şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asfalt yoldan çıkmayan yüksek seyahat motorları/büyük endurolar/adventure touring sınıfından motorlar için % 100 yol lastiği.
 • bugün honda nc 750 x motoruma taktıracağım lastiklerdir
 • honda nc 750 x'ime eylül '16 gibi taktırdığım yeni lastiklerim. daha önce motorun üstünde gelen bridgestone taş-gibilerim vardı. hemen 11 - 12 bin km.de değiştirmek zorunda kaldım, bir çivi arka lastiği kullanılmaz hale getirmiş, önceden motor bayii de 12 bin km.yi aşmadan değiştirin demişti. gerçekten eskiden biz 20 - 25 bin yapardık elimizde hangi lastik varsa. fazla mı kaygılı, fazla mı sağlıkçı olduk?

  lastiklerin karşılaştırmasına gelelim. pilot road tartışılmaz bir güven timsali. bu bir dört mevsim lastik, ama sanki özel olarak türkiye'nin güvensiz yollarında tutunmak için yapılmış. ve sanki kış ve yağmur için özel. virajı da çok iyi. böbrek döken/sallayan bir motor olan honda nc 750 x'in karakterini değiştirdi. artık yumuşatıcı ek eleman kullanmadan binebiliyorum, darbelerin çoğunu lastik emiyor. bu motor için belirlenen 36/42 ön/arka hava basıncını istersen 45/50 olarak doldur, gene de önemli bir değişiklik, zıplatma yapmıyor.

  bütün bu güvenliğin, konforun iki sonucu var: birincisi, ne kadar güvenlikçi ve sakin bir sürücü olursam olayım olasılıkla motor gibi benim sürüş karakterim değişmiştir. viraja daha rahat giren daha fazla risk alır hale gelir. daha rahat gaz açar. ikincisi, yere daha iyi tutunan lastik sürücüyü daha fazla sürtünmeyle karşılaştırır. hız/gaz artışıyla birlikte tutunma/sürtünme ortalama yakıt tüketimini artırır; ve artırdı da. diken üstünde yol aldığım bridgestone'umla tüketimim 3.3 lt/100 iken, pilot road'umla tüketimim 3.6 - 3.7 gibi. alalım 4.0 lt/100 olsun, lastiğin ömrü boyunca 500 tl.lik bir yakıt artışı demeye gelir. bu rahat, güvelik ile peyderpey bu aidatı ödemeye değer.

  ilerisi için tek karşılaştıracağım lastik kış lastiğidir. onu da yerli yıldızımız anlas çıkarırsa denemek isterim. olasılıkla 10 bin, max 12 bin km.den sonra değiştirilmek isteyecektir. razıyım.

  (bkz: honda nc 750 x/@ibisile)
 • michelin power pure ve pilot sport kullandıktan sonra müthiş gelen lastik. henüz rodajda olmasına rağmen virajlarda çizgisinden en ufak sapma yok. düşünmeden alınız.