• bu tecrübemi paylaşmalıyım. yaklaşık 4 ay kadar önce -saçlarımı az bulduğumdan, bilhassa boyada vs istediğim gibi durmadığından- saç kaynaklarını araştırıp, mikrokaynak yaptırmaya karar verdiğim. olabilecek en usta elleri bulup yaptırdım.

net söylemek gerekirse 2.500 - 4.500 tl arasında değişen böyle bir işlemin 3 -4 ay ancak kullanılabilmesi en verimsiz kısmı.

kaynak ; gerçek saç demetlerinin öbek öbek alınan saçlarınızın etrafına sarılarak uç kısmındaki plastiğimsi şeyin pense tarzı bir aparatla eritilerek yapıştırılmasıyla gerçekleşiyor. mikrokaynak ise her bir saç demetinin (hem sizin, hem de takılacak olanın) daha küçük alınmasıyla oluyor.

saç tonunuz ne olursa olsun zamanla bu plastikler plastik plastik beyazlıklarla aralarda görünüyor.

saçın hakkını yemeyim. ben uzun kullandım. at kuyruğu, maşa, düz fön. saçım muazzam güzel duruyordu.

yaptıracak kişiler bilsinler ki toplarken ya da başka modellerde;

kaynak yerleri görünecek mi kaygısı hep olacak.
    15-20 dk da kuruttuğunuz saçınız 1 saat kurutmanıza rağmen nemli nemli kalacak.
    parmaklarınızı saç diplerinizden geçirerek toplayamayacaksınız saçlarınızı
    tarağı kafa derinize değdiremeyeceksiniz
    eliniz tik halinde kaynak yerlerinde gezecek.
    banyodan sonra baş havlusu ile kurutmadan takılamayacaksınız
    3 ay geçmeden ara ara banyoda yerden kaynak saçlarınızı toplamaya başlayacaksınız
    yanlışlıkla diplere takılan parmak ya da tarağın kopardığı saçlarınıza üzüleceksiniz.
    kafa derinizin bazı kısımlarında aşırı kaşımaya bağlı yaralar oluşacak

nihayet sıkılıp çıkarttırmak isteyeceksiniz

bende süreç aynen böyle gelişti.
    çıkarttırmanın da ciddi para olduğunu öğrenince bu işi kendim halledeyim dedim.

kuaför malzemeleri satan bir yerden 20 tl ye solvent aldım. (bu iş için satılan sprey) evdeki kargaburnu penseyi alarak yaklaşık üç saatte solvent->pense ile ezme->solvent-> esas saçı tutup kaynağı üzerinden sıyırarak çıkardım.

saçlarım baya kopmuş. zamanında kopup düşemeyenler. çıkarma esnasında kopanlar vs derken fare kuyruğu kadar olan saçım da ciddi miktarda azaldı. ama başım hafiflemiş hissediyorum şimdi. saç diplerimi köpürte köpürte yıkadım. ohhhh misss. plastik kalıntılarım var hala...

son söz; gür saç harika birşey, en azından bu deneyimi yaşadım. saçınla rahat oynayabilmek. hafif bir kafa gibisi de yok. bana göre değilmiş bu iş pek. bir daha yaptırmam. tavsiye de etmem.

sevgiler...
  • 3. ayın sonunda kahrolası saç topakları olmasa hoş bir şey. bir de tabii ki kurutma seansları var. haftaya söküm takım işlemi var. kuaförümden biraz müsaade isteyip haşır huşur saçımı tarayacağım, sanırım bunu özledim.
    bunun dışında her ne kadar mızmızlansam da uzamakta aşırı inatçı olan saçım yüzünden kafamda 70 cm lik 308 adet kaynakla gezmekten mutluyum.
    ah pardon 4 tanesi düştü.
  • pişmanlıktır. bakır kızıl, her görenin iltifat ettiği saçlarımı, b.k varmış gibi sarıya boyatmam sonrasında, saçlarım korkunç derecede yandı ve yıprandı. zaten ince telli olan saçlarım bu kadar işlemi kaldıramadı ve kötü bir goruntuye büründü. hal böyle olunca, kendime tek çare olarak, kaynak yaptırmayı buldum.

her zaman gittiğim kuaförüm işlemi yaptı, bir anda sapsarı ve upuzun saçlara kavuştum. çok da dolgun ve güzel görünüyordu açıkçası. benim de hoşuma gitti bir dönem.

dün ise, cikarttirmak için başka bir kuaföre gittim ve kaynaklar çıkarılınca şoke oldum. o kötü bulduğum için kaynağa başvurduğum hali dünkü halinin yanında rapunzel kalir. korku filminden fırlamış gibi bir hale burunduler. o yıpranan yerler, takip çıkarırken kullanılan kimyasallar ve ısı sayesinde, tamamen kopmuslar. böyle her yeri ayrı uzunlukta, yoluk yoluk, kabus gibi bir görüntü.

şimdi önümde iki yol var. ya kısacık, halle berry'nin saçı gibi bir saçla aylarımı/ yıllarımı geçireceğim, ya da kuaför katili olacağım. *

pişmanlıktır demiş mıydım? dur bir daha diyeyim. pişmanlıktır.
  • 12 yıl önce yaptırdığım boncuk kaynak fiyaskosundan ötürü çok çekinerek yaptırdım. çünkü boncuk kaynağa bir gece bile dayanamamıştım.

mikro kaynağı ilk taktırdığımda hiç zorlanmadım. acı eşiğim düşük, canım tatlı olduğunu belirteyim. yaklaşık 2,5 ay sorunsuz kullandım. harika gür ve uzun saçlar. missss. bu sürede 2 kez föne gittim sadece. normalde asla kendim şekil verebilen biri değildim. bunlar falan hep harika şeyler. hatta kötüleyenlere, karalayanlara kızdım, anlam veremedim.

3 ay sonunda arkalardan karışmalar ve birkaç tane dökülen kaynak saç sonucu gittim artık çıkarttırıp, tekrar taktırayım, yenileteyim diye.

aman yarabbim o neydi öyle. rabbim kimseye böyle acı yaşatmasın. asıla asıla yola yola, işkenceyle çıkarttılar resmen. bayılacak duruma geldim acıdan gerçekten. tam 4 saat belki de daha uzun sürdü. zaman kavramını yitirdim çünkü.

sonra eve geldim asıl şoku banyoda farkettim. saçlarım (bkz: sıçan kuyruğu) kadar kalmıştı. inanamadım. acaba gürlüğüne alıştım ondan mı tuhaf geliyor dedim ama. yok saçlarım 3/2 oranında azalmıştı. bir kez taktıran nasıl tekrar taktırıyor bu acıdan sonra dedim ama bu kuş kadar kalan saç gerçekten çok sinir bozucu. nasıl toparlanır bilmiyorum.
  • iki gündür sahip olduğum şey.
    küsmüş, asla uzamayan saçlarımdan son zamanlarda sıkılmaya başlamıştım. canıma yetti bu ne be diye hayıflanırken aslında aylardır beynimin bir köşesinde duran bu düşünceye yenik düştüm ve kendimi kuaför koltuğunda buldum. 300 adet saç kullanıldı, yaklaşık 3 saat sürdü takılması. uyurken bir sorun yaşamadım, seneler önce afrika örgüsü yaptırdığımda on katı daha rahatsızmışım saçlardan meğerse. banyo yaparken veya kuruturken de sorun yaşamadım. şu anlık yapmak isteyenlere tavsiye ediyorum, çünkü asla uzamayan saçların yarattığı sıkıntılı hissi bilirim.
    önerim doğal saç kullanılması ve işinde iyi biri tarafından yapılması.
  • izmir’de tanınmış bir kuaföre ekim ayında yaptırdığım saç ombre, keratin botoks ve mikro kaynak maliyetim 4000 tl idi. bugün çıkartma işlemi yaptık. bakıma alındı mikro kaynaklarım yedi yüz seksen de bugün ödeme yaptım. taktırmayı düşünmüyorum sanki. yan çizip ödeme yaptığım tutar için boya isteyeceğim diplerime ve üzerine para verip bakım yaptıracağım. öbek öbek dökülen saçlarımdan sonra kendime kızdım. saçlarım çok azaldı. ve çok mutsuzum.
  • ucuz suren arastirma surecinden sonra yaklasik bir ay oncesinde yaptirdim ve kullanisi son derece pratik, 200 gr sac icin yaklasik 1800 tl civarinda bi odeme yaptim sacin kalitesi ve yogunlugunu goz onunde bulundurursak fiyati iyi diyebilirim. endiseli gidip memnun ayrildim.
    ancak tavsiyem sudur, siradan kuaforler degil sadece sac kaynak islemi yapilan yerlerde yaltirilmasidir.
hesabın var mı? giriş yap