şükela:  tümü | bugün
 • waffen-ss'in ve almanların ikinci dünya savaşında savaşmış yegane tank kahramanı.1914'te doğmuş,8 ağustos 1944 günü gramesnil/caen'de öldürülmüştür.

  en büyük başarıları arasında 13 haziran 1944'te normandiya'da villers bocage'da ingilizlerin 7.zırhlı tümenine bağlı bir keşif birliğini kendi tankıyla* durdurması vardır.wittmann bu muharebe sonunda toplam 21 tank ve sayılamayacak kadar hafif zırhlı muharebe aracı,bren makinalı tüfeğini taşıyan zırhlı ve zırhlı personel taşıyıcıyı yok etmiştir.muharebe sonrasında kendi tankı savaş dışı kalmış;ancak mürettabatı ile birlikte 11 kmlik bir yolu yaya yüreyerek en yakın askeri birim olan panzer lehr tümeni'nin karargahına gitmiştir.burada başka bir tank ile beraber muharebe alanına geri dönmüştür.

  villers bocage oncesinde de witmannn dogu cephesinde cok büyük işlere imzasını atmıştır.14 ocak 1944'te şövalye haçını,2 şubatta da bizzat hitler'in elinden şövalye haçına takılan meşe yapraklarını almıştır.villers bocage'dan sonra ise şövalye haçına kılıçları takmayı hak kazanmıştır.

  wittmann'ın bu başarısı savaş alanında savaşmakta olan diğer tüm alman birliklerine telsizle bildirilmiş o gün ve sonrası itibariyle tüm almanya 30 yaşındaki bu adamı konuşmaktaydı.kısa süre sonra almanların milli kahramanı haline gelen wittmann,almanların savaştaki morallerini yüksek tutmak için propaganda amaçlı yerlerde kullanıldı,tank fabrikalarını ziyaret edip konuşmalar yaptı.

  8 ağustos'da halen daha kim ve ne tarafından imha edildiği bilinmeyen tankının içinde mürettabatı ile öldürülmüştür.olasılıklar büyük cogunlukla roket taşıyan bir avcı ucagını*gostermektedir.1983 yılına kadar cesetleri bulunanamıştır ancak bu yıl içinde savaş alanında yapılan araştırma sonrası mürettabatın izine rastlanmış ve mezarı la cambe'deki alman askeri mezalığına alınmıştır.la cambe fransızların rn 13 otoyolu yakınındaki yerleşim birimi olan isigny-sur-mer ve bayeux arasında yeralmaktadır.

  hayatı boyunca toplam 138 tank ve 132 zırhlı araç yok etmiştir.

  kendisi hakkında yazılmış en önemli eser patrick agte'nin "michael wittmann and the tiger commanders of the leibstandarte"dır.sadece wittmann değil,aynıbirlikte* beraber savaştığı diğer tiger komutanlarının biyografilerinin ve savaş anekdotlarının bulunduğu bir kitaptır.
 • almanyanin yegane tank kahramani olmayan tank kahramani.
 • totalize operasyonu sırasında müttefikler tarafından fransa'da pusuya düşürülmüş, yanında bulunan diğer tiger tanklarıyla birlikte tüm müfrezesi yok edilmiştir. düşürüldükleri pusu sırasında ilk olarak ingiliz tankları wittmann'ın yanındaki diğer dört tiger'ı yok etmiştir. wittmann ingiliz tanklarının menzili dışında olduğundan ona daha yakın olan kanada tankları tarafından vurulmuştur. 007 numaralı tiger'ın -bu wittmann'ın tankıdır- patladıktan sonra havaya uçan taretinden bir parça daha sonra o bölgede ikamet eden biri tarafından çıkarılmıştır.

  http://j1309.hizliresim.com/1f/j/ss9c9.jpg

  link yenilendi.
 • 8 ağustos 1944'de tankının içinde, her zaman yaptığı gibi, savaşın stresini azaltmak için mürettabatına göt verirken eksesif anal kanama sonucu ölmüş yeteneksiz nazi tank subayı. yahudiler arasındaki lakabı naziyedir.
 • ırkçı entrylerine bir yenisini daha eklemiştir. (bkz: #28730214)
 • her üç entrysinin birinde yahudilere sallayan muhteşem yazar.
 • alevileri siyasete karışmadığı ve uslu durduğu halde gayet iyi insanlar olarak niteleyen kişi kendisi radikal islam'ın dibine vururken karşı taraftan sükunet bekliyor zira yobaz sünni kafasına sahiptir çok görmeyelim.
 • taş çatlasa 16 yaşında beyni yıkanmış cahil bir trolldür.