şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trinity icin bir iki laf etti diye jhon calvin tarafindan bizzat engizisyona teslim edilen ve cabuk olmesin diye yesil ve yas agacla yakilan bir dahi. zaten galen nin 1500 senelik yanlis bilgilerine de kafa tutmustu ve cogunda hakliydi. (bkz: kan dolasimi)
 • fizyolojinin kopernek'i ispanyol hekim. 1553 yılında kutsal engizisyon'un talebi üzerine kalvin onu yeşil odunla canlı canlı yaktı. bu ceza yetmezmiş gibi iki ay sonra fransız engizisyoncu yobazlar onun temsilini de yaktılar. suçu, kanın hareketsiz bir sıvı olmadığı, bütün vücudu dolaşarak akciğerlerde temizlendiğini kanıtlaması gibi kutsal kitabı yanlışlayan, affedilemez bir küstahlık yapması.

  şunu demişti servetus: "bu dünyada herhangi bir gerçek yok. sadece gerçeğin gelip geçen gölgeleri var. ve onun gölgesi de gelip geçti."
 • eğer viyana'ya kadar gelmişken, osmanlı'ya sığınsaydı müslüman olabileceğini düşündüğüm, asi, özgür ruhlu bir düşünür ve teolog. suçu kanın hareketsiz bir sıvı olmadığını, bütün vücudu dolaşarak akciğerlerde temizlendiğini kanıtlaması değildir. elbette bir ara anatomi ve tıp alanlarına da merak salmış ve teorileri ile bu mesleği icra edenleri bezdirmiştir. bunda doymak bilmez meraklı ve özgür yapısının etkisi vardır. ancak cani bir şekilde yakılmasına sebep olan fikri ise, hristiyanlığın tüm mezheplerinde katı bir şekilde yer alan üçleme (teslis) inancına karşı çıkmasıdır. canlı canlı yakılmasına rağmen bu fikrinden de vazgeçmemiştir. kaynak: stefan zweig

  edit: zweig
 • 16. yüzyılda engizisyon mahkemesi tarafından yakılarak öldürülen biliminsanı, düşünür ve teolog.
 • teslis inancına karşı çıkan hıristiyan şehitlerden biridir.
  hakkında teslisi reddetmekten ve çocuk vaftizine karşı çıkmaktan dolayı engizisyon tarafından yakalama kararı alınmıştır. ölümünde ve yakalanmasında sözde reformcu john calvin’in de parmağı vardır. katolik kilisesiyle iş birliği yapmıştır bu protestan(!) şahıs.
  servetus’a verilen ceza, oduna bağlanıp yakılmaktı. daha fazla acı çekmesi için başına yeşil sülfür sürülmüştür. engizisyon yargıcı, yanına gelip “isa, ebedi oğul tanrı’dır” derse bırakılacağını söylemiştir. servetus ise “isa, ebedi tanrı’nın oğludur, merhamet edin” demiştir. bunun üzerine canlı canlı yakılarak öldürülmüştür.
  servetus, hıristiyan şehitlerden sadece birisi. yüzyıllar boyunca binlerce hıristiyan teslis yalanını kabul etmediği için öldürülmüştür.
  (bkz: #83188712)
  (bkz: #84100095)
  (bkz: #84439168)