şükela:  tümü | bugün
  • 1963 almanya dogumlu fotografci , asmis exposure zamanlariyla unludur. new york modern sanatlar muzesinde open shutter adinda calismalari gorulmeye deger*. ozellikle fotograf makinasinin shutter speedini 3 yila ayarlayip 3 yilin sonunda 1 tane fotograf cektgi calismasini gorunce insan adam yapmis diyor. kardes , makinaya mi yazik , bir fotoraf cekicem diye 3 yil beklemeye mi yazik , ne diyim , ya cikmasaydi yansaydi , ya pili bitseydi aletin ? adam intihar ederdi heralde. tobe tobe...
    eger fotografciligi kahvenin onunde oturan yasli amca fotografindan daha karmasik goruyorsaniz bu adamin eserlerini incelemeniz cok yarariniza olabilir.
  • pinhole olayının dibine vurmuş alman bir amca michael wesely. pozlama süresi kimi zaman iki seneyi bulan resimleri var, onun dışında yuvarlak yerine çizgisel bir delik açarak çektiği fotolar expressionist resimlere benziyor. bir projede de kutunun sadece arka tarafına değil her yüzeyine bir fotoğraf kağıdı koymuş da çekmiş ama onu nasıl becerdiğini çok anlayamadım, acaba tek seferde mi yapmış? her neyse, şiddetle tavsiye ediyorum.
    http://www.wesely.org/
  • pozlama süresi 2-3 yıl olan fotoğraflarında "bu adam bu fotoğrafları nasıl çekmiş, bir makine hangi koşullarda 3 yıl pozlanabilir" gibi kafaya takılan teknik soruları bile geride bırakacak bir şiirsellik ve etkileyicilik yakalamış sanatçı. zaten bildiğim kadarıyla nasıl yaptığının ayrıntılarını çok da paylaşmıyor ve bize yalnızca bu görsel şiir tadındaki fotoğrafların keyfini çıkarmak düşüyor.
  • dünyadaki en uzun exposure zamanlamasının (bkz: justin quinnell) e ait olduğunu sanıyordum (6 ay) bu adamınkini duyunca gerçekten şoka uğradım. 2-3 yıl arası ayarlamalar yapıyor genelde ki ayrıca bu pozlamayı kendi tekniğiyle 20-30 hatta 40 sene bile uzatabilceğini söylüyor. bi fotoğrafta aynı yerde geçen 2 ya da 3 yılı görmek inanılmaz bi durum bence, fotoğraflar başlı başına bi estetik harikası aynı zamanda. şiddetle tavsiye ediyorum mutlaka bi bakın derim.