şükela:  tümü | bugün
  • michelin tarafindan uretilen ve su anda a3 serisi satilan kis lastigi.. a2 versiyonu son 2 kistir tarafimdan kullanilmis ve tipi halinde yagan karda, zincirli arabalar zorlanirken, bana misin demeden bolu daglarini asmis, kendisine verilen her kurusu hak etmistir.
  • ankara ya kar düşmesiyle bu şehirden tekrar tekrar soğuyarak almak zorunda kaldığım kış lastiğidir.bence oldukça da hesaplıydı umarım performans olarak da aynı memnuniyeti yakalrım..
  • an itibarı ile ankara'daki michelin yetkili bayilerinin tamamının farklı fiyat verdiği lastik.

üstelik hepsi de beni hiç tanımamalarına rağmen, bu farklı fiyatları "abi sana bu olur" götünü yiyim ayağı çerçevesinde yapmaktalar.

enteresan.
  • interneti tarayıp yerli ve yabancı değerlendirme sitelerine baktığımda goodyear ultragrip serisi ile birlikte en çok "en iyi" seçilen michelin'in kış lastiği serisi. yaz lastiklerim de michelin olduğu için bunu tercih edip dün taktırdım. kişisel fikirlerimi yazmak için çok erken ama kullananlar genelde çok memnun. şu anda en yeni nesli olan alpin 4 (a4) serisi satılıyor, 205/55 r16 olanı için farklı yerlerde 230 ile 280 tl/adet arası fiyatlar gördüm.
  • 2011 yılında birçok kış lastigi testinde genelde burun farkıyla goodyear ultragrip 8 in altında kalan canavar gibi kış lastigidir.
  • yol tutuşu çok iyi olmasına rağmen, hava&yol sıcaklığı yükseldiğinde yakıt tüketimini arttırmak gibi bir sıkıntısı mevcut.

karda kışta buzda araba sürüyorsanız çok iyidir. ancak günün çoğunu bu tür koşullarda geçirmiyorsanız, bridgestone'un kış lastiğini tercih edin derim.
  • eğer lastik alacağınız yerde goodyear ultragrip 8 kalmamışsa tercih edebileceğiniz lastik. ikisini de kullanmış biri olarak söyleyebileceğim tek şey buzlu yolda lastik olan her şey aynı oranda kaymaz.
  • a4 modelinin 185/65/15 ölçülerinde olan v desenli 4 tanesine 700 tl verirken içim cız etmişti ama (gerçi 100 tl yakıt vermişlerdi lastiler 600 diyelim) yağmurdan dereye dönmüş yollarda performansını görünce fiyatını hakettiğini söyleyebilirim.
  • öncelikle belirtim lastik konusunda hassas bi insanım arabam çok kıymetli olmasa bile lastik konusunu ciddiye alırım michelin lastiklerini bu zamana kadar kullandıklarımda sıkıntım olmadı yazlık kışlık yaklaşık 150-200 bin bi geçmişim vardır michelin de bir defa lastik yarılmadı yolda da bırakmadı sağolsun ben kullanırken. ama hanım sağolsun kaldırımın kenarına çıkartmış aracı yarılmıştı lastik o da değişme zamanına yakındı. bulunduğum yerde stabze yollar mevcut şehir içi yolları berbat. bu yüzden bridgestone, conti yerine michelin tercih etmiştim düzgün bi kullanımla konfor tercih ettim.
    bu arada michelinde kullandığım lastikler
    michelin
    -primacy hp
    -primacy 3
    -energy
    -pilot escalto
    -alpin 4
    -alpin 5.
    ayrıca belirtim bunlar arasında primacy 3 e canınızı her türlü emane edin gerçekten 10 numara. ha pilot serisi derseniz performans canavarıydı ama konfor tabi primacy 3 kadar iyi değildi.

neyse bu yıl vitara aldık araç 4 çeker olduğu için kış lastiği konusunda yine araştırma da bulundum
    araştırmam beni conti winter contact ts 860 a nokian wrd4 e ve michelin alpin 5 e yönlendirdi biraz da konforu düşünerek alpin 5 tercih ettim.
    1.5 aylık lastik için yorumlarım;
    -sessiz
    -genel olarak yol tutuşu fena değil beğendim
    -kar performansı gayet başarılıydı aracı ve lastiği özellikle test etme imkanı buldum lastik kaydırma yapmadı ve rampa aşşağı frenlemeleri başarılıydı kızaklama yapmadı. bi iki yerde aracı saldım denemek için araç kaydı ancak lastik toparladı izin vermedi adeta. buzda pek başarılı olur mu denemek riskli ancak şu anda genel anlamda memnunum.
  • cumartesi günü alpin 5 205/55 r16 91t modelinden 4 adet aracıma taktırdığım kış lastikleridir. yeni yıldan sonra michelin'in sitesinde fiyatlar güncellenmiş ve zam gelmiş, fakat lastikleri aldığım bayi henüz bu zamları yansıtmamıştı. nakit aldığım için biraz daha indirimle tanesini 360 liradan aldım.

çok fazla test edemedim, son 3 gündür hava iyiydi, anadolu yakasında e5'te ve sahil yolunda kullandım en uzun. toplam 250 km civarı kullanabildim henüz. ama özellikle akşamları farkını şimdiden hissetmeye başladım. araçtaki yaz lastikleri de michelin energy saver plus modeliydi. şu ana kadar hissettiğim en bariz farklılıklar, bayır çıkarken yola çok güzel tutunuyor bu kış lastikleri ve özellikle virajlarda energy saver'a göre çok daha iyi kalıyor şeridin içinde. henüz sert soğuklar gelmemesine rağmen aradaki farkı hissettirdi. ilerleyen dönemlerde kullandıkça burayı editleyeceğim. fakat michelin'den alınabilecek en iyi kış lastiklerinden birisi olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

ek olarak 4 adet lastik aldığım için 1 senelik de michelin üye destek kartı verdiler. 1 sene boyunca yolda kalmalar, lastik patlamaları veya kaza durumlarında 7/24 destek alabileceğimiz bir hizmet varmış. kart bilgileriyle aktivasyonu tamamladım. diğer markaların da böyle bir hizmeti bulunuyor mu, bu konu hakkında bilgim yok.

(bkz: kış lastiği hayat kurtarır)**