şükela:  tümü | bugün soru sor
 • istanbul ofisi maya iş merkezi'ndedir. firmalara orta-üst seviye yönetici bulma hizmeti verir. türkiye'ye yeni girmiş, özellikle finans sektörüne yönelmiştir. rakipleri olarak adecco (ki ağustosta kendilerini satın almak istedi ama fiyatta anlaşamadılar), manpower sayılabilir.
 • adına bakıp bişey sanacağınızdır...
 • istanbul subesi memleketteki insan kaynaklari danismanligi yapan sirketler arasinda bir numaradir. hic oyle 5 yil sonra kendinizi nerede goruyorsunuz filan diye sormazlar, direkt tecrubeye ve pozisyona odaklanirlar.

  4 yıl sonra editi: valla 2010'da öyleydi. şimdi nasıl bilmem, kefil değilim.
 • bir head hunting firmasi. 2008 yılında türkiye'deki ilk ofislerini açtılar..şu anda esentepe'deki maya binasında yaklaşık 30 kişiyle hizmet veriyorlar..diğer insan kaynakları veya danışman firmalardan farkı, tüm iş görüşmesi yapan danışmanlar, görüştüğü pozisyon veya sektör hakkında iş tecrübesine sahip..bu sayede mülakatlar daha çok iş odaklı geçmekte buda kişiyi daha iyi tanıyarak uygun pozisyona yönlendirmek için gerekli olmakta.. ayrıca her bir danışman, kendi firmasını kendisi buluyor..aslen ingiliz olan firma, türkiye'de mühendislik, finans ve satış pazarlama dallarında danışmanlık hizmeti veriyor..dünyanın en güzel sekreterine sahip olan firma.. sırf onu görmek için bile mülakata gidilebilir..
 • maya plazada ofisleri bulunan ve görüşmelerini yoğunluğundan ötürü maya plazanın giriş katındaki kafeteryasında soğuk limonatanızı içerken mülakat yapan yabancı menşeili insan kaynakları şirketi. mülakat yapan çalışanları da pek şeker.sözlükten aldığım bilgiler dahilinde; olumlu/olumsuz dönüş yapmıyormuşsunuz dediğimde ilerde ortaya çıkabilecek pozisyonlar için değerlendiriliyor ifadesi beyan edildi tarafıma.
 • recruitment şirketi olmasına rağmen, kendileri için adam recruit etmekten aciz şirkettir. böyle profesyonellikten uzak firma görmedim...
 • yayınladığı bir iş ilanında aranan niteliklerin sonuna çok yerinde bir şekilde ve kalın harflerle "and he/she has a sense of humor" yazan şirket.

  ilan şaka gibi çünkü. pek sevgili michael page stajyer arıyor, fakat adaylardan en az bir yıl işe alım konusunda deneyim bekliyor? bir de bunu haklı çıkarmak için midir nedir, pozisyonun yanına "( potential consultant for the future )" gibi bir ifade eklenmiş. yani canım ciğerim michael page diyor ki bikaç sevişelim, memnun kalırsam nikahıma alırım seni. oysa ki ben dest-i izdivacına talibim, evlenmeden olmaz michael page.

  zaten pozisyonun altında öyle bir iş tanımı var ki, destan gibi, "the trainee's day is challenging and varied" diye başlayan, dillerde türkü türkü... hakkaten besteleyesi geliyo insanın.

  sen birine o kadar işi yaptır, sonra kendisine "trainee" gibi ne idüğü belirsiz, gitti gider bi unvan ver, boğaz tokluğuna çalıştır... zaten trainee unvanı üstüne yapıştı mıydı, o iş tanımı bikaç galaksiyi içine alabilecek kadar genişler, bilinmez mi sanırsın ey michael page?

  hani sen "one of the world's leading professional recruitment consultancy company"din? o zaman en azından işe aldıklarına bi "temporary assistant" unvanı ver, bi de bozuklukların durduğu yerden ayda 1000 küsür kaat bişeyler at da, biz de "sen mi büyüksün ben mi büyüğüm" diye yaşar usta triplerine girmeyelim. ha bi de şirket imajını kurtar tabii. yoksa şu ilanla büyüklüğün gözümde sadece laftan ibaret bilesin michael page. ah michael page vah michael page.

  tatlı su kapitalisti seni.
 • türkiye şubelerinin kötü bir franchising olduğunu düşünüyorum. vermişler parayı almışlar isim hakkını, sonra da türkiye'de merkez michael page'den uzakta denetimsiz bir şeysiz takılıyorlar gibi. headhunting yapıyorlar güya ama yurtdışında 5 yıllık tecrübesi olan adamı arayıp, tarayıp, bulup sonra muhtemelen binanın kapısındaki görevliden daha düşük bir maaş teklif ediyorlar (900 tl). ayrıca tipler güven de vermedi bana hiç - profesyonellikten uzak görünüyorlar her hareketleriyle. gelen feedback formunun linkleri çalışmıyor bile kötü bir feedback bırakayım ama üşenmeyip uluslararası web sitesine bir feedback bırakacam. özetle yaptığım görüşme sonrası, michael page international'ın uluslararası şubelerinin denetimlerini çok kötü yaptığı izlenimi oluştu bende.
 • yaklaşık bir yıl önce görüşmeye gittiğim, çok güzel bir pozisyon için görüştüğüm(yabancı kökenli elyaf üreticisi bir firmanın teknik destek birimine mühendislik pozisyonu), ofisi ve çalışanları çok tatlı, hatta birazda ümitlendiğim insan kaynakları danışmanlık firması.görüşmeye 2 kişi girmişti, biri teknik diğeri ise genel konularda değerlendirme yapıyor anladığım kadarıyla. görüşme oldukça iyiydi, teknik konularda da rahatça konuşabiliyorsunuz. sadece ik ilgilisi ile yapılan görüşmelerde "anlat anlat dinliyorum" havası konuşmaktan bezdiriyor insanı. görüşme sonrasında email ve telefon üzerinden tekrar tekrar görüştüm. geri dönüşlerde herhangi bir sorun çıkmadı. ama olmadı, son kararı veren onlar değil sonuçta. sağlam firmalara danışmanlık verdiğinden, elide sağlam olan bir kurum.

  edit: nokta-virgül
 • bugün brüksel'deki ofislerinde bir görüşme yaptığım bir kurum. iki kişi ile beraber yaptım mülakatı. gayet profesyonel ve güleryüzlüydüler. israrla iletişim halinde olduğun bir kurum var mı? var ise hangi şirket hangi pozisyon ve görüştüğün kişi kimdir? teklifleri nedir? gibi sorularla karşılaştım ve biraz da garipsedim açıkçası. aynı soruları telefon mülakatında da sorduklarında cevap vermek istemedim. telefondaki bayan neden bilgi vermek istemiyorsunuz dediğinde sizi ilgilendirdiğini düşünmüyorum siz neden soruyorsunuz diye yanıtlayınca kekelemişti. bugünkü mülakatta tekrar sorunca söyledim artık. acaba yanlış mı yaptım? işkillendim sonra açıkçası. bunun dışında brüksel'de pek ingilizce konuşana rastlamazsınız genelde ağır fransız aksanlarıyla konuşurlar. resepsiyonda ingiliz aksanı ile birisini bulduğumda şaşırmadım değil.

  işlerini profesyonelce yapıyorlar gibi geldi bana. hani derlar ya ilk izlenim önemlidir diye. masada şirketi tanıtan ve mülakatlar için önemli olan şeyleri yazan bir bilgi formu vardı. onu aldım okudum içeri ilk girdiklerinde yanlış anlamadıysam yerinin değişip değiştmediğini okuyup okumadığımı kontrol ettiler gibi geldi bana. aklınızda olsun.