şükela:  tümü | bugün
  • dünya'daki en büyük yüzölçümüne sahip tatlı su gölüdür. ancak bu gerçeğe rağmen, maalesef cahil amerikalı bazı coğrafyacı kesimin gazabına uğramıştır ve bugün bu ünvandan yoksundur, en azından ünvanı tartışma konusudur.

    ilk olarak avrupa'dan amerika'ya gelen kaşifler, iki büyük lopun bir boğazla birleşmesinden oluşmuş bu büyük gölü, iki daha ufak göl zannetmişler ve bu gölleri michigan ve huron diye adlandırmışlar. tabii sonraları bunların aslında tek bir göl olduğu anlaşılmış. anlaşılmış da, bazıları 21. yüzyılda hala anlayamamış olacak ki, hala pek çok kaynakta, superior gölü ve victoria gölü'nün ardından 3. sırada ve 4. sırada huron ve michigan gölleri olduğu iddia ediliyor. halbuki, bir boğaz vasıtasıyla bitişik bu iki su parçasının toplam yüzölçümü, superior gölünün yüzölçümünden büyük olduğu için, michigan-huron gölü dünyanın en büyük tatlı su gölüdür. mesele de bu kadar açık ve basittir.

    süregelmiş bir yanlış anlaşılma sonucu, bu iki su parçasının adı michigan gölü ve huron gölü olarak kalmıştır. bu sorun değildir, zira bugün bölünebildiğini anladığımız atomlara da "bölünemez" anlamına gelen atom denmiştir. ama nasıl ki, atomlar için "adı üzerinde, atom. yani atomu bölmek imkansızdır" diyemiyorsak, bilimsel bir gerçeği isimlendirmeden yola çıkarak aydınlatmaya çalışmıyorsak, misal "michigan gölü, dünyanın 4. büyük tatlı su gölüdür." de diyemeyiz, çünkü michigan gölü, ismine rağmen göl değildir. gayet sade bir akıl yürütmeyle ulaşabildiğimiz bir sonuca, coğrafya bilimiyle uğraştığını iddia eden, bir grup zavallı tarafından ulaşılamaması, içler acısıdır. işte böylesine çarpık bir dünyada yaşıyoruz.

    ayrıca: (bkz: michigan gölü) (bkz: lake huron) (bkz: lake superior)

    bir tane de harita iliştirelim: http://www.divinglore.com/…/usa/great lakes map.jpg