şükela:  tümü | bugün
2258 entry daha
  • karşıma geçip bana ağız dolusu küfür etse, abi ne tatlı, ne güzel konuşuyorsun, bülbül gibi şakıyorsun derdim herhalde.
  • bu lebron vs jordan, kobe vs jordan, curry vs jordan kıyaslarının anlamsızlığını, anlamak için jordan'ın kazanma hırsını anlamak lazım.

jordan aynı kişiliği ile bugün sahada olsaydı, bu adamların hepsi harcardı. yetenekle ya da güçle değil, hırsla. jordan döneminin yıldızlarından birisi de grant hill'dir. genç nesil pek tanımaz ama istatistiklerine bakarsanız bugünün lebron james'i ile benzer rakamları görürsünüz. jordan grant hill'i harcamıştır. jordan'ın harcadığı oyuncular arasında isaiah thomas, karl malon, john stockton, lary bird, magic, clyde drexler, garry payton, hakeem olajuwon, reggie miller, charles barkley gibi adamlar var. bu adamların en büyük şansızlığı jordan ile aynı dönemde oynamaktır. yoksa hepsi en az 3 yüzüğü takacak potansiyelde adamlardı. bugünün yıldızlarının önlerinde eğilip, büyüksün ağbey diyecekleri adamlardı.

pippen'ın da tek şansı jordan ile aynı takımda olmaktı. başka takımda olsaydı, jordan onu da harcayacaktı şüphesiz. özellikle lebron james ile çok kıyas yapılıyor. bana tek bir örnek gösterin, labron james'ın yükseltip yıldız yaptığı oyuncu olarak. yani jordan'ın pippen'ı yükseltip, yıldızlaştırması gibi. sadece pippen bile bugün genç olsa ve oynasa lebron'dan daha iyi olabilirdi. hem atletik, hem güçlü, hem şutör, hem pota altını kullanır, asist ve top çalma ustası vs. yani jordan'dan önce pippen'ı bir kıyaslayın da, sıra jordan'a gelsin.
  • belgeselin bitiminin hemen ardından espn'de çıkan; çocukluğunu, büyüdüğü yeri, köklerini, zihin yapısının oluşumunu anlatan, hayatının farklı dönemlerinde onu tanıyan veya temas etmiş kişilerin sözlerinin de yer aldığı çok geniş kapsamlı ve müthiş bir yazı şuradan okunabilir. yine şurada bahsedilen yazıyı kaleme alan kişinin elinden çıkma.
  • hall of fame konuşmasının sonunda şöyle diyor:

-sınırlar da korkular gibi genelde yalnızca illuzyondan ibarettir.
  • https://www.eurohoops.net/…cago-bullsun-hikayesi/5/

röportajı okursunuz bir ara. sadece orada bir pasaj var. o pasaj aslında jordan’ ın nasıl takıntılı bir manyak ve hırs küpü olduğunu gösteriyor.

--- spoiler ---

ron harper: kutlamadan sonra soyunma odasındayken, michael’a “bu benim ilk şampiyonluğum. ben tamamım” dedim. şöyle karşılık verdi: “tamam mısın? hayır. bu benim dördüncü şampiyonluğum. iki tane daha kazanmalıyız. magic’ten bir tane fazla kazanmış olmam gerek.”
    --- spoiler ---

adama boşuna rol modelim demiyorum.
8 entry daha