şükela:  tümü | bugün
 • mike hammer'in yaratıcısı.
 • altı- yedi tane mike hammer yazmış, paraları götürmüş, sonra da yazmayı bırakmıştır...
 • toplamda 13 tane mike hammer romanı yazmıştır, fakat dünyayı fazla kurcalarsan "mike hammer" romanları yüzlerce bulunabilir.

  yazarlıktan önce savaş pilotluğu ve öğretmenlik yapan spillane, mike hammer romanlarından kazandığı para ile keyif sürerken bir fırtınada warını yoğunu ve yazdığı bir romanı kaybetmiş, heder olmuş, 5 sene ortalıktan kaybolmuştur. sonradan "black alley" ile sevenlerine göçüp gitmeden evvel güzel de bir hediye vermeyi ihmal etmeyecek kadar düşünceli, naif bir insandır sanki.
 • dedektif mike hammer karakterinden sikilinca, ajan tiger mann karakterini yarattigi iddia edilen "kolay yazilir, cok satilir" yazari
 • 1918 brooklyn doğumluydu, hızlı bir hayatı vardı, ii. dünya savaşında pilotluk yaptı, savaş sonrası newyork polis örgütü hesabına çalıştı ve 1947’den 1995’e kadar 13’ü mike hammer macerası olmak üzere çok sayıda “sert” macera romanı yazdı. 1995’de e.a.poe büyük usta onur ödülü aldı.

  afif yesari ve kemal tahirde mike hammer romanları yazdılar. çağlayan yayınevi’nden çıkan ve erotik kapakları ile -o yıllar için- daha da çarpıcı hale gelen bu seride, kemal tahir; f.m.ikinci, afiif yesari ise muzaffer ulukaya takma isimlerini kullanıyorlardı (sahaflarda bulabileceğiniz mayk hammer’ler mutlaka bu yazarlardan birine aittir ve asıllarına tercih edilebilirler).

  neden yazılıyordu taklit mayk hammer’ler? oğuz aral, anılarında; dolmuş dergisi ne çizdiğim hayk mammer tipi çok sevildi. çünkü mayk hammer diye kadın katillerini göbeğinden kurşunlayan barbar ve zampara bir amerikan hafiyesi ortalığı kırıp geçiriyordu. yaşar kemal'in zar zor 5 bin sattığı ülkemizde mayk hammer'in kitapları 100 bin satıyordu” biçiminde yanıtlıyor soruyu. yeşilçam da ilgisiz kalmamıştı bu çok satan kahramana; 1961’de, orhan günşiray, polisiye filmlerin "yerli mayk hammer"i olarak ünlendi.
 • 88 yaşında ölen...
 • john zorn tarafından kendisine atfedilen ve spillane adını taşıyan 4 şarkılık enfes albümün ilham kaynağı.
 • vefatından üç sene evvel 2003`te bir amerikan magazinine verdiği röportajda okumuştum, "benim mike hammer romanlarımı, anlatım biçimi ve tasvirler sebebiyle, sinemaya uyarlamak bayağı zordur" diyordu bu amca ve uzun uzadıya sebeplerini anlatıyordu...

  peki, kemal tahir niye mike hammer taklidleri yazıyordu? sevin okyay'ın söylediğine göre buna mecburdu, çünkü asıl eserleri satmıyordu ve bir yazarın maddi sıkıntıları olmamalı, geçimini sadece yazdıklarından gelecek olan kısıtlı parayla idare etmemeliydi, hele artık kemal tahir'in o zamanki yaşına da gelmişse. dolayısıyla kemal tahir'in yazdığı "uydurma" mike hammer'lardan elde ettiği gelir, kendi adıyla yazdığı ve de kendisini «kemal tahir®» markası haline getirecek gerçek romanlarını, daha rahat ve kaygısızca yazabilmesi için sermaye teşkil etti. ha bu arada kemal tahir'in yazdığı mike hammer'lar için uydurma dedim ama esasında bu "uydurma" romanlar mickey spillane'in yazdığı "hakiki" mike hammer'lar kadar güzeldirler.
 • yehova'nın şahitleri'ne mensup yazar.