şükela:  tümü | bugün
 • michel ney;
  napoleon'un maresali, elchingen duku, moskova prensi. 10 ocak 1769 (sarrelouis) - 7 aralik 1815 (paris)

  1787 yilinda hafif suvari olarak askerlik hayatina baslar. 1792-1794 arasinda general larnarche'a yaverlik yapar.1796 yilinda tuggeneral, 1799 da tumgeneral olur. 1804 yilinda napoleon tarafindan kendisine maresallik asasi verilir. 1808 haziraninda elchingen duku yapilarak ispanya'ya gonderilir. 1812 rusya seferi sirasinda moskova prensi yapilir.

  talleyrand anilarinda, elbe donusu sirasinda napoleon'u teslim almaya gelen birliklerin basinda ney'in oldugunu; imparatorun "moskova prensi!! utanmiyor musun?" sorusu uzerine ney'in de paris istikametinde yurumeye basladigindan bahseder. o andan itibaren imparatora hayatinin sonuna kadar sadik kalmistir. waterloo da suvari birliklerini yonetmistir.

  napoleon'un st-helena ya surgununden sonra, imaparatora sadik diger tum maresaller gibi idam edilmistir. fransizlar tarafindan cesur ama yuksek karakterli olamayan bir asker oldugu ifade edilir. bugun arc de triomphe da, onun da adi yazmaktadir.
 • paris'te, observatoire - port royal otobus duraginin hemen arkasinda elinde kiliciyla bir heykeli vardir.
 • waterloo savaşını sadece bir avuç çivi yüzünden kaybedilmesine neden olan mareşal.
  michel ney gelmiş geçmiş en korkusuz askerlerden birisiydi kuşkusuz ve bu cesaretini başkalarına da rahatlıkla bulaştırabiliyordu. yinede çok dikbaşlı ve aceleci bir asker olması yüzünden birçok kez komutanlarıyla karşı karşıya gelmiştir.
  waterloo savaşı sırasında ingiliz topçu birliğine piyade desteği almadan acele bir saldırı düzenlemiştir. mucizevi bir şekilde topları ele geçiren ney, gelen artçı birliğine karşı topları götüremediği gibi, topları imha etmek için gerekli çivi ve çekici almamıştır( veya yeterli sayıda almamış, taşıyan süvari şehit olmuştur). topları tekrar düşmana hediye etmiş ve o toplar savaşın sonuna kadar fransızlara ölüm kusmuştur...
 • "napoleon, kaçan prusyalıları izlemekle görevlendirdiği ordunun komutanlığını mareşal grouchy'ye* verir. grouchy zeka yapısı ve beceri bakımından orta derecede bir komutandır. dürüsttür ve temiz yüreklidir, gözüpek ve güvenilir bir kişiliği vardır. iyi bir süvari komutanı olduğunu pek çok kez kanıtlamıştır; ama yalnızca iyi bir süvari komutanıdır. ne marat* gibi yığınları peşinden sürükleyebilen ateşli bir süvari ne saint-cyr ve berthier gibi bir strateji uzmanı ne de ney* gibi bir kahramandır." stefan zweig - sternstunden der menschheit (bkz: waterloo/@ibisile)
 • kendi ölüm emrini veren mareşal.
  ''askerler, ateş emrini verdiğimde, tam kalbime ateş edin. emri bekleyin. bu son emrim olacak. kınanmamı protesto ediyorum. ben fransa için yüz kere savaştım ve bir kere bile ona karşı savaşmadım... askerler, ateş!''