şükela:  tümü | bugün
 • pole to pole isimli bir seyahat programi var, 91 yilinda cekilmis, ben daha dun netflixledim izlemeye koyuldum. kuzey kutbundan basliyor, finlandiya, rusya, karadeniz, istanbul, kibris, kahire, sudan, etiyopya hattindan guney kutbuna kadar gidiyor. bayici bir belgesel modunda degil, bildigin monty phython adami iste, eglenceli, yalniz bazi sahneler luzumsuz uzun. ornegin istanbul kisminin yarisi bir hamamda konusma olmadan geciyor. batmak uzere olan komunist rusyadan gectikleri icin de ulkemiz adama cennet gibi gelmis, bolluklar diyari. o rusyadan ayrildiktan iki gun sonra darbe olmus zaten, oyle de ballilar.

  guzel gidiyor velhasil, afrikanin boktan yollarindalar. ha bir de sudan etiyopya sinirinda cuma namazi ertesi milletin toplanip 19.yydaki bir seyhin izinde mistik ayinler yapmasini "whirling dervishes" diye tanitti. ulan ortada whirl eden adam yok, varsa yoksa allah allah diye bagiranlar var, ustelik iki hafta once konyanin yanindan gecip geldin. ama seytan tuyu var adamin, kizamiyosun.
 • monty python insani, ingiliz oyuncu/yazar. fierce creatures ve a fish called wanda'dan hatirlanabilir.
 • komediyi birakip kendini daglara taslara adamis python.. soyle bir iki filmde gorsek super olacak..

  eric idle kendisi icin "insanlar surekli beni michael palin ile karistiriyorlar, ben de onlara 'siktir git' diyorum cunku michael'in naziklik konusunda sinir bozucu bir unu var" demistir.
 • yeni kitabi 'himalaya' yine seyahat maceralari, karşılaştığı insanları espili güleryüzlü bir şekilde anlattiyor ve bestseller oluyor.
 • bir çok bbc belgeselinde karşımıza çıkan, nereye giderse gitsin, karşısındaki insan ne kadar az ingilizce bilirse bilsin ne yapıp edip bir türlü iletişim kurabilen şeytan tüylü herif. sağolsun sayesinde pakistan'da ak47 yapılan sokakları, himalayaları, hindistanı gördük. dünyanın en güzel güvenlik şarkısını öğrendik.
  http://www.youtube.com/watch?v=drlw9tzaaps
  http://www.palinstravels.co.uk/
 • demin yine bbc'de belgeseli vardı.
  monty python sayesinde kendisini ne kadar seviyorsam yaptığı belgeseller yüzünden kendisinden o kadar nefret ediyorum. klişeleşmiş "soğuk" ingiliz stereotipini "aha al işte bu" dedirtecek kadar iyi temsil ediyor mübarek.
  kültürel farklılıkların farkında olmadığını öne süreceğim neredeyse. o kadar umursamaz hatta "bezgin" ki yapılan naçizane şakalara bile "of yine mi" şeklinde tepkiler verebiliyor.
 • sunucu tiplemelerine doyum olmaz.

  şu tipe bakmak bile yere yatma sebebi.
 • en komik pythondır.
  (bkz: lumberjack song)
 • knights of ni ile beynime kazınmış adam. oyuncu. nasıl bir yetenektir o. swamp castle lordu olarak da gülmekten altımıza işetmiştir kendisi.
 • life of brian'da crucifixion sırasındaki mahkumlara verdiği talimatlarla yarmaktadır.

  "one cross each"
  link