şükela:  tümü | bugün
2039 entry daha
  • burada yamada asameon diye entel ve marjinal takılan bir arkadaş vardı. hala buralardaysa diye şu video'yu bırakayım:

video öncesi ön bilgi: söz konusu arkadaşa göre nba jordan için kuralları değiştirdi, jordan bu sayede pistons'ı geçerek şampiyon oldu. kurallar değişmese jordan'ın esamesi okunmazdı falan filan..

ben de demiştim ki pistons'ı geçtiler çünkü bulls artık daha iyi bir takımdı. kaldı ki 90'da da seriyi 7. maça kadar zorlamışlardı.

neyse, buyrun:

isiah thomas bulls'la karşılaştıkları dönemi çok güzel ve objektif bir şekilde anlatıyor.

tanım: the g.o.a.t
  • canlı tek maçını izlemeyen geri zekalı ergenlerin isiah thomas sayesinde gerdeğe girmesini sağlayan basketbolcu.

birine yobaz bir şekilde fanboyluk yapmak ciddi bir geri zekalılık belirtisidir, özellikler kobe ve lebron başlıklarında da bunu net bir şekilde görebilirisiniz.

birde yurdum ergeninin anlamdığı anlamakta zorlandığı bir konu var uygar bir ülkede kolay kolay hiç bir yıldız geçmiş olaylar ve oyuncular için övgüden başka demeç ve röportaj vermez. bu gibi röportajlar maç başına çalınan +7 faul jordan'ın savunmacılarına çalınan +5 faulü saklamaz.

adamın özgüveni ergenin aksine yerinde olduğu için bunlar ile ilgilenmez. ülkemizde eski sporcuların durmadan yenilerini yermesine alışmış geri zekalı ergenlerde bu tür demeç ve röportajları mutlak kanıtmış gibi sunabilecek kadar geri zekalıdırlar.

nba'de kurallar daima kısa hücum oyuncuları lehine değiştirilmiştir. jordan bunun ilk ekmeğini yiyen oyuncuydu. stern'in en sevdiği yıldızıydı ve onu korumak kollamak için elinden geleni yaptı.

jordan etliye sütlüye karışmaz en önemli derdi daha çok para kazanmak olan bir basketbolcuydu, kolay pazarlanmasının önündeki stern'ün bile kaldıramayacağı 2 engel (magic ve bird)kalkınca diğer engelleri de stern yok etti.

stern lige ilk 1984 finallerinde müdahale etti, bird stern'e ağzına geleni söyleyince kuyruğunu kıstırıp duymamış gibi yapmıştı. cuban bird'ün söylediklerinin 10 da birini söylemediği hakde stern dallas'ın şampiyonluğunu engelledi.

sorun şu madem jordan ve post jordan taklitleri (carter, kobe, lebron, wade, harden) o kadar süperlerdi nba niçin bunların önünü açmak için durmadan kuralları değiştirdi.

buradaki ucuz fan boylar bunları yanıtlayabilirler mi ? yoksa gene seyretmedikleri bilmedikleri bir dönemi açıklamaya çalışıp saçmalayacaklar mı ?
  • durumun fan boylukla alakası olmadığını fark edemeyen dangalakların sıçtığı başlık.

attığım videoda övgü yok, analiz var geri zekalı. adam jordan'ı övmüyor. karşılaştığı ve sonunda kendilerini alt eden takıma dair bir perspektif ve analiz sunuyor.

bu kadar mal olmasan daha fazla açıklardım da zaman kaybı.

ben birinin fanboyu olacak olsam bile o kişi zaten allen iverson olurdu, michael jordan değil.

mankafalı olunca içeri hiçbir şey geçmiyor tabi.

çal oyna kendin.
  • isiah thomas'lı pistons'a karşı 4 eşleşmenin 3'ünde kaybetti.

89'da doğu finali 5. maçında sadece 8 şut atıp sahada kayboldu.

https://www.youtube.com/watch?v=vutlrcl2ajw
    https://www.basketball-reference.com/…05310det.html

tabi jordan'cılara kalsa bu gerçekler internetten silinir, bunları anlatmak vatan hainliği ilan edilir.
  • doug collins'in jordan'dan tam da istediklerini jordan'ın sahada yaptığı bir tane maç seçip, "bakın sahada kayboldu" diye bir argüman ürettiğini sananların, yani o günkü durum ve şartları görmezden gelip sadece rakam sunmaya çalışma hastalığının kurbanı olanların uğramaması gereken başlıktır.

söz konusu maç rakamsal olarak jordan'ın en kötü play off maçı gibi görünmesine rağmen, istatistikler bize şunu söylüyor:

8'de 4 şut isabeti, 11'de 10 serbest atış (güya kurallar jordan için değişmeden evvel jordan bir maçta 11 serbest atış kullanıyor). 18 sayı, 9 asist, 5 ribaunt.

jordan'ın aynı maçta savunduğu joe dumars:

9 sayı 2 asist 1 ribaunt

peki o günkü şartlara baktığımızda ne biliyoruz?

4. maçta her fırsatta kendisine ikili hatta zaman zaman üçlü sıkıştırma yapan pistons'a karşı, doug collins bu şekilde kazanamayacağını düşünerek, jordan'a 5. maçta top dağıtmasını ve takım arkadaşlarını oynatmasını söylemiştir.

zaten paylaştığım video da buna değiniyor. phil jackson'ın gelişi, üçgen hücuma geçiş ve chicago takımını ve jordan'ı savunmanın zorlaşması. isiah thomas'ın anlattığı şey de bu.

bu arada doug collins pistons'a elendikten sonra kovulmuştur.

daha attığı video'yu kendi seyretmemiş, buraya kopyala yapıştır yapıp demogoji yapıyor.

oku bakalım.
  • kariyerinde çıktığı 1000 küsur maçtan bir tane kötü oynadığı maçı bulup kendisine sallamaya çalışan tipleri görmemizi sağlayan gelmiş geçmiş en iyi basketbolcu. sahada kaybolduğu iddia edilen maçta da 18 sayı 9 asist 5 rebound ile oynamış.
  • le fougueux denen tip gelmis. adam hayatini michael jordan dusmanligina adamis. harbi pes lan.

tanim: kecidir.
  • amınakodumun bi redneck zencisi, basketi bırakalı bin yıl olmuş, sikindirik bir üçüncü dünya ülkesinin bir sitesinde çılgınca tartışmalara meze oluyor ya pek şaşıyorum. vay piston naptı oy stern kolları falan.
    ya arkadaş siz bu enerjiyi nerden buluyonuz valla kıskançlıktan çatlıyorum.
10 entry daha