• pole to pole isimli bir seyahat programi var, 91 yilinda cekilmis, ben daha dun netflixledim izlemeye koyuldum. kuzey kutbundan basliyor, finlandiya, rusya, karadeniz, istanbul, kibris, kahire, sudan, etiyopya hattindan guney kutbuna kadar gidiyor. bayici bir belgesel modunda degil, bildigin monty phython adami iste, eglenceli, yalniz bazi sahneler luzumsuz uzun. ornegin istanbul kisminin yarisi bir hamamda konusma olmadan geciyor. batmak uzere olan komunist rusyadan gectikleri icin de ulkemiz adama cennet gibi gelmis, bolluklar diyari. o rusyadan ayrildiktan iki gun sonra darbe olmus zaten, oyle de ballilar.

guzel gidiyor velhasil, afrikanin boktan yollarindalar. ha bir de sudan etiyopya sinirinda cuma namazi ertesi milletin toplanip 19.yydaki bir seyhin izinde mistik ayinler yapmasini "whirling dervishes" diye tanitti. ulan ortada whirl eden adam yok, varsa yoksa allah allah diye bagiranlar var, ustelik iki hafta once konyanin yanindan gecip geldin. ama seytan tuyu var adamin, kizamiyosun.
  • monty python insani, ingiliz oyuncu/yazar. fierce creatures ve a fish called wanda'dan hatirlanabilir.
  • komediyi birakip kendini daglara taslara adamis python.. soyle bir iki filmde gorsek super olacak..

eric idle kendisi icin "insanlar surekli beni michael palin ile karistiriyorlar, ben de onlara 'siktir git' diyorum cunku michael'in naziklik konusunda sinir bozucu bir unu var" demistir.
  • sunucu tiplemelerine doyum olmaz.

şu tipe bakmak bile yere yatma sebebi.
  • en komik pythondır.
    (bkz: lumberjack song)
  • life of brian'da crucifixion sırasındaki mahkumlara verdiği talimatlarla yarmaktadır.

"one cross each"
    link
  • gençliği kafamdaki "piç" imgesinin karşılığıdır. efendi yerine tercih edilen. evet.

hep lumberjack'le hatırlansa da life of brian'daki pontius pilatus'u da en az onun kadar efsanedir. komik piç seni. kedi canını.
  • yeni kitabi 'himalaya' yine seyahat maceralari, karşılaştığı insanları espili güleryüzlü bir şekilde anlattiyor ve bestseller oluyor.
  • demin yine bbc'de belgeseli vardı.
    monty python sayesinde kendisini ne kadar seviyorsam yaptığı belgeseller yüzünden kendisinden o kadar nefret ediyorum. klişeleşmiş "soğuk" ingiliz stereotipini "aha al işte bu" dedirtecek kadar iyi temsil ediyor mübarek.
    kültürel farklılıkların farkında olmadığını öne süreceğim neredeyse. o kadar umursamaz hatta "bezgin" ki yapılan naçizane şakalara bile "of yine mi" şeklinde tepkiler verebiliyor.
  • "hemingway adventure" adlı bi komedi/belgeselle hemingway in pesinde kosan adam. bbc prime ve learning sagolsun sık sık izleyoruz kendisini.
hesabın var mı? giriş yap