• bilindiği üzere türkiye'de altın madalya alana 2.000 cumhuriyet altını veriliyor. phelps türk olsa,

tanesi 2.000 altından 17 altın madalya olmak üzere,

17 x 2.000 = 34.000 cumhuriyet altınına sahip olacak. buna ek olarak 9 dünya rekoru kırdığı için,

9 x 1.000 = 9.000 ekstra cumhuriyet altını. 34.000 + 9.0000 = 43.000 cumhuriyet altını. bu da,

43.000 x 600 tl = 25,800,000.00 türk lirası. o da,

usd/try = 0.56182 den,

25.800.000 x 0.56182 = 14,494,956.00 usd para demek.

fakat phelps napıyor, madalyanın tanesi 25.000 dolardan karın tokluğuna kulacını sallıyor. ağlamamak elde değil.

(bkz: hesaplayan adamlar)
  • son derece efendi ve başarılı bir insan. çalışkan bir sporcu... kendisinin http://www.michaelphelps.com/2004/english.html şeklinde bir resmi internet sitesi bulunmaktadır. bu sitedeki soru-cevap bölümünde dünyanın değişik yerlerinden insanlar mayki'ye sorular sormuşlar, mayki de yanıtlamış. hem mayki'yi yakından tanımak adına hem de canımdan çok sevdiğim yazarlarımızın dikkatine sunmak adına bazı soruları ve mayki'nin yanıtlarını aktarıyorum:

- gezegenin en hızlı yüzücüsü olmak nasıl bir duygu/sana nasıl hissettiriyor? paul casey-dublin

- bu, kesinlikle gurur duyduğum bir şey. aslında bunu pek düşünmemeye çalışıyorum. bunu yapmam gereken bir şey olarak düşünüyorum ve sadece eğlenmeye bakıyorum.

- şimdiye kadar yaptığım en çılgınca şey neydi? clara lind- wausau

- şimdiye kadar yaptığın en çılgınca şey? oldukça muhafazakar bir yaşam sürüyorum. dolayısıyla muhtemelen çılgınca bir şey yapmamışımdır.

- ne zaman seni tv'de yüzerken görsem, genelde müzik dinliyor oluyorsun. yarışlardan önce seni motive edecek/gaza getirecek ne tür şarkılar dinliyorsun?

- dünya şampiyonasında young jeezy dinliyordum.

- ilk kez altın madalya kazandığında ne hissettin?

- geçenlerde bir muhabir hayatımdaki en ölümsüz/unutulmaz anı sormuştu. hayatımdaki en unutulmaz an ilk altın madalyamı kazandığım andı. başarmak için çok uğraşmıştım ve başardığımda... tarif edemeyeceğim kadar tuhaf bir histi.

- diğer yüzücülerle çıkar mısın ya da çıkar mıydın? kay claude-muncie

- eğer çıkarsam bile bunu saklı tutmayı tercih ederim. özel yaşamımı yüzmeden ayırmaya çalışıyorum.

- şüphesiz insanüstü performansın steroidler ve hormonlar konusunda bazı dedikolara yol açacaktır. yüzücülere bu konuda ne sıklıkta bir test uygulanıyor?

- ayda en az iki kere teste tabi tutuluyorum. kendim için kesin konuşabilirim: sonuçlar nasılsa öyledir. test sonuçları benim temiz olduğumun kanıtı ki gerçekten de temizim.

- yüzme için ne tür fedekarlıklar yapmak zorunda kaldın? anne huang-chicago

- lisedeyken arkadaşlarımla her gün ya da her haftasonu takılmıyordum. normal lise çocuklarının yaptıkları şeyler benim vazgeçmeye gönüllü olduğum şeylerdi. hayatımın geri kalanında (bu) sporda bu türden başka fırsatlarım olmayacağını biliyorum.

- ekşi sözlük hakkında ne düşünyorsun? yazarlara bir mesajın var mı? isimsiz28, ankara

- ekşi sözlüğü severek takip ediyorum. hakkımda yazılanları okuyorum, çok hoşuma gidiyor. tüm yazarlara teşekkür etmek istiyorum. en beğendiğim yazarlardan birisi de gofret beyin... ona da buradan selamlar sevgiler...

kaynak: http://www.michaelphelps.com/2004/english.html

not 1: ne? benim için de sürpriz oldu... gurur duydum ve çok şaşırdım.

not 2: tamam lan attım son kısmı... ama onun dışındakiler ve diğer soru-cevaplar için kaynağa bakabilirsiniz. doğru yani onlar...
  • küçüklüğünden şöyle bir resmi olan, yüzme sporu tarihinin en dominant ismi.
  • "hayatım boyunca sadece 2 gün havuza girmedim" beyanatı ile beni şoka uğratmış adam. birader 2 gün nefesini nasıl tuttun lan karada yuh artık. caponlar yapmış abi.
  • hazır 2020 tokyo olimpiyatları devam ederken, her sabah 4:30-6:30 yüzme yarışlarını seyrederken bu entariyi gireyim.

bu insan üstü abimiz bir olimpiyatta 8 altın madalya kazanmış bir isim.* bunların 5'ü kişisel yarışlarda, 3'ü de takım bazında.

hali hazırda bir olimpiyatta 8 altın kazanan başka isim yok.

o olimpiyatlarda neyi kazanmadı dersek:

- 100 metre kurbağalama
    - 200 metre kurbağalama
    - 100 metre sırt
    - 200 metre sırt
    - 50 metre serbest
    - 100 metre serbest
    - 400 metre serbest
    - 1500 metre serbest

o olimpiyatlarda neleri kazandı?

- 200 metre serbest (4 kere katıldığı olimpiyatlarda bu daldaki tek altını, 2004'te bronze madalyası var. 2012 ve 2016'da katılmadı.)
    - 100 metre kelebek
    - 200 metre kelebek
    - 200 metre karışık
    - 400 metre karışık
    - 4x100 metre serbest
    - 4x200 metre serbest
    - 4x100 metre karışık (kelebek)

tabii tek bir branşta bu kadar çok altın kazanmak sadece jimnastik ve yüzmede mümkün fakat bu olağanüstü performansları da 2004'te de gerçekleştirmişti, 2008'de üzerine koydu ve bu oldu. 2012 ve 2016'da 2008 kadar olmasa da yine olağanüstü gerçekleştirdi.

kendisinin hala daha kırılamayan olimpiyat rekorları var:

- 200 metre serbest (ki tek altını demiştim, 2008'den beri kırılamıyor.)
    - 200 metre karışık (2008'den beri)
    - 400 metre karışık (2008'den beri, aynı zamanda dünya rekoru)
    - 4x100 metre serbest (2008'den beri, aynı zamanda dünya rekoru)
    - 4x200 metre serbest (2008'den beri)
    - 4x100 metre karışık (kelebek) (2016'dan beri)

toplamda 23 altın, 2 gümüş, 3 bronz madalyası var ki en yakın rakibi 18 madalya toparlayabilmiş. yani kırılması imkansız bir şey.

ve yine sadece 2008 olimpiyatlarında kırdığı dünya rekorları:

- 200 metre serbest
    - 200 metre kelebek
    - 200 metre karışık
    - 400 metre karışık
    - 4x100 metre serbest
    - 4x200 metre serbest
    - 4x100 metre karışık (kelebek)

(sadece 100 metre kelebeğin dünya rekorunu kıramadı.)

kurbağalama ve sırtta iyiydi belki ama rakipleri kadar iyi değildi. serbestte ve özellikle kelebekte mükemmeldi.

2008 olimpiyatlarındaki 8 altın madalyanın geldiği yarışların videosu.
  • artık survivor'a katılabilir.
  • bence hepimiz ona bi kere vermeliyiz.
  • görmemis, terbiyesiz bi insan.. hadi lan 1-2 madalya olur da 8 madalya ne ?? orada bi macar cocuk var, 6 tane gümüs madalyasi oldu bu arkadas yüzünden.. cekip vursa phelps'i kim bir sey diyebilir?

son yarista istedimdi ben 2 macar, 2 capon buna dalsinlar bi "madalya mi gormedin, gorgusuz pis herif" desinler.. yazik ya.. millet in de evi var, ekmek goturuor.. sen bi du bakam, sen bi alma bakam eksik kalsin? ama yok.. gevsek herif..

yani bu böyle almanya'nin san marinoya 14 gol atmasi gibi bir şey özünde.. yani tamam atsan 30 tane atarsin, da bunu sahaya yanistmanin manasi ne bilader? tamam biraksan 20 tane madalya alirsin, ama bunun bir nedeni yok ki? niye alasin.. alirsin bi tane kurbagalama, alirsin bir tane kelebekleme, bi tane kulaclama, sonrasinda bakarsin dalgana.. nedir yani? bir de karisik, ne bileyim efendim degisik mesafeler, orayi da kazanam, burayi da tokatlayam.. lan bi dur! bi rahat ver be!
  • şu adama ezik diyebilen canlılar da var ya. gerçekten insanların konuşarak anlaşabileceği noktayı geçmiş bulunuyoruz.
  • medyada yayınlanan beslenme düzeninden çıkarsadığım kadarıyla gününün idmandan artakalan vaktini mutfak ve tuvalet arasında bölüştürüyor olması gereken bir tür. çipuranın irisi.
hesabın var mı? giriş yap