şükela:  tümü | bugün
 • bloomberght de programlari yayinlanan gezgin. sanirim bbc orijinli ve burada altyazili yayinlanmakta. izleyelim.
 • bloomberg ht kanalında yayınlanan great continental railways journeys isimli programın karizmatik sunucusu michael portillo, programda 1913 yılında yazılmış bir seyahat rehberinin izinde kent kent dolaşıyor ve o zamandan bugüne avrupa kıtasında yaşanan büyük değişiklikleri güzel bir anlatımla ekranlara taşıyor.

  * * * * *

  tanrı bana da onun gibi yaşlanmayı nasip eder inşallah.
 • sunduğu (bkz: great continental railway journeys) programın 4. sezon 1. bölümünde istanbul'u ziyaret ediyor. izlemek isteyenler için : https://www.youtube.com/watch?v=slgijq34niu
 • limon sarısı, turuncu, fıstık yeşili gibi renklerde ceketler giyer, başkası giyse hanzo deriz ama bu adama yakışıyor.

  ingiltere'nin ayhan sicimoğlu'su da diyebiliriz.
 • bloomberg ht'de yayınlanan great continental railway journeys ile tanıdığımız eski ingiliz siyasetçi ve bakan. yılmaz bir brexit savunucusudur. programlarında giydiği renkli ceketlerle nam salmıştır.

  1953'te ispanyol iç savaşından kaçan sosyalist bir siyasetçinin oğlu olarak doğuyor. daha sonra babası gibi siyaset atılıyor, ancak ideolojisi babasının tam tersi yönde. portillo muhafazakar parti'ye katılıyor.

  1976'da partiye giren portillo, 1979'da hükümete danışman oluyor. 1983'te milletvekili adayı olsa da seçimi kazanamıyor. 1984'te muhafazakar milletvekili sir anthony berry'nin ira tarafından düzenlenen bir bombalı saldırıda hayatını kaybetmesi üzerine yapılan ara seçimlerde milletvekili seçiliyor. sıkı bir thatcherist olan ve partinin sağ kanadında yer alan portillo kariyer basamaklarını hızla tırmanıyor.

  1990-92 arasında yerel yönetimler bakanı, 1992-94 arası hazine sekreteri, 1994-95 arası çalışma bakanı olarak kabinede yer aldıktan sonra 1995'te savunma bakanlığına kadar yükseliyor. ancak portillo 1997 seçimlerinde seçim bölgesini kaybediyor. işin ilginci kaybettiği işçi partisi adayı twigg'in ingiltere'nin ilk açık bir şekilde gay* milletvekili olması. (burası önemli)

  1999 yılında portillo bir ara seçimle daha meclise dönüyor. 2001 yılında muhafazakar parti başkanlığına aday oluyor. ilk iki turu önde götürdükten sonra kıl payı farkla üçüncü turda seçimleri kaybediyor. seçimi kaybetmesinin en önemli sebebi ise gençliğinde gay olup sonradan heteroseksüelliğe döndüğünün ortaya çıkması.*

  2005 yılına kadar milletvekili görevini sürdürüyor. gayler yüzünden başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiş olan portillo nihayet siyasetten çekiliyor.

  siyasetten çekildikten sonra trenlere merak salan abimiz, tren yolculukları üzerine bbc'de program çekmeye başlıyor. türkiye'de yayınlanan "continental" programı dışında yalnızca ingiltere'yi ve amerika'yı ele alan iki ayrı programı daha vardır.
 • ingilizlerin ayhan sicimoglu su. o da hep gezsin, gurmelik yapsin. sadece ben degil, anne, teyze ailecek hastasiyiz. hele o giydigi ceketlerin rengi yok mu, ailecek hasta carpi hastasiyiz. go michael, go.
 • dunya bu tip adamlara guzel amk. ha yanlis anlasilmasin su an hazirlayip sundugu buyuk kitasal tren yolculuklari belgesellerini keyifle izliyorum. kotu gozle baktigimdan degil hakkaten kiskaniyorum bu gezi programi yapan adamlari . entellektuel bi adam oldugu belli zaten milletvekilligi bakanlik vs de yapmis bos adam degil o gezecek tabi biz degil amma velakin kiskaniyorum iste. herif elinde 1913 ten kalma bi gezi rehberi esliginde butun avrupa yi geziyo. acikcasi kita avrupasinda bu kadar guzel doga oldugunu dusunmuyordum fakat beni fena yaniltti. gerci muhabbet konusunda ayhan reisin yanindan gecemez ama yine de hastasiyiz.