• hayatta örnek aldığım adamdı. formula 1'i sevdirendi. bugün bile mail adresi alırken bu adamın baş harflerini kullanıyorum. öylesine seviyorum kendisini. gözlerimin önünden hiç gitmez, 2006 japonya suzuka pistinde (sondan bir önceki yarışta) son 7 tur kala motoru iflas edip garaja döndüğünde garajdaki herkesi tek tek teselli etmişti. öyle büyük bir insandı. ne zaman sol framede ismini görsem bir şey mi oldu lan acaba diyorum.. iyi insanlar erken ölmemeli..

bir de şu son turu.. gözleri doluyor lan insanın..
  • ailesi duzenbaz doktorlar tarafindan sagmal inek gibi sagilmakta olan formula 1 efsanesi. ne zaman ki ailede para tamamen bitecek, doktorlar da yasatma umidi kalmadi deyip, fisini cekecekler.
  • niki lauda'nın rush filmi boyunca tekrar ettiği bir cümle vardı:

"arabama her bindiğimde ölme ihtimalimin yüzde 20 olmasını kabul ediyorum. bununla yaşayabilirim, ama yüzde 1 fazlası olmaz."

lauda'nın yarıştığı 70'ler ve 80'lerdeki sık sık ölümlü kazalardan, gelişen teknoloji sayesinde formula 1 neredeyse futboldan daha güvenli hale geldi artık.* hayatını saatte 300 km'nin üzerinde açık tekerlekli araba kullanarak geçirmiş dünyanın en hızlısı, efsane bir pilotun dağdaki bir kaya parçası yüzünden 14 santim kısalıp 45 kiloya kadar düşmesi insanın içini burkuyor. alanının en iyisinin daha iyi bir sonu olmuş olmasını umuyor insan. puşkin keşke düelloda ölmeseydi demek gibi.

takım emirleri sayesinde rubens barrichello'nun bir zaferine haksız yoldan el koymasına, barrichello'yu adeta yancısı gibi kullanmasına, rakiplerini sık sık pist dışına itmesine, kazaya karıştığı pilotların neredeyse boğazına yapışacak olmasına rağmen bana göre gelmiş geçmiş en iyi formula 1 pilotudur. üst üste beş dünya şampiyonluğunun son iki üç sezonunun muhtemelen sadece saat farkı olan yarışlarını kaçırmış, favori pilotu michael schumacher olan birinden başka bir şey duyamazdınız zaten. ferrari kırmızısının aklımdaki karşılığıdır, alman milli marşını dünyada en fazla kişiye dinletendir, v10 motorunun en iyi virtüözüdür.

sağlığına kavuşacağına dair benim umudum yok. bu efsane kariyer yaşlılığı görmeyi hak ediyordu:

- 308 yarış
    - 151 podyum
    - 91 birincilik
    - 77 en hızlı tur
    - 68 pol pozisyonu
    - 7 dünya şampiyonluğu

2001 malezya gp'sini bir daha izlerken kendisi yarış kazandığında ne kadar sevindiğim geldi aklıma, duygulandım. çok yarış kazandığı için sayesinde çok kez seviniyordum zaten.

gözümdeki en güzel yağmurlu yarışı burada dursun:

2001 malezya grand prix-tüm yarış
  • yazacak çok şey varda şu başlığa, bugün haberde gördüklerimden sonra düğümleniyor boğazım. iyileşmesinin mümkünatı yok, ailesinin çilesi arttırılıyor sadece.
  • boyunun kısaldığı haberi ciddi gazetelerde yazmayan eski pilot. yine de uzun süre komada hareketsiz kaldığı için kemikleri eriyip gerçekten de boyu kısalmış olabilir.
  • kemik erimesi ile cebelleşmekte olan sporcu. bu arada, kemik erimesi ve osteoporoz'un boy kısalmasına neden olduğu bilimsel olarak kanıtlandığı için, schumi'nin başına gelen durumun yadsınmaması gerekir.
  • formula 1'de adını bildiğim iki adamdan biriydi. diğeriyse (bkz: fernando alonso)

umarım bir an önce sağlığına kavuşur.
  • 2013 yilinda fransiz alpleri’ndeki meribel kayak merkezinde gecirdigi kayak kazasi sonucu agir yaralanarak komaya giren kisi.
  • öyle büyük bir sporcudur ki bir nesil alman milli marşını onun sayesinde ezbere bilmektedir.

(bkz: deutschlandlied)
  • formula 1'in efsabevi kaptan pilotu. insan hayatı anlık olaylarla nasıl da tümüyle değişebiliyor. allah acil şifalar versin
hesabın var mı? giriş yap