şükela:  tümü | bugün
 • msgnin sarisin gitaristi, kurucusu, ilahi. ayriyetten scorpionsin gitaristi rudolf schenker in de kardesi olur kendileri.
 • 1955 doğumlu michael 16 yaşındayken scorpionsta çalmaya başlar. 73'te ufo kadrosuna dahil olup, 78'de scorpionsa kısa süreli dönüşünün ardından msg'yi kurar. 91'de yan projesi contraband'i kurar ama hayranları tarafından yumuşak bulunur*.
 • halen solo albumler yapmakta olan,ozellikle thank you albumunu pek sevdigim muhte$em gitarist.
 • yasayan gitar tanrilarindandir. teknikle duyguyu birlestirebilen nadir gitaristlerden biridir. hakkinda az bilinen bir gercek: kendisi ufo uyesi genc bir gitaristken, ritchie blackmore deep purpledan ayrildiginda yerini doldurmak icin ilk teklif bu genc alman gitariste goturulmus ve kendisi bunu "her zaman calmak istedigim seyleri caldim" sozleriyle reddetmistir. daha sonra aerosmith, whitesnake, ozzy osbourne tarafindan yapilan teklifleri de bir bir geri cevirmis, kendi sanatini icra etmeyi dusundugunu ve maddi bir kaygi tasimadigini belirterek takdirimi kazanmistir. bir de yngwie malmsteen, schenker'in kendisini en cok etkileyen gitaristlerden biri oldugunu soylemistir diyerek son noktayi koyuyorum.
 • nightmare basyapiti mutlaka dinlenmelidir. elinde acoustic gitariyla bir de video klibi vardir; bir zamanlar rockstation'da bir kac kez yayinlanmisti..
 • akustik gitarda hız limitini aşabilenlerdendir
 • nightmare parçasını duyunca kopup gittiğim insan.(bkz: breh dedirten gitaristler)
 • michael schenker dendiğinde aklıma ilk olarak o ünlü siyah-beyaz gibson flying-v gitarı geliyor.schenker olağanüstü şeyler yaratmıştır ,sololarındaki melodik yapı iyi bir kulaktan kesinlikle kaçmaz.
  10 ocak 1955'de almanya'nın batısındaki savstedt kasabasında doğmuştur michael,gitarla tanışması 6 yaşında olur,kendisiyle yapılan bir röportajda:"11 yaşıma geldiğimde radyoda çalan her şeyi çalabiliyordum" der. flying-v ile çalmaya başlaması da abisi rudolf schenker sayesinde olmuştur,michael 15 yaşlarındayken stüdyoda kendi gitarında çıkan bir sorun sebebiyle abisinin gitarını kullanmak zorunda kalmış,ilk notaları çalmaya başladığında ise ortaya çıkan seslere hayran kalmış ve o günden beri flying-v'yi yanından ayırmamıştır.(bkz: elinden bırakamamak) ilk olarak 1972 yılında 17 yaşındayken rudolf'un kurduğu scorpions grubunda solo gitarist olarak çalışır, "das kalte paradies"'ın film müzikleri olan "lonesome crow" albümünü çıkartırlar.bu albümde ortaya koyduğu performansla tüm dikkatleri üzerine çeker.haziran 73'te ufo'dan bir teklif gelir ve ünlü ingiliz grubu bünyesine henüz ingilizce bile bilmeyen çok genç bir gitarist alır.bazı kesimler bu duruma şüpheyle bakmaktadırlar ama michael'ın kendini ispatlaması uzun sürmez ve phil mogg'la mükemmel bir ikili oluştururlar.bir çok başarılı albüm çıkartırlar.ancak daha sonra schenker alkolik olduğu gerekçesiyle 1978 yılında gruptan uzaklaştırılır ve almanya'ya döner.almanya'da scorpions'un 1979 tarihli "lovedrive" albümünün kayıtlarında yer alır ve scorpions'un konser turnesine katılır,ancak burada da alkol ve uyuşturu bağımlılığından dolayı turneleri kaçırır ve ikinci kez scorpions'tan ayrılır.
  bu olaylardan kısa bir süre sonra 1980 yılında vokalist gary barden ile birlikte msg (michael schenker group) ismiyle kendi grubunu kurar ve ilk albümleri olan,grupla aynı adı taşıyan "michael schenker group" albümünü çıkarırlar.sonrasında çıkan albümler "msg(1981)" ve "one night at budokan(1982)" ile msg,adını oldukça geniş bir kitleye duyurmayı başarmıştır.bu arada yoğun elaman değişikliği yaşayan grup 1987'de vokalist robin mccauley ile güç birliği yapar ve ismini mccauley schenker group olarak değiştirir,ama grubun kısaltması hala msg'dir.robin'in gruba dahil olmasıyla birlikte sözlerde ve müzikal yapıdaki değişim ön plana çıkmıştır.80'lerın sonlarında malmsteen 'in öncülük ettiği virtüözite akımı schenker'in de bu yöne ağırlık vermesine sebep olmuş,1991 yılında çıkardıkları "msg" albümüyle bunu göstermiştir.bu albüm msg'nin en iyi albümü olarak gösterilmektedir.robin'in vokal melodisi,michael'ın akıcı gitarı,özellikle sözlerdeki mükemmellik bunu doğrular niteliktedir.bu sırada schenker'in değişik manyetikleri gitarında birarada denemesi de ortaya hoş şeyler çıkmasını sağlamıştır.yaratıcılığın sınırlarında dolaşan usta gitarist aynı yıl(1991) shark island,ratt,vixen ve l.a guns elemanları ile "contraband" adlı tek albümlük bir proje gerçekleştirir.bu albüm eleştirmenler tarafından da çok olumlu eleştiriler almıştır.bu albümden sonra bambaşka bir proje gerçekleştirmiş,"thank you" isimli albümü hazırlamıştır.bu albümün özelliği tamamen akustik gitarlarla yapılmış olması ve albüm içerisinde etkilendiği gitaristlerden tutun fanlarına kadar 200'den fazla kişiye özel teşekkür etmiş olmasıdır.ayrıca schenker bu albümden elde edilen bütün gelirleri çocuklara bağışlamıştır.alkol ve uyuşturucudan kendini tamamen kurtarıp evlenmesi de bu dönemlere rastlar.amerika'da kendi haline çekilen michael schenker,çalışmalarını kurduğu müzik şirketi aracılığıyla.yayınlatmaktadır.
  ülkemize konsere gelmesine ise biraz zor gözüyle bakıyorum,2-3 sene önce olan konserini deprem nedeniyle iptal etmesinden sonra,konser vermeyi daha doğrusu evinden dışarı çıkmayı sevmeyen birinin bir avrupa turnesi daha yapması zor.ama olsun belli mi olur?
  30 yıla yaklaşan kariyeri boyunca ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla rock müziğin en önemli gitaristlerinden biri oldu,hiçbir zaman tek adam olma kaygısı taşımadı,bir çok gitaristi etkiledi,kendine özgü gitarı,sound'u ve tarzıyla rock tarihine adını kalıcı bir şekilde yazdırdı.
 • saati 200 $dan gitar dersi veren almanya doğumlu gitarist.(özel ders mevzusunda bir sitenin yalancısıyım ki adresini söyleyemiyorum zira artık yaşamıyor)
 • yarin grubuyla beraber izleyecegim eleman, anytime'i calmazsa yakarim kendimi sahnenin onunde.