• tell me a tale isimli ilk şarkısı ile dinleyenleri eskilere götüren, sanki 70lerde yaşamış izlenimi veren oysa kendisi henüz yirmilerinde olan şarkıcı. henüz 2-3 şarkısını dinlemiş olsam da onu güzel bestelerin sahibi olarak nitelendirebilirim diye düşünüyorum. soul müzik seven herkes onu sevecektir.
  • 2 gün önce kiwanuka adında şaheser bir albüm çıkaran şarkıcı.

bu başlığı takip ediyorum uzun zamandır ve sözlükte bir problem var heralde, kimse entry girmemiş olamaz diyerek geldim bugün. gerçekten de girmemişsiniz, biraz kalbim kırıldı.

kendi adıma bu kış evire çevire, baştan sona, tekrar tekrar dinleyeceğim albüm bu olacak diyebilirim sanırım. cold little heart ve love & hate’i ilk duyduğumda nasıl desem, galiba en uygun tabir “çarpılmıştım” olacak. bu albümde de birkaç şarkı var ki sevenlerinin bu albüme bayılacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

mesela:

final days
    piano joint
    solid ground
    light
    i’ve been dazed
  • ikinci albümü love & hate de en az ilk albümü kadar güzel, hatta galiba daha güzel. boş şarkı yok, efsane olmaya aday birçok şarkı var.
    one more night
    love & hate
    black man in a white world
    cold little heart
    bu sonuncuyu bugün hbo'nun yeni dizisi big little lies'ın açılışında da duydum. epey meşhur olacak gibi, varsın olsun, böyle güzel müzikleri daha çok insan dinlesin.
  • cold little heart isimli (uzun olan, radio edit değil) şarkısını spotify ile keşfettim. harika.
  • cold little heart ile yakın mesafeden fena vuruyor, söyle bir canlı kaydı da mevcut, vay arkadaş.

https://www.youtube.com/watch?v=fngdsoucnaa
  • şimdiden klasik.
  • popüler olmayışına şaşırdığım şarkıcı. birçok şarkısı pek güzel ve akılda kalıcı. insanı değişik duygulara sürükleyen melodileri var. özellikle love&hate albümündeki güzel şarkı /albüm yüzdesi bence baya bi yüksek, ki bu da çok sık görülen bi durum değil.
  • bendeki yeri, bendeki hissi bambaşka olan muazzam bir ses.
    sesten de öte müthiş bir kompozisyon oluşturuyor her şeyiyle.
    arkanıza yaslanıp gözleriniz kapalı bir şekilde şöyle uzun versiyonuyla cold little heart / love&hate parçalarını dinler ardından da falling / home again / one more night ile kapanışı yaparsanız geçirdiğiniz yaklaşık yarım saatlik zaman dilimi sizi pamuk gibi yapmaya yeter üstüne biraz da ritme kendinizi kaptırmış olursunuz.

öylesine güzel öylesine özeldir. radyo versiyonlarından ziyade orijinal uzun versiyonları tercih edilmelidir, bol bol dinlenilmelidir ve çoğunlukla özel, çok özel anlara ve kişilere saklanmalıdır.
  • love and hate'le tanıdığım müzisyen. şarkıyı duyduğum an hemen hemen herkesin yaşadığı 40 yıllık bir klasiği ilk defa duymanın şaşkınlığını yaşadım. hemen ardından şarkının yeni olduğunu öğrenmenin şaşkınlığı tabi.
    ve klibin altında gördüğüm şu yorum herşeyi özetledi: 'ı am 68 years old and ı am soooo grateful that ı have gotten to hear this guy before ı die! love, love, love him.?'
  • hayatında gördüğü en harika şeyin milano’da izlediği radiohead konseri olduğunu söylemiş ve kimle birlikte şarkı söylemek isterdin sorusuna da doğal olarak thom yorke cevabını vermiş.

kendisi de benim hayatımda dinlediğim en harika şarkılardan ikisini söyleyen adam olarak kişisel tarihimde önemli bir yer sahibi. sanırım çıktığından beri cold little heart'ı ve love & hate'i dinlemediğim günler çok nadirdir. iki şarkıyı da her dinlediğimde hala nereye koyacağımı, ne hissedeceğimi şaşırıyorum. istanbul’a geldiğinde gidip canlı dinlemediğim için de kendime saydırıyorum arada.

orijinali kadar iyi bir love & hate performansı için:
    https://youtu.be/jlrsaedt8eg
hesabın var mı? giriş yap