şükela:  tümü | bugün
  • michelin tarafindan uretilen ve su anda a3 serisi satilan kis lastigi.. a2 versiyonu son 2 kistir tarafimdan kullanilmis ve tipi halinde yagan karda, zincirli arabalar zorlanirken, bana misin demeden bolu daglarini asmis, kendisine verilen her kurusu hak etmistir.
  • ankara ya kar düşmesiyle bu şehirden tekrar tekrar soğuyarak almak zorunda kaldığım kış lastiğidir.bence oldukça da hesaplıydı umarım performans olarak da aynı memnuniyeti yakalrım..
  • an itibarı ile ankara'daki michelin yetkili bayilerinin tamamının farklı fiyat verdiği lastik.

üstelik hepsi de beni hiç tanımamalarına rağmen, bu farklı fiyatları "abi sana bu olur" götünü yiyim ayağı çerçevesinde yapmaktalar.

enteresan.
  • interneti tarayıp yerli ve yabancı değerlendirme sitelerine baktığımda goodyear ultragrip serisi ile birlikte en çok "en iyi" seçilen michelin'in kış lastiği serisi. yaz lastiklerim de michelin olduğu için bunu tercih edip dün taktırdım. kişisel fikirlerimi yazmak için çok erken ama kullananlar genelde çok memnun. şu anda en yeni nesli olan alpin 4 (a4) serisi satılıyor, 205/55 r16 olanı için farklı yerlerde 230 ile 280 tl/adet arası fiyatlar gördüm.
  • 2011 yılında birçok kış lastigi testinde genelde burun farkıyla goodyear ultragrip 8 in altında kalan canavar gibi kış lastigidir.
  • yol tutuşu çok iyi olmasına rağmen, hava&yol sıcaklığı yükseldiğinde yakıt tüketimini arttırmak gibi bir sıkıntısı mevcut.

karda kışta buzda araba sürüyorsanız çok iyidir. ancak günün çoğunu bu tür koşullarda geçirmiyorsanız, bridgestone'un kış lastiğini tercih edin derim.
  • alpine a4 modelini bu kış başı kullanmaya başladım. önceki modelin alpine a3 olduğunu belirtmekte fayda var. tasarım yakın bir zamanda yenilenmiş, 3-4 yıl boyunca a4 modeli sürecekmiş. bazı bayiler a3leri kakalamaya çalışıyor, uyanık olun. ayrıca lastikle ilgili her entrymizde tekrar etmekte fayda var, lastik almadan evvel mutlaka lastik kenarlarındaki üretim tarihine dikkatle bakalım. her zaman üretim tarihi alınış tarihine yakın olan, yeni lastikler tercih edilmelidir.

alpine kış lastiğine bir başka üst düzey kış lastiği olan continental wintercontact ts 810'dan geçtiğimi belirtmemde fayda var. aslında ts 810 değil, ts 800 den geçtim. malesef r14 jantlar için ts 810 bulunamiyor. geçen kış, ılgazın zirvesine, tam tepeye çıkan karlı yolda son 100 metrede kaldığımdan, ts 800 ü değiştirmeye karar vermiştim.

doğrusu yeni kış lastiği alımımda ilk seçeneğim yüksek hızlardaki güven duygusu ve performanstan dolayı yine continental wintercontact idi, okuduğum karşılaştırmaların bazılarında conti'nin bu efsane modelinin michelin alpine göre virajlarda daha iyi performans verdiği yazıyordu. 800 modeli ise geçen kış beni ılgaz'ın zirvesine çıkartamamış, arkadaşıma alay konusu yapmıştı. 810 u yine bulamadığımdan bu sefer conti'den vazgeçip alpine a4 e geçtim. lastikler takılır takılmaz ilk hissettiğim, şaşkınlık ve inanamazlık arasında kaldığım konfor hissiydi. bir kış lastiğinin bu kadar konforlu olmasını aklım kolay kabul etmedi. ilkbahar, yaz, sonbahar için kullandığım ve tek bu mevsimler için geçtiğim bridgestone turanza'dan daha konforlu bir lastik olduğunu belirtsem derdimi birazcık anlatabilirim.

ilk yağışlı havada sürüş testlerinde başarılı sonuç verdi. hız testlerinde maksimum 190km/saati gördü, 180km/st hızı geçmeye gönülsüz bir lastik, kış lastikleri için normal bir değerdie.. 160-170km hızlarında stabil bir gidişi var. virajlarda conti kadar güven vermiyor ama genel olarak çok memnunum. bundan sonrası kar testinde, kime sorduysam kar performansından çok memnun kalacaksın diyor. bakalım, kar yağmasına az kaldı, bekliyoruz.

yazarınız a.l'nin tercihi, tavsiyesi.
  • ''mesajlar geliyor, a.l abi, karda yol tutuşu nasıl, hiç yorum yapmıyosun?''

60 derecelik dik yokuşlara veya 10cmlik kar yığınlarında dalmadığınız sürece herhangi bir sorun yok, keçi gibi tırmanıyor.

hatta şöyle söyleyeyim, karlı havada henüz beni geçebilen olmadı, abartmıyorum, bir süre sonra videolar başlığa eklenecek. kar performansına 10 üzerinden 10 verdiğim lastik.

not: karla buzu karıştırmayın, buzda lastik olan herşey kayar.
  • eğer lastik alacağınız yerde goodyear ultragrip 8 kalmamışsa tercih edebileceğiniz lastik. ikisini de kullanmış biri olarak söyleyebileceğim tek şey buzlu yolda lastik olan her şey aynı oranda kaymaz.
  • a4 modelinin 185/65/15 ölçülerinde olan v desenli 4 tanesine 700 tl verirken içim cız etmişti ama (gerçi 100 tl yakıt vermişlerdi lastiler 600 diyelim) yağmurdan dereye dönmüş yollarda performansını görünce fiyatını hakettiğini söyleyebilirim.