarihinde sabaha karşı kraliçe'nin odasına girip ingiltere hükümetinin halkının yanında olmadığını, işsizliğin arttığını, monarşinin biteceğini kibar ve samimi bir dille ifade ediyor ve dönemin başbakanı margaret thatcher'ı kraliçeye şikayet ediyor. tabii ki the crown dizisinin bize yansıttığı hali ile yorumluyorum.
hesabın var mı? giriş yap