şükela:  tümü | bugün
 • jude ve the claim ile iki thomas hardy uyarlamasi film cekmis, ikincisinde ilki kadar basarili olamamis yonetmen... derken, i want youda tekrar tekrar calinan elvis costellonun ayni adli sarkisi ve film noirvari cinayet oykuleri ve welcome to sarajevo...
 • (bkz: ifistanbul)
 • 53. berlin film festivali'nde in this world isimli filmiyle altın ayı ödülünü kazanan yönetmen.
 • 2004 ürünü son filmi 9 songs ile sinemaseverleri yine şaşırtmayı başaran yönetmen. (bkz: seks ve rock'n'roll) (bkz: explicit)
 • 2003 yapimi code 46yla, gelecek kaygilarimizla oynasan filmlere bir yenisini daha eklemistir.
 • 1961 doğumlu ingiliz yönetmen.

  9 songs, code 46, 24 hour party people, with or without you, wonderland, i want you, welcome to sarajevo ve jude sevdiğimiz filmleri.
 • altıma bir iskemle alıp, aklının tam orta yerine oturup, olan biteni izlemek istediğim adam..
 • oxford da ingiliz dili okuduktan sonra bristolda bir senelik film ve tv kursuna gitmiştir. daha sonra setlerde asistanlık yapmıştır ki bunu 'kahve fincanı tutmak' olarak adlandırmaktadır. daha sonra tv de çalışmaya başlamıştır, bbc ye bir kaç iş yaptıktan sonra yıllardır birlikte çalıştığı ve birlikte revolution films uk adında bir prodüksyon firması kurduğu andrew eaton la bir uzun metraj çekmeye karar vererek başlamıştır yönetmenlik kariyerine. aslen kurgucudur kendisi, daha sonra yönetmenliğe geçmiştir zaten bir çok filmini de kendisinin kurgulamasından bunu görüyoruz.10 sene içinde 11 film yaparak ve bu filmlerle gelen başrısı ile birlikte kendisi genellikle ingilterenin en başarılı yönetmeni olara kanılmaktadır.
  2 çocuğu vardır, eşinden ayrılmıştır. eski eşi geçen sene bir kitap yayınlamış ve bu kitapta sözüm ona ikilinin neden ayrıldıklarının hikayesini anlatmıştır (ne kadar doğru bilinmiyor ama kitaptaki çiften başkarakter olan erkek işkolik olan bir ingiliz yönetmen).
  bütün bu genel geçer kişisel bilgileri verdikten sonra, bana göre gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biridir kendisi. her ne kadar çoğu eleştirilerde kendisinin bir 'stil' peşinde olmadığı ya da bir 'auteur' sineması yapmadığı söylense de, (ki kendisi auteur sinemasını çok doğru bulmamakta ve bunu her yaptığı filmde kendini tekrarlamaktansa farklı şeyler denemektedir) michael winterbottom filmlerindeki direk ve yalın eleştirisel dili ile ve hiçbir zaman ortaya koymaktan çekinmediği politik düşünceleri ve buna her zaman sağdık kalarak yaptığı filmleri ile gelmiş geçmiş en iyi yönetmenler arasındadır. gizli kapaklı, dolaylı mesajlar verip izleyicinin aklını bulandırıp anlaşılmaz olmak yerine, söylemek istediği herşeyi imgeleriyle açıkca dile getirmektedir. ancak bunu yaparken dikte edici değildir hiç bir zaman, ya da provakif bir biçimi yoktur, tam tersine kendisinin de dediği gibi filmlerini izleyen iki insan iki farklı şey düşünebilir, olayları bulunduğu noktaya göre yorumlayabilir. zaten kendiside iyi filmlerin böyle olduğunu düşünmektedir. genellikle filmlerinin el kamerası ile çekilmiş olması yada çok fazla jump cut- zıplamalı kurgu kullanması, kısa sürede çok fazla film yapmanın bir sonuc olarak değerlendiriliyor, ancak bana göre winterbottom'ın derdi,bu güne kadar iyi bir sinema filminde aranan özellikleri yerine getirmekten çok, anlatmak istediği hikayeyi yalın ve direk ve tarafını belli ederek atarmak istemesidir.
  sinemasında özellikle fassbinder'in etkisini görmek mümkündür ki kendisi de alman yeni dalga filmlerinin kendisi için önemini ve kendi biçimini bulma konusundaki yol göstericliğini her zaman dile getirmektedir. kendisi sanırım lise yıllarını sanırım film klubünde fassbinder film gösterimleri ile geçirmiştir.
  kısaca, her filmini izlediğimde, her röpörtajını yada hakkında bir yazıyı okuduğumda, 'işte böyle biri olmak istiyorum' diye iç geçidiğim ve yıllarca kahve tutacak bile olsam yaptığı işlere bir şekilde dahil olmak istediğim; dahi, ahlaklı, cesur insan.
 • sight and sound dergisinde yer alan bir habere gore bir sonraki filmi hollywood yapimi olacak yonetmen. filmin adi a mighty heart olarak duyurulmus ve mariane pearl un teroristler tarafindan kacirilip kafasi kesilen kocasi daniel pearl hakkinda yazdigi kitabin adaptasyonu olacakmis.
  herseye eyvallah da hollywood neyin nesi be maykil? olmadi maykil, olmadi demezden once bekleyip gormek isterim yine de. zira guvendigimiz daglara cok karlar yagdi ama yine de bekleyip gormek isterim.
 • 56. san sebastian film festivalinde "genova" adlı filmiyle en iyi yönetmen ödülünü almıştır.