şükela:  tümü | bugün
 • bu eyaletin sekli bir ele benzedigi icin orada abaza dolanan adamlar is basa dustugunde sag ellerini gosterip 'dun gece yine miss.michiganla birlikteydik' derler. hehe
 • adini michigan golunden alan eyalettir. bu isim chippewa kizilderililerin dilinde görkemli sular anlamındaki mici gamma sözcüğünden türemiştir.
 • cok ama cok soguktur. ciddi soguktur. istanbul'dan falan gelince gotunuz donar. subat ayinda sacina suyla sekil verip sokaga kendini atan guzel insan bir iki dakika icinde kontrol ederse o guzelim saclari buz tutmus bulur. insanin kemigine isler sogugu, ulan istanbul'un kisi baharmis dersiniz. kis, ekim sonu baslar, kasimda ilk kar yagar, mart ayinda o ilk kar erir, mayis sonuna dogru kis biter. arada olurda hava 0 dereceye yukselirse, paltolari atip tisortle cikarsiniz sokaga. bir de su soruyu sordurur : ulan kanada'da bu insanlar ne halt ediyor acaba?
 • haziran 2004 te 7 farklı kasabasını gezdiğim abd eyaleti. bu kasabalar sırasıyla grand rapids, grand haven, shelby, cadillac, petoskey, sault ste. marie ve traverse city'dir.
 • takma isimleri wolverine state ve great lakes state olan eyalet.
 • haritada açılmış bir sağ avuca benzemesi itibariyle, buranın insanları buranın neresinden olduklarını avuçlarının üzerinde tarif ederler size. misal detroit başparmağın köküne tekabül eder. vb.
 • başkenti lansing, en önemli ve büyük şehri ise detroit şehri olan amerikan eyaleti.

  en büyük iki üniversitesi: university of michigan ve michigan state university. ardından: wayne state university.

  araba firmalarının tepe taklak olması itibariyle zor günler geçirmektedir, daha zor günleri de olacaktır mutlaka. misal, birkaç ay önce lansing belediyesi iflas etmişti, adamlar ciddi ciddi yerel hapishaneleri kapatmayı, polislerin işini bırakıp eve gitmesi durumunu falan konuşuyorlardı.

  valisi jennifer granholm olup, bu şahıs gelmekte ve hatta gelmiş olan ekonomik krizi, ekonomiyi çeşitlendirerek atlatma girişiminin öncülerindendir. televizyonlarda bangır bangır reklam verip, gelin yüksek teknolojik şirketlerinizi michiganda kurun, vergi indirimi falan yapacağız demektedirler. hakikaten de michiganda böyle bir teknolojik atılım için hem yer, hem altyapı vardır; ama biraz geç kalınmış olabilir.

  benzer şekilde michiganda film çekecek şirketlere de vergi indirimi vardır ki, son zamanlarda michiganda çekilen filmlerde bir artış vardır:

  2005
  life goes on - orlando entertainment
  four brothers - paramount
  crossover - dribble productions

  2006
  frozen stupid - brauer productions inc.
  amsteroid - odd angle entertainment
  offshore - tms universal
  dreamgirls - dreamworks
  transformers - dreamworks

  2007
  jumper - 20th century fox
  semi pro - new line cinema

  kaynak: http://www.detroitfilmsociety.net/…w&id=25&itemid=2
 • (bkz: lake michigan)
 • abd'de en uzun tatli su kiyi seridine sahip eyalettir.
 • çok soğuk bir yermiş gerçekten;
  http://www.swapmeetdave.com/…or/workshop/frozen.htm
hesabın var mı? giriş yap